تکنیک های تغییر باور

تکنیک های تغییر باور

در مطالب پیشین در خصوص تکنیک های تغییر باور ها مواردی را بیان کردیم. دو تکنیک دیگر برای تغییر باور و رسیدن به یک نظام باورهای عالی وجود دارد که در سطوح پیشرفته تر مورد استفاده قرار میگیرد.

تکنیک های تغییر باور

تکنیک هیپنوتیزم

یکی از تکنیک های تغییر باور استفاده از روش های هیپنوتیزم است. میدانیم که برای تغییر یک باور نیازمند دسترسی به ضمیر ناخود آگاه می باشیم. همچنین میدانیم که ضمیر ناخودآگاه در حالت هوشیاری انسان قابل دسترسی مستقیم نیست و مانند یک فایروال در سیستم عامل از خود حالت تدافعی نشان می دهد و با پذیرش مستقیم یک واقعیت مقابله میکند.

لذا دسترسی به ضمیر ناخودآگاه نیازمند نیمه هشیار بودن انسان است. یعنی شخص میبایست در یک حالت خواب آلودگی یا خواب قرار بگیرد تا بتوان بر روی باورهای غلط وی کار نمود و به عبارتی به ضمیر ناخود آگاه دسترسی کامل پیدا کرد. اما مشکل از آنجایی شروع می شود که شخص همزمان باید با خواب هم مقابله نماید تا در حالت نیمه هشیار قرار بگیرد. این امر موجب می شود که یک درگیری ذهنی در فکر شخص ایجاد شود و نتواند روی ضمیر ناخودآگاه خود تمرکز نماید.

با توجه به توضیحات فوق، دانشمندان این رشته به این نتیجه رسیدند که اگر شخص را بتوان به خواب مصنوعی هدایت نمود می شود از این طریق برای دسترسی به ضمیر ناخودآگاه وی اقدام کرد.

در این روش شخص در حالت نشسته یا درازکش قرار گرفته و شخص ثالث شروع به گفتن جملاتی تأثیر گذار جهت به خواب بردن وی می نماید. پس از قرارگیری وی در حالت نیمه هوشیار، شخص ثالث با توجه به باورهای نیاز به تغییر، اقدام به تلقین جملاتی کاربردی و تکرار آن به روشهای مختلف نموده و تا ۱۵ الی ۳۰ دقیقه این کار را ادامه می دهد. و پس از آن با بکارگیری روش بیدارسازی از هیپنوتیزم وی را به حالت هوشیاری کامل برمیگرداند.

انجام تکنیک هیپنوتیزم برای تغییر باور برای یکبار کفایت نخواهد کرد و باید بصورت جلسات منظم حداقل بیش از ۷ بار انجام شود تا به نتیجه مطلوب رسید. شخص مورد درمان در حالت هوشیاری نیز جهت تقویت باور جدید باید به گفتن جملات کلیدی و تأکیدی مداومت ورزد.

تکنیک NLP

در بین تکنیک های تغییر باور روش نوین ان ال پی یکی از پیشرفته ترین و تخصصی ترین تکینک های تغییر باور است. روش ان ال پی که به آن زبان برنامه ریزی عصبی نیز می گویند در واقع به ما کمک میکند تا نظام باورها را مجدد برنامه ریزی نماییم. اجازه بدهید این مسأله را با یک مثال بیشتر قابل درک سازیم.

یک کامپیوتر را در نظر بگیرید. این کامپیوتر دارای قطعاتی چون مادربرد، رم، سی پی یو، هارد، کارت گرافیک و… میباشد. حال برای اینکه هر کدام از این قطعات وظایف خود را بدانند و به درستی عمل نمایند، نیازمند یک سری تعاریف هستند. این تعاریف به وسیله زبان برنامه نویسی به قطعات انتقال داده می شود. برنامه ی نوشته شده حاوی یک سری حروف انگلیسی قابل فهم برای انسان است اما پس از تکمیل برنامه به صورت رشته های دیجیتالی قابل فهم برای ماشین، که بصورت ۰۱۰۱۰۱ میباشد و به آن کدهای باینتری گفته می شود به این قطعات منتقل می گردد. در نهایت با نصب یک سیستم عامل مانند ویندوز قطعات در یک هماهنگی کامل در کنار یکدیگر شروع به کار می کنند.

در مثال بالا قصد این بود که با واژه زبان برنامه نویسی آشنا شوید. حال در روش ان ال پی نیز به همین شکل است. با یادگیری زبان عصبی شخص می تواند طی تمریناتی کاملا به لایه های ذهنی خود نفوذ کرده و جز به جز تمام نظام باورهایش را دستخوش تغییر نماید. از جمله مزایای ان ال پی یادگیری ایجاد تغییرات ذهنی در مخاطب است!

در مطالب بعدی به تکنیک ان ال پی بیشتر خواهیم پرداخت. لطفاً نظرات ارزشمند خود را در این باره با ما در میان بگذارید.

امتیاز 4 از 1 رای

5 دیدگاه برای “تکنیک های تغییر باور

  1. Elly گفت:

    moare cu zile intreg, de ce sa nu isi prelungeasca viata vanzand o parte din el. S-ar putea prostitua pentru a-si pastra rinichiul. Poate are copii carora nu are ce sa le puna pe masa, poate are o sotie bolnava. Mai rau e cand vinzi sa joci la cai3no&#82z0;. Ii inteleg, dar n-as proceda asa.

  2. علی انصاری لاری گفت:

    با سپاس از شما دوست و استادگرامی
    موضوع تغییر باور مطلب بسیار مهمیه فقط برخی اوقات اینقدر روی این موضوع تبلیغ میبینم مخصوصا در حوزه کسب ثروت و قانون جذب که برخی اوقات شک میکنم که آیا این تکنیکها درسته یا تبلیغاتیه ؟ ممنون میشم با توضیحات شما آگاه بشم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *