خود کم بینی مانع هدف گذاری

احساس خود کم بینی

آیا مدام در حال مقایسه کردن خود با دیگران هستید؟ آیا نسبت به توانایی های خود دید خوبی ندارید؟ اگر احساس می کنید عرضه هیچ کاری را ندارید و نمی توانید در هیچ کاری موفق شوید، قطعا موفق نخواهید شد! افرادی که دچار خود کم بینی هستند و به اصطلاح خودشان را در حد و اندازه ای نمی بینند که بتوانند هدف را تا انتها دنبال کنند، هرگز در مسیر هدف گذاری موفق نخواهند شد. خود کم بینی یکی از باورهای ذهنی منفی است که به شدت هدف را از فرد دور می کند.

اگر علاقه مند به مباحث توسعه فردی هستید فایل صوتی جلسه ۵ پرورش اعتماد به نفس را حتماً گوش کنید.

خود کم بینی چیست؟

همه آدم ها وقتی با یکدیگر مقایسه می شوند تفاوت هایی دارند. برخی از صفات و امتیازات در افرادی شاخص تر و برخی از صفات در افرد دیگر برجسته تر است. اینکه آدم ها خودشان را با دیگران مقایسه می کنند و متوجه برخی کاستی ها در خود می شوند امری کاملا طبیعی است. اصولا ۵ انگشت دست هم یکسان نیست و هر کدام توانایی های متفاوتی دارند. این اتفاق حتی می تواند مثبت تلقی شود و فرد با دیدن برتری های دیگران سعی در بالا بردن خود به لحاظ توانایی های اکتسابی داشته باشد.

مشکل از وقتی شروع می شود که عده ای از افراد در مقایسه خود با دیگران، احساس حقارت پیدا می کنند. ” عقده حقارت” یا خود کم بینی نوعی مشکل ذهنی است که ریشه در باورهای ذهنی فرد دارد. در این وضعیت فرد نسبت به توانایی های خود تردید دارد و به همین دلیل دست به کارهایی نامعقول برای جبران این نقص می زند. علت های زیادی برای ایجاد احساس حقارت در فرد و خود کم بینی وجود دارد ولی همیشه این احساس ناشی از ” اعتماد به نفس پایین” است.

توجه داشته باشید که افراد معمولی با دیدن تفاوت های فردی، متوجه برتری های دیگران در برخی موارد می شوند ولی باور دارند که خودشان هم در امور دیگری قابلیت هایی دارند. احساس بی کفایتی و بی لیاقتی تنها در صورتی که فرد به شدت دچار خود کم بینی باشد، بروز می کند. در یک شخصیت سالم تفاوت ها می تواند حتی انگیزه ای برای تلاش بیشتر در زمینه ای متفاوت باشد.

نشانه های خود کم بینی

نشانه ‏هاى خود کم بینی ‏ چیست؟

بدون تردید افرادی که این احساس را تجربه می کنند دست به واکنش هایی می زنند که ناشی از تفکر ذهنی و احساس حقارت است. وقتی همواره فکر کنید که توانایی های کمتری دارید قطعا دست به هیچ کاری نمی زنید و مجالی برای شکوفایی استعدادهای درونی باقی نمی ماند. اگر هنوز مطمئن نیستید که فردی خود کم بین هستید یا خیر، این نشانه ها را در خود بررسی کنید:

 • کمال گرایی افراطی

خود کم بینی با کمال گرایی رابطه تنگاتنگی دارد. شاید در ظاهر به نظر می رسد که فرد کمال گرا بسیار آرمان های والایی را مد نظر دارد ولی گاهی این تکنیک برای پوشاندن ضعف شخصیتی و احساس بی کفایتی فرد است. اساسا افراد خود کم بین ادعا دارند که اهداف غیر قابل دسترس و والایی را دنبال می کنند. این افراد به لحاظ احساس ضعف درونی هرگز کاری را شروع نمی کنند ولی در ادعا به نظر کمال گرا هستند. در واقعیت خود کم بین ها جرات شروع هیچ کاری را ندارند زیرا خود را در حد و اندازه آن نمی بینند.

 • شرم و حیای افراطی

کمی خجالتی بودن نشان دهنده ضعف شخصیت تان نیست اصولا بد نیست آدم گاهی هم ماخوذ به حیا باشد. به هر حال حیا همیشه بهتر از بی حیایی در جمع است. اما مشکل اینجاست که خود کم بینی با شرم و حیا اشتباه گرفته می شود. اگر از صحبت در جمع شرم دارید یا نمی توانید سوالات خود را بپرسید و اصولا در هیچ بحثی شرکت نمی کنید، این دیگر اسمش خود کم بینی است نه شرم و حیا.

 • احساس ناتوانی

آیا همواره خود را از دیگران عقب می بینید و به نظرتان هر کاری هم که انجام دهید به سطح دلخواه تان نمی رسید؟ خود کم بین ها همیشه احساس ناتوانی دارند و برای رسیدن به خواسته ها خود را ناتوان و ضعیف می پندارند. ترس از شکست به دلیل ناتوانی مانع موفقیت در این افراد می شود.

 • تشنه محبت و نیازمند توجه

محبت کردن به دیگران و مورد محبت دیگران قرار گرفتن، از والاترین ارزش های انسانی است. اما برخی از افراد حاضرند برای جلب توجه دیگران دست به هر کاری بزنند. خود کم بینی علت اصلی وجود این احساس در فرد است. شخصیت سالم تا جایی پیش می رود و از آن به بعد را برای جلب توجه دیگران منطقی نمی بیند.

یک پیشنهاد برای افزایش اعتماد به نفس و بالا بردن عزت نفس اینست که نترسید و خودتان به فکر تغییر افکارتان باشید. ترس از ناتوانی، ترس از بی مهری و مورد علاقه دیگران نبودن، ترس از صحبت کردن در جمع همگی اعتماد به نفس را نابود می کنند و زمینه های حقارت و خود کم بینی را در فرد ایجاد می کنند. یک فرد با اعتماد به نفس بالا هرگز از مقایسه شدن با دیگران احساس کمبود و ضعف نمی کند.

پکیج آموزشی فرار از زندان ترس در یک نگاه” معجزه اعتماد به نفس و رهایی از ترس های ذهنی است که برای علاقه مندان در نظر گرفته شده است.

در ادامه راه های غلبه بر خود کم بینی را بررسی می کنیم. این مطلب ادامه دارد……..

امتیاز 3.4 از 7 رای

2 دیدگاه برای “خود کم بینی مانع هدف گذاری

  •  علیرضا سیف گفت:

   سلام خدمت شما سرکار خانم مژگان
   تشکر ویژه از شما دارم بابت اینکه مقالات سایت را بادقت مطالعه و پیگیری می کنید و با ارائه کامنت های زیباتون به تیم گروه تحقیقاتی سیف انرژی می بخشید .
   موفق باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *