هدفگذاری چیست و چه تاثیری در زندگی دارد؟

هدفگذاری چیست؟

همه ما می دانیم که ورزش برای سلامتی خوب است و اضافه وزن زمینه ساز بیماری های زیادی است. اما چند درصد واقعا ورزش می کنیم؟ آیا شما هم جزو همان گروهی هستید که از شنبه ورزش را شروع می کنند؟ اغلب افراد تصمیمات کوچک و بزرگی را می گیرند و شاید حتی شروع به انجام دادن کاری هم بکنند ولی هرگز تا پایان راه نمی روند. به راستی چرا برخی از افرد پشتکار کافی برای انجام تصمیمات را ندارند؟ برای کسب موفقیت در زندگی باید تا رسیدن به خواسته ها تلاش کرد. علت اصلی عدم پافشاری روی تصمیمات، نداشتن هدف گذاری در زندگی است. آیا می دانید هدفگذاری چیست؟

هدف گذاری چیست؟

برنامه ریزی برای رسیدن به هدف و موفقیت در آن همان هدفگذاری است که خیلی ها راه و رسم آن را نمی دانند. وقتی هدف مشخص باشد پیدا کردن مسیر موفقیت ساده تر است. آیا در زندگی هدف دارید؟ بسیاری از افراد تا پایان تحصیلات دبیرستان اصلا نیازی ندارند تا هدفگذاری کنند زیرا به دنبال دستیابی به هیچ هدفی نیستند. خیلی ها هم که با مقوله ای به نام هدف گذاری به کل بیگانه هستند.

یکبار دیگر می پرسم آیا در زندگی یک هدف دارید؟ بدون تردید وقتی در جستجوی هدفگذاری به این مطلب رسیده اید حتما حداقل یک هدف مشخص را دنبال می کنید. همه آدم هایی که موفق می شوند ختما یک هدف مشخص دارند و برای رسیدن به آن تلاش خستگی ناپذیری را انجام داده اند. این افراد می دانند که چه می خواهند و ۵ سال دیگر در چه جایگاهی قرار دارند. اگر از افراد هدفمند بپرسید ۱۰ یا ۲۰ سال آینده کجا هستید و چه موقعیتی دارید، قطعا پاسخ سوال را می دانند.

تنها داشتن هدف کافی نیست بلکه برنامه ریزی برای رسیدن به هدف اهمیت بیشتری دارد و این همان مقوله ای است که با نام هدفگذاری از آن یاد می شود. کسانی که برنامه ریزی هدفمندی ندارند نمی توانند اهداف بزرگ را دنبال کنند. یادگیری اصول هدف گذاری اولین گام در کسب موفقیت و دست پیدا کردن به اهداف بزرگ است.

آیا هدفگذاری قائده و قانون دارد؟

یادگیری اصول هدفگذاری

بدون تردید برای رسیدن به هدف باید از اصول مشخصی پیروی کرد. یادگیری اصول هدفگذاری موجب تسهیل در عبور از مشکلات احتمالی شده و راه های استفاده از فرصت های زندگی را نشان می دهد. در واقع برای کسب موفقیت های بزرگ باید آمادگی داشت. اگر آمادگی رسیدن به اهداف بزرگتر را نداشته باشید قادر به بهره وری از فرصت های پیش رو نخواهید بود.

تونی رابینز (tonyrobbins ) سلطان سخنرانی های انگیزشی، نویسنده، مربی و بازیگر امریکایی است که سلسله کتاب های موفقیت او راهنمای موفقیت بسیاری از جویندگان تلاشگر شده است. وی معتقد است:

  • هدفگذاری، اولین قدم برای تبدیل رویاها به واقعیت است

کمتر کسی است که نقش هدف در زندگی را نفی کند. خیلی ها هم باور دارند که برای رسیدن به هدف برنامه ریزی و هدف گذاری لازم است . با تمام اینها در عمل درصد بسیار کمی هدف مشخصی را دنبال می کنند و برای رسیدن به موفقیت تلاش می کنند؟

موفقیت چیست ؟

همه تلاش ها برای یادگیری اصول هدفگذاری با یک هدف انجام می شود و آن هم کسب موفقیت در زندگی است. اکنون سوال دیگری مطرح می شود و آن اینست که موفقیت چه معنایی دارد؟ آنچه که برای شما مهم است شاید برای خواهر یا برادرتان هدف نباشد. در واقع واژه دلنشین ” موفقیت” برای هر فرد مفهومی خاص و منحصر به فرد دارد. به همین ترتیب روش های هدفگذاری برای موفقیت هم به تعداد آدم های روی زمین متفاوت خواهد بود.

موفقیت شاید در ظاهر قابل لمس نباشد. بدون تردید نمی توانید موفقیت را وزن کنید، خریداری کنید یا به دیگری بفروشید! شاید بتوان موفقیت را یک احساس، یک باور ذهنی و یک حس درونی نامید که احساس رضایت را در فرد به همراه دارد.

آیا می خواهید ثروت زیادی کسب کنید؟ رویای زندگی در کشوری اروپایی را دارید؟ آیا با رسیدن به اهداف مادی احساس موفقیت می کنید یا هدف های معنوی برای تان موفقیت محسوب می شود؟ آیا هدفگذاری مشخصی دارید؟

اقدامک:

برای درک ساده موفقیت و اصول هدفگذاری این تمرین را با دوستان نزدیک خود اجرا کنید. افراد خانواده یا دوستان و همکارانی که به لحاظ سن و سال یا فکری به شما نزدیک تر هستند را انتخاب کنید. این افراد در جایگاه اجتماعی، خانوادگی و تحصیلی متفاوتی هستند یا خیر؟ تفاوتی ندارد هدف رسیدن به یک باور ذهنی از تعریف موفقیت است.

به هر کدام از دوستان خود یک مداد و یک کاغذ سفید بدهید. از دوستان تان بخواهید در چند جمله معنای موفقیت را از نگاه خودشان تعریف کنند. برای اینکه چالش مستندتری داشته باشید بهتر است این تعاریف مکتوب شود.

از قبل راجع به این موضوع با دوستان تان صحبت نکنید و به یکباره این پرسش را مطرح کنید که ” موفقیت چیست؟ دوستان تان باید در برگه ها تعریف موفقیت را بنویسند. خودتان هم یکی از این برگه ها را پر کنید. از نتیجه شگفت زده خواهید شد. در ادامه با مفهوم هدفگذاری و اصول آن بیشتر آشنا می شویم.
…………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………..
………………………………………………………………………………………..
………………………………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………………….
این مطلب ادامه دارد…….

امتیاز 0 از 0 رای

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *