موانع هدف گذاری چه چیزهایی هستند؟

موانع هدف گذاری

گاهی به نظر می رسد که هر چه تلاش می کنیم هدف یک قدم دورتر می شود! اصلا انگار گاهی وقت ها هیچ چیز طبق دلخواه مان پیش نمی رود. گفتند” بنویس تا اتفاق بیفتد” با اینکه نوشتیم هیچ اتفاق تازه ای نیفتاد. چرا گاهی به خواسته هایمان نمی رسیم؟ چرا با وجود تعیین هدف مناسب و به کارگیری اصول هدف گذاری موثر، نمی توانیم به موفقیت برسیم؟ چه مانعی وجود دارد که کارها بر وفق مراد پیش نمی رود؟ اگر شما هم با این مشکلات روبرو هستید بدون تردید موانع هدف گذاری زیادی در مسیرتان وجود دارد. آیا این موانع را می شناسید؟

آشنایی با موانع هدف گذاری

هدف گذاری یک پروسه است که نیاز به بررسی موردی دارد. به طور واحد نمی توانیم برای همه موارد یک نسخه را بپیچیم. اساسا هر هدفی نیاز به برنامه ریزی متفاوت دارد برای مثال هدف گذاری مالی با هدف گذاری تحصیلی به صورت یکسان برنامه ریزی نمی شود. البته اصول هدف گذاری در همه موارد یکی است ولی نحوه اجرا و تکنیک های ریز و دقیقی وجود دارد که موفقیت در هر مرحله را تضمین می کند.

موانع هدف گذاری در واقع عواملی هستند که در مسیر موفقیت دخالت می کنند و فرد را در طول مسیر متوقف می کنند. بدون تردید اگر این موانع نبودند همه انسان ها به خواسته های قلبی خود می رسیدند. موانع همان محدودیت هایی هستند که هر انسان موفقی توانسته از انها عبور کند.

در مباحث قبلی اصول هدف گذاری برایان تریسی به تکنیک ۲۰-۸۰ اشاره شد. طبق این فرمول ۲۰ درصد از موانع هدف گذاری در محیط بیرون وجود دارند و ۸۰ درصد از این موانع وابسته به خود فرد هستند. با توجه به اهمیت این موضوع در این مطلب و سری مطالب بعدی به این محدودیت ها بیشتر پرداخته می شود.

[namasha id=”6XmIfL4f”]

“هیچ شاهکاری بدون عشق و اشتیاق خلق نمی شود”

توانایی ذهنی انسان بسیار بیش از چیزی است که در عمل دیده می شود. اگر بدانید که چگونه از این ابزار بالقوه نامحدود استفاده کنید، هیچ مانعی نمی توانتد شکست تان دهد. جالب اینجاست که همین قوه ذهنی قوی می تواند ابزاری برای ایجاد مانع و محدودیت ها در مسیر هدف گذاری و کسب موفقیت باشد. اگر نتوانید از این ابزار ذهنی به درستی استفاده کنید، بدون تردید به هدف و ایده آل خود نخواهید رسید.

” انیشتین تنها از ۵ درصد توانایی ذهنی خود استفاده کرده است”

موانع هدف گذاری چیست؟

آیا موانع هدف گذاری را می شناسید؟

موانع محدود کننده ذهنی همان هایی هستند که موجب می شوند کار امروز را به فردا بیندازید. همان افکاری که شما را از ادامه کار، منصرف می کنند. دغدغه های ذهنی آزار دهنده ای که یاس و نومیدی را به همراه دارند اغلب از ذهن و باورهای ذهنی نشات می گیرند.

محیط خانواده، مدرسه، اجتماع همگی موجب شدند تا هر یک از ما یک باور ذهنی داشته باشیم. این باورها هستند که موجب حرکت افراد می شوند و تصمیم گیری ها را منطقی جلوه می دهند. بر خلاف تصور عموم تنها باورهای منفی از موانع هدف گذاری نیستند بلکه در پاره ای از اوقات بسیاری از باورهای مثبت هم می توانند در مسیر هدف گذاری، مانع ایجاد کنند!

محدودیت منابع آموزشی برای انتخاب آگاهانه در زندگی موجب شده تا گزینش اهداف شفاف مطابق با توانایی های فرد، کمی دشوار شود. در این راستا بزرگترین مانع هدف گذاری نادیده گرفتن احساسات و عواطف فرد است. حتی در ایده آل ترین شرایط و انتخاب آگاهانه اهداف هم، نمی توان انتظار کسب موفقیت صد درصدی را داشت. خیلی از موارد روی تصمیم گیری ها تاثیر می گذارند و هدف گذاری را با شکست روبرو می کنند.

منظور از موانع هدف گذاری اصول بنیادی و غیر قابل تغییر در جهان نیستند بلکه خیلی از معیارها را خودمان با توجه به تجارب قبلی در ذهن مان ایجاد کرده ایم. مانع اصلی همین موارد ذهنی هستند. بدون تردید هر کسی می داند که راستگویی، تعهد، درستی و صداقت، …. اصول اولیه در زندگی هستند. اینها مانع نیستند و تداخلی با هدف گذاری اسمارت ندارند. اساس تکنیک های هدف گذاری روی تغییر موارد محدود کننده بنا شده است. هیچکس نمی خواهد و نباید با دروغ یا نارو زدن موفق شود ولی یقینا می توان بسیاری از موانع محدود کننده ذهنی را تغییر داد.

چرا به هدف نمی رسم؟

تلاش برای رسیدن به خواسته ها، منطقی ترین کاری است که هر فردی در زندگی انجام می دهد. اما بسیاری از ترس ها، باورهای منفی ذهنی، حساسیت های آزار دهنده، گرایش به کمال گرایی و آرمان گرایی، دغدغه هایی که نمی گذارند در مسیر هدف گام بردارید، در عمل مشکل ایجاد می کنند. این موانع هدف گذاری ذهنی ، اگر به درستی شناخته شوند، به راحتی قابل تغییر هستند.

اقدامک:

آیا تاکنون یک هدف را تعیین کرده اید؟ چه چیز باعث شده نتوانید به هدف برسید؟ در یک برگه کاغذ موانع هدف گذاری موجود در پروسه موفقیت را به طور شفاف ذکر کنید.
برای مثال: نگران قضاوت دیگران بودم و یا …….
در مطالب بعدی روی تک تک این موانع بحث می شود. این مطلب ادامه دارد………………

امتیاز 5 از 1 رای

  1. اشتراک ها: کمال گرایی دشمن بزرگ هدف گذاری و کسب موفقیت | گروه تحقیقاتی سیف

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *