تعریف نظام باورها

نظام باورها

نظام باورها؛انسان این موجود پیچیده ی عالم هستی، که حاصل هنر و تدبیر خداوند متعال است، دارای قابلیت هایی است که خود نیز از آن بی خبر است. اگر در ظاهر و باطنمان دقیق شویم خواهیم دید که هیچ چیزی در ما بیهوده به وجود نیامده است. بسیارند انسان هایی که برای رسیدن به موفقیت، شادی، کامیابی، آرامش، اعتماد به نفس و… خود را به آب و آتش می زنند اما آن را نمی یابند. اما انسان غافل است، غافل است از آن چیزی که در درون خود زندانی کرده و از آن بهره نمی برد. خداوند عالم هستی، فکر را در وجود انسان خلق کرد، چیزی که تمام گذشته و حال و آینده هر کس به آن وابسته است.

اما آنچه که باعث می شود فکر هدایت انسان را بدست بگیرد، نظام باورها است. نظام باورها ، این ابر سیستم پیچیده بدن انسان که در ضمیر وی خانه کرده چنان افسار شخص را بدست می گیرد که اگر آدمی به فکر اصلاح آن نباشد نابودش خواهد کرد.

نطام باور ها چیست؟

نظام باورها

نظام باورها یا Belief System ارتباط مستقیم با نحوه تفکر و دیدگاه هر فرد به مسایل اطرافش دارد. و از آنجایی که فکر انسان به گونه ایست که بصورت پیش فرض همیشه جذب افکار منفی یا فانتزی شده و آسان ترین توجیه را برای اتفاقات پیرامونش انتخاب می کند، لذا این توجیهات بر روی هم انباشته شده و سیستمی را رقم می زند که به آن نظام باورها می گوییم.

نظام باورها چگونه شکل می گیرد؟

نظام باورها و موفقیت

باورها در طول دوران زندگی هر کس و به مرور زمان با توجه به شرایط محیط و اجتماع در هر شخصی نهادینه می شوند. و در مجموع نظام باورهای فرد را تشکیل میدهند. اگر به هرچیزی باور داشته باشید به آن می رسید، فکر بدبختی برای شما بدبختی خواهد آورد و فکر خوشبختی برای شما خوشبختی. البته کار به همین جا ختم نمی شود و تنها فکر کردن نیست که شما را نجات دهد.

برای اینکه بیشتر با قدرت فکر و نظام باورها آشنا شوید در اینجا مثالی برایتان می آوریم :

فرض کنیم شخصی می خواهد یک فوتبالیست موفق شود. علیرغم اینکه به موفقیت اندیشیده و آنرا در نظر خود تجسم کرده ، اما اطرافیان وی از همان ابتدا می گویند که تو موفق نمی شوی و فوتبال برای تو مناسب نیست. این حرف ها تکرار می شود. او بارها به این مسئله فکر می کند و نزد خود میگوید می شود یا نمی شود؟ در این جاست که ذهنش بر سر دوراهی قرار می گیرد و شاهراه باورش باز می شود و منتظر یک جواب است. باور فقط منتظر یک اتفاق است.

اگر اتفاق خوبی یا بدی بیافتد آن را بعنوان جواب پذیرفته و حفظ خواهد کرد. شخص وارد یک مسابقه می شود و می بازد، باور وی جواب را می یابد و این جواب همان است که اطرافیان گفته بودند “تو موفق نمی شوی” ، و این جمله آنقدر در باور وی تکرار می شود تا نهادینه گردد، سپس به ضمیر ناخودآگاه سپرده می شود. از این پس به محض اینکه نام فوتبال به گوش شخص می خورد، ندایی درونی به وی می گوید تو موفق نمی شوی… و اینگونه نظام باورها شکل می گیرد.

نظام باورها چگونه عمل می کند؟

کاربرد نظام باورها

در سال های اخیر، دانشمندان موفق به کشف راه هایی شدند که از طریق آن می توان دریچه های فکر را شکافت و با انجام تمرینانی ضمیر ناخودآگاه را وادار به تغییر نمود و در نتیجه باور شخص با دیدن نتایج مثبت تغییر کرده و خوشبختی و آرامش و ثروت و معنویت به وی رو خواهد آورد. ناگفته نماند که قبل از کشف دانشمندان، خداوند در ۱۴۰۰ سال پیش در قالب قرآن کریم نیز به آن بارها اشاره نموده بود که دنیا را مسخر انسان گردانیدیم اگر درست بیاندیشید. زیرا نظام باورهای انسان آنقدر قوی است که روی تمام اتفاقات اطرافش اثر گذار بوده و کاری می کند تا کائنات در مسیر هدف او گام بردارند.

شاعر گرانقدر مولوی می فرماید:

ای نسخه نامه ی الهی که تویی                ای آینه ی جمال شاهی که تویی

بیرون ز تو نیست آنچه در عالم هست         از خود بطلب هر آنچه خواهی که تویی

نظر شما همراهان ارجمند درباره نظام باورها چیست؟ آیا تجربه ای از باور فکر و اندیشه ای که به موفقیت یا شکست شما منجر شده است دارید؟ از طریق درج نظرات با ما در ارتباط باشید.

امتیاز 2.5 از 2 رای

3 دیدگاه برای “تعریف نظام باورها

  1. اشتراک ها: سطح توقعات در نظام باورها را با چه روشهایی باید تشخیص و ارتقاء دهیم

  2. اشتراک ها: عملکرد سیستم نظام باورها را بشناسید و روشهای تغییر آن را فرا بگیرید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *