محافظت از باورها

محافظت از باورها

تغییر کردن و تغییر دادن باورها روندی پیچیده را طی می کند، و خوب است بدانید اگر چه به سختی موفق با تغییر باورتان می شوید، اما در یک لحظه ممکن است همه ی زحمتتان بر باد رود و باورهایتان در هم شکند، در دنیا همه چیز نیاز به محافظت دارد، زمین خدا، کوه، دشت، جنگل، درخت، گل، خانه، فرزند، همسر و خود شما و هزاران چیز دیگر نیاز به محافظت و نگهداری دارند. باورها نیز همانند یک گل پرورش می یابند و شخصیت و موقعیت شما را به پیش می رانند اما اگر محافظت از باورها را به نحو احسن انجام ندهید بدون شک شکست خواهید خورد.

فاکتور های مهم در محافظت از باورها

  • ایمان و اعتقاد راسخ به باور خود
  • ثبت موفقیت هایی که بر اساس آن باور بدست آمده
  • تکرار و گفتن جملات انگیزشی برای تقویت آن
  • داشتن اعتماد به نفس در صورت مواجه با مشکلات
  • حفظ موقعیت و نپریدن از شاخه ای به شاخه ی دیگر
  • دوری از افکار و افراد منفی

ایمان و اعتقاد

آیا تا به حال با خود اندیشیده اید که چرا در قرآن و عبادات و ادعیه بسیاری از عبارات تکرار شده اند؟ یا اینکه چرا ذکری را باید ۱۰۰ بار نکرار کنید؟ دین اسلام از طریق فرمایشات ائمه و آیات قرآن که آموزش ها و دستورات مستقیم خداوند است، می خواهد به ما بیاموزد که برای رسیدن به یک باور باید آن را تکرار کرد. متأسفانه خصلت آدمی به گونه ای است که اگر خوشی را تجربه کند، در بسیاری از مواقع خداوند را از یاد می برد و مغرور می شود، بنابراین خداوند از ما می خواهد که با تکرار و تکرار همیشه به یاد او باشیم. و به باوری دست یابیم که جز دکز نام خداوند بر زبان، و یاد او در ذهن نداشته باشیم. بنابراین همانگونه که خدا را باور دارید، باید در مسیر محافظت از باورها با ایمان و اعتقاد و اعتماد راسخ باورهایتان را سفت و سخت بچسبید.

ثبت موفقیت ها

ممکن است در طی روزهایی که پشت سر می گذاریم یادمان برود که امروز اگر موفقیتی حاصل کرده ایم، نتیجه باور دیروزمان بوده، و به مرور به امری عادی تبدیل می شود. و اگر روزی با شکست مواجه شوید همه باورهایتان فرو خواهد ریخت زیرا موفقیت هایتان را از یاد برده اید. بنابراین بهتر است آنها را بنویسید و هر روز مرور کنید تا یادتان بماند که آنها را مدیون چه چیزی هستید.

تکرار تکرار تکرار

همانگونه که در بخش ایمان و اعتقاد ذکر کردیم، برای محافظت از باور تکرار را باید سرلوحه قرار دهید، اگر مثلاً با ذکر “من انسان موفقی هستم” به موفقیت دست یافتید، حتی پس از آن آنرا از یاد نبرید و در تمام مدت تکرار کنید.

داشتن اعتماد بنفس

از مهمترین موارد برای محافظت از باورها داشتن اعتماد بنفس است. بسیاری از مردم در اوج موفقیت و شادکامی با مشکلاتی مواجه می شوند. اگر قرار باشد با هر شکستی یا با هر مشکلی روحیه خود را ببازید و همه چیز را به گردن بدشانسی بیاندازید مسلماً با شکست بزرگتری مواجه خواهید شد زیرا باور خود را از دست خواهید داد. اگر شما به اعتماد به نفس نداشته باشید و به خودتان اعتماد کافی نداشته باشید، کائنات نیز به شما اعتماد نخواهد کرد.

حفظ موقعیت و مواضع

اگر در مسیری پا گذاشتید که منجر به رسیدن به هدفتان شده، بهتر است آن را حفظ کنید، بعنوان مثال باور داشته اید که پس از ۷ سال تلاش خواهید توانست به موفقیت شغلی دست یابید، حال که پس از ۷ سال به هدف رسیده اید بهتر است برای مدتی آن را خفظ کنید و از طمع دوری کنید، مغرور شدن و طمع کردن باعث می شود در کوتاه مدت یا طولانی مدت دچار ضرر و زیان شوید، البته منظور ما این نیست که از دست تلاش بکشید و به وضعیت موجود اکتفا نمایید. بلکه آرام آرام در همان مسیری که هستید پیش بروید، نه اینکه به یکباره تغییر جهت داده و گام بزرگی بردارید.

از افراد منفی دور بمانید

در اطراف ما همیشه افرادی هستند که خود را باور ندارند و همیشه از در و دیوار شکایت دارند. سعی کنید از مصاحبت با آنان دوری کنید زیرا گفته هایشان می تواند نظام باورهایتان را تحت الشعاع قرار داده و ذهنتان را بر سر دوراهی قرار دهند. اگر این افراد جزئی از زندگی تان هستند می توانید با تغییر موضوع هم به محافظت از باورها یتان بپردازید و هم به او کمک کنید تا خود را باور کند.

 

امتیاز 0 از 0 رای

3 دیدگاه برای “محافظت از باورها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *