جایگاه ضمیر ناخودآگاه در نظام باورها

ضمیر ناخودآگاه در نظام باورها

عملکرد سیستم بدن انسان بر دو نوع فیزیکی و متافیزیکی است. بخش فیزیکی همان اعمال و حرکات قابل لمس و مشاهده ای است که با اختیار خودمان انجام می گیرد. بخش متافیزیک قسمت هایی ست که نه قابل به دیدن است نه قابل کنترل در حالت عادی. ضمیر ناخودآگاه در نظام باورها نیز از قسمت ها متافیزیک بدن هر انسانی است که در این مطلب به آن خواهیم پرداخت. البته مبحث متافیزیک بسیار گسترده است که در این مقاله به کلیات آن نخواهیم پرداخت زیرا از موضوع بحث خارج می شویم.

محل قرار گیری ضمیر ناخودآگاه

ضمیر ناخودآگاه در مغز انسان است. یعنی بخشی از فکر انسان که در عمیق ترین لایه های حافظه قرار گرفته است. برای درک بهتر یک مثال می زنیم. یک کامپیوتر را در نظر بگیرید. پس از روشن شدن سیستم و رفتن داخل سیستم عامل چه می بینید؟ یک دسکتاپ که همه چیز در دسترس است. حال اگر بخواهیم فایل را از دم دست برداریم و کمی سازماندهی بهتری داشته باشیم آن را درون یکی از درایو ها قرار می دهیم. اگر بخواهیم این سازماندهی را بهتر و بهینه تر کنیم، در همان درایو فولدری ساخته و نامی به آن اختصاص می دهیم و فایلمان را در آن قرار می دهیم، اما آیا بااین کار فایل مورد نظر کاملا غیر قابل دسترس است؟ مسلماً خیر زیرا همه چیز مشخص است و کسی بخواهد فایل را بیابد به راحتی آن را پیدا می کند.

در ادامه فرض می کنیم فایل شما حاوی محتوایی بسیار ارزشمند و محرمانه است، چه می کنید؟ بله فولدر را مخفی می کنید، البته علیرغم اینکه هم اکنون فایل را در دسترسی غیر مستقیم قرار داده اید ولی باز هم جایش امن نیست. بنابراین به لایه های پایینتر می روید، فایل را بصورت سیستمی مخفی می کنید، و باز هم یک لایه دیگر یعنی رمز گذاری که توسط یک نرم افزار برای آن رمزی تعیین می کنید…. و خیلی خیلی کارهای بیشتری میتوان برای آن انجام داد تا دسترسی به آن فقط از راههای خاصی که خودتان می دانید صورت گیرد.

وظیقه ضمیر ناخودآگاه در نظام باورها

همانطور که مشاهده کردید لایه های مختلفی وجود داشت برای جابجایی آن فایل. دقیقا برای ضمیر ناخودآگاه در حافظه نیز همین امر صادق است یعنی در بخشی قرار دارد که دسترسی مستقیم به آن ممکن نیسنت. علت این امر بدین سبب است که ضمیر ناخودآگاه یک اجرا کننده یا درایور برای نظام باورهاست. و می دانیم که نظام باورهای ما مهمترین بخش افکار ماست. چرا که همه ی الگوهای ذهنی، عقاید و چیزهایی که در مورد آن ها به یقین رسیده ایم در آن بخش قرار دارد. حال اگر این بخش به راحتی قابل دسترسی می بود هر کسی می توانست به راحتی ذهن انسان را بازی داده و آن را دستخوش تغییر کند.

راههای دسترسی به ضمیر ناخودآگاه

دسترسی به ضمیر ناخودآگاه

همانگونه که در مباحث قبل نیز عرض شد، دسترسی به ضمیر ناخودآگاه تنها از چند طریق ممکن است.

 • تکرار
 • هیپنوتیزم
 • تمرینات NLP
 • احساسات
 • مطالعه و تحقیق

روش مرسوم برای دسترسی به ضمیر ناخودآگاه در نظام باورها تکرار است. به زمان رانندگی کردن فکر کنید، آیا اکنون که چند سال از سابقه رانندگی کردن شما می گذرد،  آیا برای گرفتن کلاچ و ترمز و دنده عوض کردن هنوز هم فکر می کنید که جا و ترتیب هر کدام کجاست؟ مسلماً خیر بلکه به صورت ناخودآگاه جای هرکدام را می دانید. چگونه این اتفاق افتاد؟ بله با تکرار.. شما با تکرار هر چیزی می توانید آن را در نظام باورهایتان جایگزین کرده و به اجرای خودکار در آورید.

حال که با جایگاه ضمیر ناخودآگاه در نظام باورها آشنا شدید، پیشنهاد می کنیم مجموعه مقالات آموزش نظام باورها را که قبلا منتشر کرده ایم با دقت مطالعه نموده و خطاهایی را که باعث شکست یا آسیب شما در طول زندگی شده را بیابید. سپس با تکرار آن را اصلاح نمایید. مطمئن باشید که در طی مدت کوتاهی به نتایج شگفت انگیزی خواهید رسید.

 

امتیاز 5 از 1 رای

3 دیدگاه برای “جایگاه ضمیر ناخودآگاه در نظام باورها

 1. فرزانه قهرماني گفت:

  سپاس ا زما ..از نظر من کار کردن روی ضمیر ناخوداگاه واقعا مهم است ..چون خیلی از اتفاقات زندگی ما اگاهانه نیست و با توجه به ضمیر ناخوداگاهمان است

  • alireza seif گفت:

   با سلام خدمت دوست عزیز و گرامی
   ممنون از شما و ارائه نظر در سایت گروه تحقیقاتی سیف
   موفق باشید
   سیف

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *