چگونه هدف گذاری موثر داشته باشیم؟

هدف گذاری موثر چیست؟

راهکارهای زیادی برای هدف گذاری داده شده ولی تنها عده کمی می توانند با هدف گذاری به موفقیت برسند. چرا همه افراد نمی توانند از آموزه های هدف گذاری در پیشبرد اهداف استفاده کنند؟ چه رازی در هدف گذاری یا اجرای آن وجود دارد؟ آیا همه برنامه ریزی های هدفمند لزوما نتیجه مثبت به همراه دارد؟ بدون تردید بسیاری فاکتورها باید در هدف گذاری مورد توجه قرار گیرند تا آرمان ها به واقعیت تبدیل شود ولی راز سر به مُهر موفقیت در همه ایده آل های ذهنی، تنها یک واقعیت است. ” هدف گذاری موثر” تنها راهی است که منجر به نتیجه مطلوب می شود و این همان نکته ظریفی است که افراد موفق به آن اشراف پیدا کرده اند.

هدف گذاری موثر چیست؟

استراتژی های هدفگذاری وقتی موثر است که هدف همان خواسته قلبی باشد. برای اینکه برنامه ریزی های کوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت یک به یک و طبق برنامه زمانی پیش برود، ابتدا باید خواسته قلبی شناسایی شود. وقتی می گوییم ابتدا هدف را مشخص کنید بسیاری از افراد دچار نوعی سر در گمی می شوند. شاید در ابتدا کمی دشوار و گیج کننده باشد ولی به این نکته ظریف توجه داشته یاشید:

” هدف می تواند هر خواسته ای باشد، خواه کوچک یا بزرگ”

اساسا چیزی به نام هدف بزرگ یا کوچک وجود ندارد. میزان بزرگی یا کوچکی خواسته را خود شما تعیین می کنید. شاید یادگیری زبان انگلیسی یک هدف بسیار بزرگ برای نفر اول باشد ولی همین هدف می تواند یکی از اهداف کوتاه مدت نفر دوم باشد.

نفر اول: هدف یادگیری کامل زبان انگلیسی است در صورت تحقق این فرد می تواند در فلان آموزشگاه مشغول به کار شود. همه کارهای اولیه انجام شده و یک مهلت ۶ ماهه برای اخذ مدرک تافل به فرد داده شده است.

نفر دوم: هدف مهاجرت تحصیلی و دریافت بورسیه از دانشگاه های کانادا است. یکی از مدارک لازم برای دریافت بورسیه داشتن مدرک بین المللی زبان انگلیسی است. با کسب این مدرک، هنوز راه درازی تا نیل به هدف نهایی اقی مانده است.

اصول هدف گذاری موثر

برای اینکه هدف گذاری موثر داشته باشید این ۳ گام را مرحله به مرحله اجرا کنید:

هدف گذاری موثر گام اول

تعیین هدف

هدف باید واقع گرایانه و قابل دسترسی باشد. به این ترتیب چارچوب هدف کاملا مشخص است. فانتزی های ذهنی، رویاهای زودگذر و تخیلات ابهام آمیز نمی توانند یک هدف واقعی در نظر گرفته شوند. هدف واقع گرایانه وقابل اندازه گیری انتخاب کنید. چنین هدفی قابلیت دسترسی دارد و در طی مسیر می تواند مورد ارزیابی قرار گیرد. نقطه شروع هدف گذاری و پایان آن کاملا مشخص است.

ایده آل گرایانه برخورد نکنید بلکه روی اهداف کاملا واقعی تمرکز کنید. شاید در این مورد احتیاج به کمک یا مشورت داشته باشید. گاهی صحبت با یک فرد آگاه در زمینه شناسایی هدف، بسیار موثر است. حتما افراد دیگری هم هستند که هدف مشابهی داشته باشند. از میان این افراد دوستانی پیدا کنید تا بتوانید در صورت لزوم راهنمایی های واقعی دریافت کنید. در گروه های فعال و همگام با هدف، عضو شوید.

هدف گذاری موثر گام دوم

تقسیم هدف

برای اینکه برنامه ریزی برای رسیدن به هدف نتیجه بخش باشد، بهتر است هدف بزرگ تر به اهداف کوتاه مدت تقسیم شود. اولویت بندی کنید و به ترتیب اهمیت برای هر بخش هدفگذاری موثر داشته باشید. به این ترتیب نتیجه اهداف کوتاه مدت در بازه زمانی کوتاه تری قابل مشاهده و ارزیابی است. از سویی شیرینی دستیابی به هدف های خرد برای فرد به نوعی پاداش تلقی می شود و نیروی مضاعفی را برای گام نهادن در مسیر هدف نهایی به دنبال دارد. این نکته از هدف گذاری موثر را همیشه به یاد داشته باشید:

” حتما پس از نیل به اهداف کوتاه مدت، از خود قدردانی کنید و به خود پاداش دهید.”

به طور مداوم اهداف را ارزیابی کنید و برای قدم های بعدی و هدف های بزرگتر برنامه ریزی کنید. وقتی یکبار توانستید به هدف ( هر چند کوچک) دست پیدا کنید، حتما باز هم می توانید. قطعا این بار اعتماد به نفس بیشتری برای حرکت به سوی اهداف بزرگتر را دارید. مهم اینست که با ظرفیت ها و محدودیت هایتان آشنا شده اید و می توانید اهداف واقعی را شناسایی کنید.

هدف گذاری موثر گام سوم

زمان بندی

اهمیت زمان بندی به اندازه دو گام دیگر است. برای اینکه در مسیر مشخص حرکت کنید به یک راهنما نیاز دارید. این راهنما همان جدول زمانی است که مدیریت زمان را ساده تر می کند. تا اینجا هدف مشخص شده و به بخش های کوچکتر تقسیم شده است. حال باید برای هر بخش یک محدوده زمانی مشخص را در نظر بگیرید. در مثال بالا قطعا هیچکدام از این دو نفر برای کسب مدرک زبان، تا ابد وقت ندارند. زمان بندی به یقین در هدف گذاری موثر است و منجر به دستیابی موفقیت آمیز به هدف نهایی می شود.

یک ترفند برای هدف گذاری موثر اینست که همیشه کمی از زمان بندی جلوتر باشید. به این ترتیب فرصت جبران در صورت بروز مشکل احتمالی را خواهید داشت. زمان ارزشمندترین چیزی است که در اختیار دارید پس قدرش را بدانید.

اقدامک:

برای خود ۳ هدف واقعی و قابل اندازه گیری مشخص کنید. اگر هدف سهل الوصول نیست می توانید ان را به بخش های کوچکتر تقسیم کنید. برای هر بخش ازهدف بازه زمانی مشخص در نظر بگیرید.

۱-……………………………………….
۲-……………………………………….
۳-……………………………………….

این مطلب ادامه دارد…

امتیاز 0 از 0 رای

  1. اشتراک ها: موانع هدف گذاری چیست؟ چرا به هدف نمی رسم؟| گروه تحقیقاتی سیف

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *