انتقاد و سرزنش کردن از خودمان ممنوع است!

چرا انتقاد و سرزنش کردن از خودمان ممنوع است ؟

افرادی در بین ما وجود دارند که همواره  به جنبه های منفی زندگی توجه بیشتری داشته و این موضوع تأثیر منفی بر روحیات افراد می گذارد . به جز افراد شکاک و بدبین که همواره باورهای منفی دارند و به بدترین چیزها در زندگی  تمرکز می کنند با این کار مجوز بروز مشکلات و بدبختی های خود را بدست خودشان صادر می نمایند . در این بین بدتر از این افراد کسانی هستند که هم منفی نگر هستند و هم به خوشان آسیب بیشتری می رسانند و دائماً به انتقاد و سرزنش از خودشان می پردازنداین افراد با انتقاد و سرزنش از خود قصد آرام نمودن وجودشان را دارند در صورتی که با این عمل در حال نابود کردن خودشان می باشند .

انتقاد و سرزنش

چرا انتقاد و سرزنش کردن از خودمان ممنوع می باشد :

یکی از ویژگی‌های افرادی که دارای اعتمادبه‌نفس پائینی هستند این است که بسیار از خودشان انتقاد و سرزنش می‌کنند که این کار موجب تخریب باورها و شکستن اعتمادبه‌نفس آن‌ها می‌شود. مثلاً دقت کردید برخی از دانش آموزان و دانشجویان وقتی‌که سر جلسه امتحان یک سؤال را اشتباه پاسخ می‌دهند بعد از اتمام امتحان شروع به سرزنش خودکرده و کلی فحش نثار خود می‌نمایند و یا گاهاً مورد داشتیم این افراد اقدام به کتک زدن خودشان (مثلاً با دست محکم به سرشان زدن و یا …) نموده و مرتباً خود را سرزنش می‌کنند، به نظر من انسان‌های پوچ و کسانی که فاقد اعتماد به نفس می باشند از این قبیل کارها انجام می‌دهند.
ولی در اینجا یک نکته بسیار مهم می‌گویم برای اینکه در مسیر موفقیت سریع‌تر حرکت کنیم و گام‌های محکمی جهت رسیدن به اهداف خود برداریم می‌بایست خودمان را هر جور که هستیم، با تمام خوبی و بدی‌های خودمان دوست داشته باشیم، باور داشته باشیم و مطمئن باشیم که با سرزنش کردن خودمان باعث تکرار مجدد اشتباهاتمان می‌شویم نه اینکه می‌توانیم مشکل را حل کنیم.
پس سعی کنید وقتی اشتباهی از ما رخ داد، بدانید این موضوعی بسیار طبیعی بوده و سعی کنید از آن خطا هضم تجربه کرده و به خودتان بگوئید بار دیگر درست عمل می‌کنم و موفق می‌شوم. خودتان را دوست داشته و برای خود ارزش قائل شده و باز تکرار می‌کنم که وقتی از شما خطایی سر بزند با تحقیر خود نمی‌توانید جلوی آن اشتباه را بگیرید چون طبق قوانین جهان هستی شما به هر چه فکر کنید در زندگی‌تان اتفاق می‌افتد. این مقاله ادامه دارد .
این مقاله از کتاب معجزه اعتماد به نفس – علیرضا سیف گرفته شده است .شما دوستان عزیز برای خرید این کتاب می توانید بر روی عکس کتاب کلیک نموده و مطالب و توضیحاتی که پیرامون کتاب نوشته است را مطالعه نمائید .
عکس خودم در دوره از زندگی خوب به زندگی عالی

امتیاز 0 از 0 رای

4 دیدگاه برای “انتقاد و سرزنش کردن از خودمان ممنوع است!

  •  علیرضا سیف گفت:

   سلام خدمت خانم حسنیه
   ممنون از اینکه این مقاله را مطالعه نمودید و دیدگاه ارزشمندتون رو برای این گروه ارسال نمودید . همان طوری که در پایان مقاله ذکر نمودیم این مقاله ادامه داشته و قصد داریم در مقاله بعدی راهکارها و تمرین هایی مرتبط با موضوع در مقاله ارائه بدهیم .
   موفق باشید
   گروه تحقیقاتی سیف

 1. Emmy گفت:

  These sound really good. I like a lot of the M&M specialty flavors but to me I think they need to be less subtle. Then again subtle might be a good thing for white chocolate which I have to really be in the mood for because I don't think it is a suibsttute for milk or dark chocolate.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *