چگونه از تصویر سازی ذهنی در هدف گذاری استفاده کنیم؟

تصویرسازی ذهنی در هدف گذاری

دختر بچه ای در گوشه ای از اتاق با عروسک هایش بازی می کند او خود را یک خانم دکتر تصور می کند و در حال گرفتن نبض بیماران است. پسر بچه ای دست هایش را باز کرده و در اتاق می دود، او یک خلبان است و در آسمان پرواز می کند. همه این اتفاق ها در واقعیت رخ نداده بلکه زاییده ذهنیت کودک است. تصویر سازی ذهنی از همین تصورات کودکانه شروع می شود و در نوجوانی بسیار احساسی تر می شود. شاید در بسیاری از بزرگسالان این قدرت کمرنگ شده باشد اما هنوز هم بسیاری از افراد می توانند از تصویر سازی استفاده کنند.

تصویر سازی ذهنی چیز پیجیده ای نیست همه ما بدون آنکه اصلا کاری کنیم مدام در حال تصویرسازی ذهنی هستیم! حتما برای شما هم پیش آمده که با بستن چشم ها خود را در جایی دیگر تصور کنید. یا در یک جمع خانوادگی نشسته اید و همه هوش و حواس و ذهنتان روی یک اتفاق که در دانشگاه افتاده، متمرکز شده. به قول سعدی بزرگوار:

” من در میان جمع و دلم جای دیگری است”

در واقع منظور اینست که به لحاظ جسمی در یک نقطه هستید ولی ذهن در جای دیگری سیر می کند. این همان تصویر سازی ذهنی است که خود به خود اتفاق می افتد و اصلا برایش هیچ تلاشی انجام نشده است.

نکته جالب اینجاست که از همین روش می توان برای  هدف گذاری در موفقیت استفاده کرد. عملکرد مغز انسان به گونه ای است که تفاوت بین واقعیت و تصویر ذهنی را به سادگی تشخیص نمی دهد. مشکل اصلی اینجاست که بسیاری از افراد به قدرت تصویرسازی ذهنی باور ندارند و راه استفاده صحیح از آن را بلد نیستند.

تصویر سازی ذهنی چیست؟

غرق شدن در یک فکر و متمرکز کردن انرژی ذهنی روی یک موضوع را تصویرسازی ذهنی گویند. استفاده از شیوه های تصویر سازی مختص افراد خاصی نیست و همه آدم ها قادر به تصویر سازی در ذهن هستند. میزان تحصیلات، هوش، درآمد، زیبایی، سن و سال یا ….. هیچ تاثیری در تصویر سازی ذهنی ندارد. این تکنیک کاملا کاربردی، اکتسابی و آموختنی است البته انسان های خلاق در این زمینه موفق تر عمل می کنند.

” ساختن تصاویر در ذهن با کمک قدرت تخیل را تصویر سازی ذهنی گویند”

تصویر سازی ذهنی اندیشیدن به یک موضوع در ذهن است. این موضوع حتی می تواند در واقعیت هم وجود خارجی نداشته باشد. همین حالا تصور کنید که یک آلو بخارای خوشمزه را در دهان گذاشته اید. تعجب نمی کنم اگر به اصطلاح آب از دهان تان راه افتاده باشد. ترشح بزاق در پی اندیشیدن به یک خوراکی ترش کاملا طبیعی است. در واقع حتی بدون چشیدن طعم لیمو، لواشک و … و حتی با تصور کردن هم بزاق دهان ترشح می کند. این همان تصویر سازی ذهنی است که با توجه به تجارب قبلی در واقعیت هم تاثیر گذاشته است.

 

تصویر سازی ذهنی چیست؟

آیا تصویر سازی ذهنی همان توهم است؟

بدون تردید فرق زیادی به اوهام و تخیلات و…. بی پایه با تصویر سازی در ذهن وجود دارد. شاید بهترین معادل برای تصویر سازی ذهنی همان تجسم خلاق (Creative Visualization) باشد. به این معنی که تولید تصاویر ذهنی نمود عینی پیدا می کند و احساسات فرد نیز درگیر می شود. برخلاف توهم، تصویر سازی خلاق ذهنی بار مثبت دارد. اگر به گونه ای هدفمند و معقولانه از این تکنیک ذهنی در هدف گذاری استفاده شود، راه رسیدن به خواسته ها هموارتر می شود. تصویرسازی ذهنی در قانون جذب جایگاه ارزشمندی دارد و بسیاری از انسان های موفق توانسته اند از تجسم خلاق در واقعیت بهره ببرند.

دو نوع تصویر سازی ذهنی وجود دارد:

  1. تصویر ساخته شده در ذهن مبتنی بر واقعیتی است در جهان وجود خارجی دارد
  2. تصویر ذهنی بر اساس تجربه و یا تلقی شخ از واقعیت ایجاد شده در جهان وجود خارجی ندارد.

از تصویر سازی های غیر آگاهانه که بگذریم، بسیاری از افراد در موقعیت های متفاوت به طور آگاهانه و هدفمند از تصویر سازی ذهنی برای جذب آنچه می خواهند، استفاده می کنند. برای مثال: تکنیک تصویرسازی ذهنی یکی از رایج ترین شیوه هایی است که ورزشکاران مطرح المپیک از آن استفاده می کنند. ورزشکاران در کنار تمرینات سخت روزانه، لحظاتی خود را روی سکوی دریافت مدال تصور می کنند.

“برنامه ریزی و هدف گذاری در تصویر سازی ذهنی بیشترین نقش را دارد”

چرا بعضی ها نمی تواند تصویر سازی ذهنی موفق داشته باشند؟

تصویر سازی خلاقانه موجب می شود تا فرد باور کند که می تواند به موفقیت برسد. دیگر آینده مبهم و دور از ذهن نیست. ذهن می پذیرد که آینده ای جذاب، دوست داشتنی و حتی هیجان انگیز در انتظارتان است. اما چرا همیشه نمی توان از این تکنیک استفاده کرد و چرا گاهی نمی توان تصویرسازی ذهنی خلاق را ایجاد کرد؟

باورهای محدود کننده زیادی وجود دارند که نمی گذراند تجسم خلاق را تجربه کنید. شکست ها، ترس ، عدم اعتماد به نفس و مواردی از این دست از باورهای محدود کننده ذهنی هستند که اعتما به نفس را نابود می کنند.. محصول ” فرار از زندان ترس و افزایش اعتماد به نفس” راه خلاصی از باورهای محدود کننده را نشان می دهد. با آموزش های این پکیج تنها در مدت زمان ۲۱ روز ، خودتان را باور خواهید کرد.

” تا زمانی که باور نکنید می توانید، هیچ کاری را نمی توانید انجام دهید”

اقدامک:

چند لحظه چشم ها را ببندید و در مورد ۱۰ سال آینده فکر کنید. کجا هستید و چه می کنید؟

این مبحث ادامه دارد……………………..

امتیاز 3.7 از 3 رای

  1. زهرا محمودی فرد گفت:

    دقیقا داشتن هدف درست ،انگیزه رو برای رسیدن بهش زیاد میکنه و به آدم قدرت میده تا بتونه تمام مشکلات برای رسیدن به اون هدف رو تحمل کنه و در نهایت ازش لذت ببره

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *