انواع هدف گذاری چه ویژگی هایی دارند؟

انواع هدف گذاری

در حال حاضر کجا هستید؟ قصد دارید به کجا بروید؟ برای رسیدن به مقصد چه کار باید انجام دهید؟ همه ما ایده آل هایی داریم و برای رسیدن به آن نقشه می کشیم. این فرایند ساده همان هدف گذاری است که همیشه به یک شیوه انجام نمی شود. برای هدف گذاری موثر باید چشم انداز آینده در نظر گرفته شود. به این ترتیب ابتدا اهداف مشخص می شوند و سپس برنامه ریزی برای تحقق اهداف شکل می گیرد. انواع هدف گذاری با توجه به هدف تعیین می شود. در حین اجرای برنامه ها و فعالیت ها می توان اصلاحات لازم را انجام داد ولی قبل از برنامه ریزی باید هدف مشخص شود.

ویژگی های هدف خوب

موفقیت در انواع هدف گذاری بستگی به خصوصیات هدف دارد. هر هدفی ارزش برنامه ریزی و صرف انرژی را ندارد. هدف گذاری یک پروسه زمان بر است و چارچوب زندگی را تحت تاثیر قرار می دهد. لذا ضروری است که این چارچوب با یک هدف خوب پایه ریزی شود. وقتی ستون های اولیه سست و نادرست باشند، نمی توان انتظاری از کسب موفقیت در اینده داشت. خصوصیات یک هدف خوب برای هدف گذاری عبارت است از:

  • هدف باید مشخص و واضح باشد. اهداف مبهم قابلیت هدف گذاری را ندارند و به درستی تعریف نشده اند
  • هدف باید واقع بینانه باشد. اهداف رویایی و دور از واقعیت در عمل منجر به اخذ نتیجه مناسب نمی شوند.
  • هدف باید مثبت باشد. انواع هدف گذاری را نمی توان در مورد اهداف مخرب و دارای بار منفی به کار برد. اصولا برنامه ریزی برای دستیابی به یک هدف مثبت انجام می شود. به بیانی دیگر هدف باید سود و منفعتی را در بر داشته باشد.
  • هدف باید برانگیزاننده باشد. چنانچه این هدف هیچ کشش و رغبتی را در فرد ایجاد نمی کند، قطعا مناسب نیست. هدف باید بتواند انگیزه زیادی را در فرد به وجود آورد. این انگیزه کلید محرک همه تلاش های بعدی است.
  • هدف خوب قابلیت اندازه گیری نسبی دارد. معیار سنجش موفقیت و صحت هدف گذاری چیست؟ بدون تردید باید بتوان عیاری را برای سنجش هدف گذاری مشخص کرد.
انواع هدف گذاری موثر کدام است؟انواع هدف گذاری برای موفقیت
  • هدف باید در یک بازه زمانی مشخص تعریف شود. مدیریت زمان از اصول اصلی در انواع هدف گذاری است. به هر حال تا ابد نمی توان برای کسب موفقیت و رسیدن به آن وقت صرف کرد. زمان می تواند نتیجه مثبت و منفی روی اهداف داشته باشد.
  • هدف باید قابلیت اجرایی داشته باشد. انواع هدف گذاری روی اهداف دست یافتنی استوار می باشند. اگر هدف انتخاب شده دست نیافتنی است چگونه می توان با برنامه ریزی به ان دست یافت؟ بهترین برنامه ریزی ها برای سهولت مسیر است ولی قطعا هیچ معجزه ای رخ نخواهد داد.
  • هدف باید در داستای ارزش های فردی و جمعی باشد. اهدافی که مغایر با اصول اخلاقی فرد یا گروه مورد نظر باشند، در عمل به نتیجه نمی رسند. همه انسان ها اصول اخلاقی، مذهبی، ارزش ها و مرام هایی دارند که پایه های زندگی را شکل می دهد.
  • هدف باید انعطاف پذیر باشند. این امر را می توان در اهداف بلند مدت به خوبی احساس کرد. هدف گذاری در طول مسیر بارها دستخوش تغییر و اصلاح می شود. به تبع آن اهداف کوچکتر در بازه های زمانی دستخوش تحول می شوند. انعطاف پذیری در هدف، قابلیت دستیابی به آن را ساده تر می کند.

ویژگی های انواع هدف گذاری

افزایش تلاش

هدف گذاری انگیزه را بیشتر می کند و روحیه فردی را بالاتر می برد. لذا تلاش معناداری برای دستیابی به هدف اغاز می شود. برنامه ریزی هدفمند موجب هماهنگی و یک سویی می شود بنابر این تلاش فردی و جمعی در جهت نیل به هدف شکل می گیرد.

ارزیابی پیشرفت

اهداف خوب قابل اندازه گیری هستند و به تبع آن در طول مسیر می توان شاخص های هدف گذاری را مورد ارزیابی و اندازه گیری قرار داد. این مهم در تعیین جایگاه فعلی و برآورد پیشرفت تاثیرگذار است. لذا امکان جلوگیری از اشتباه و صلاح آن وجود دارد. شاخص های ارزیابی عملکرد کاملا ملموس و قابل تشخیص می باشند.

قابلیت مقایسه

انواع هدف گذاری قابلیت مقایسه نتایج را دارند. در واقع هیچ چیز مخفی و دور از دیدی وجود ندارد. ملاک های سنجش و معیارهای ارزیابی پیشرفت موجود هستند و به سادگی می توان شیوه های مختلف را با هم مقایسه کرد. قطعات امکان مقایسه نتایج و پیش بینی پیامدهای بعدی، در روند رسیدن به هدف و انتخاب مسیر سهولت ایجاد می کند.

تشخیص فعالیت های زائد

فعالیت های خارج از برنامه بخش زیدی از انرژی را صرف می کنند و می توانند هزینه های زیادی را بر فعالیت های هدفمند یک سازمان تحمیل کنند.میزان کارایی و اثربخشی هدف گذاری منوط به فعالیت های هدفمند و برنامه ریزی شده است. با مشخص کردن فعالیت های زائد در انواع هدف گذاری می توان امکان حذف آن را فراهم کرد.

افزایش اعتماد به نفس

هدف گذاری از هر نوعی که باشد بی گمان روی بالا بردن اعتماد به نفس شخصی، تاثیر زیادی دارد. برنامه ریزی برای موفقیت یک فعالیت سودمند است و با نیل به اهداف کوچکتر، حس خوبی به فرد دست می دهد. انواع هدف گذاری با رشد و تعالی فردی و گروهی همراه است و به طرز معناداری شاخص های قابل اندازه گیری اعتماد به نفس را در فرد بهبود می دهد.

اقدامک:

اگر از همراهان همیشگی ما باشید تا کنون هدف خود را مشخص کرده اید. اکنون با توجه به ۳ هدف وشته شده در اقدامک قبلی و توضیحات این مطلب، بهترین هدف را انتخاب کنید. آیا این هدف با ویژگی های هدف خوب سازگاری دارد؟ در یک برگه ویژگی های هدف را با توجه به متن تنظیم کنید
هدف روشن است
هدف مثبت است
…………………………..
…………………………..
…………………………..
این مطلب ادامه دارد…….

امتیاز 4 از 1 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *