تأثیر شکست بر نظام باورها

تأثیر شکست بر نظام باورها

وقایع مختلف در طول زندگی احساسات مختلفی را در وجود ما منعکس می کند. بعضی از این احساسات زودگذر هستند مانند حس یک نو عروس در شب عروسی اش. چون پس از چند روز آن همه شور اشتیاق و خوشحالی فراموش می شود. و بعضی دیگر طولانی مدت در وجود ماندگار است مانند غم از دست دادن عزیزی که فراموش کردنش زمان می برد و بعضی نیز آسیب زننده هستند مانند شکست عاطفی، ورشکستگی، مال باختگی و… در این مطلب قصد داریم در خصوص تأثیر شکست بر نظام باورها و پیامدها و همچنین چند پیشنهاد برای کنترل و تغییر آن بیان نماییم.

چگونه شکست پدید می آید؟

با مطرح شدن این سوال بلافاصله انگشت اتهام به سمت اطرافیان گرفته خواهد شد و شخصی یا چیزی را مقصر خواهیم دانست اما غافلیم از آن که وقتی انگشت اتهام را به سمت کسی یا چیزی می گیریم چهار انگشت دیگر به سمت ماست و به خود ما اشاره می کند. آری شکست چیزی نیست جز انتخاب های اشتباه خود ما.

بعنوان مثال شخصی سوار موتور یا ماشینی می شود و با سرعت هر چه تمام تر پیش می راند و وقتی حادثه ای برای وی رخ می دهد ، زمین و زمان و سازنده ی وسیله نقلیه و آسفالت و راننده های اطراف و عابرین و همه و همه را مقصر می داند به جز خودش را. حال اگر همین شخص فقط یک درصد این احتمال را می داد و با خود می گفت با این سرعتی که من می رانم، اگر ماشین ترمز نگیرد چه؟ اگر موتورش ناگهان قفل کند چه؟ و دهها اگر دیگر… می توانست از هر اتفاق و حادثه ی غیر منتظره ای پیشگیری کند.

ولی متأسفانه اعتماد بیش از اندازه به خود باعث می شود که کلیه احتمالات و حتی نصایح و نتایجی که دیگران گرفته اند را نادیده گرفته و شکست را تجربه نماید. بنابراین در اغلب موقع شکست خوردن به دلیل انتخاب های غلط خود انسان است.

تأثیر شکست بر نظام باورها

بدترین شکست ها را میتوان شسکت عاطفی و شکست در کسب و کار دانست. زیرا تمام آینده در دید شخص تیره و تار خواهد شد. وقتی شخص باور دارد که شخص مورد علاقه اش می رسد و با همه مشکلات مبارزه می کند و پیش می رود، اما نتیجه معکوسی عایدش شود شکست را تجربه می کند ، باورهایش در هم می شکند و تا مدتها در خود فرو می رود. شکست در کسب و کار نیز به همین شکل است. که باز هم ما مصرانه معتقدیم که مشکل از انتخاب های غلط و اشتباه خود فرد است.

مهمترین آثار شکست بر نظام باورها

در پی تجربه شکست اولین چیزی که در فرد دچار مشکل می شود تصمیم گیری صحیح است. قبلا هم اشاره کرده ایم اگر نظام باورها را یک کتابخانه در نظر بگیرید تصمیمات بر مبنای موقعیت های موجود باورها را فراخوانی کرده و سیستم ذهن و اندام ها را به حرکت وا می دارند. حال در تجربه شکست این تصمیمات ممکن است بدلیل عدم تمرکز فرد با آدرس اشتباهی وارد نظام باورها شده و باوری غلط را فراخوانی نماید.

دومین تأثیر شکست بر نظام باورها افسردگی ست. شخص دیگر باورهایش را قبول ندارد بنابراین خود و باورهایش را مورد تمسخر و سرزنش قرار می دهد.

راههای مقابله با تأثیرات شکست

در مقاله ای که بعدها با عنوان بازسازی نظام باورها تقدیمتان خواهیم کرد این موارد به تفصیل اشاره خواهد شد. ولی برای اینکه مطلب را تکمیل کرده باشیم بصورت اجمالی چند نکته را بیان می نماییم.

  • تنفس عمیق و منظم در صبح و قبل از خواب
  • انجام یوگا و رسیدن به آرامش درونی
  • مراجعه به مشاوره و دریافت راهکارهای لازم
  • مشاوره با یک یا چند متخصص مالی(در صورت ارتباط شکست با کسب و کار)
  • مطالعه ی مطالب مفید و راهگشا به جای نشستن و فکر کردن به بدبختی!
  • تلاش برای لبخند زدن حتی به صورت تظاهر
  • آشنایی با افراد جدید
  • عدم بازگویی ماجرای شکست در جمع

بکارگیری راهکارهای فوق در وهله اول نیازمند تمرکز و قوی بودن اراده فردی ست.

امتیاز 0 از 0 رای

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *