انواع اعتماد به نفس، شناخت و پرورش آنها – قسمت سوم (اعتماد به نفس عاطفی)

اعتماد به نفس عاطفی چیست؟

در مطالب قبل تا حدودی با انواع اعتماد به نفس آشنا شدیم و سپس اعتماد به نفس رفتاری را برایتان شرح دادیم. در این مطلب قصد داریم در ارتباط با اعتماد به نفس عاطفی ، نشانه های کمبود این نوع از اعتماد به نفس و چگونگی افزایش آن صحبت کنیم.

(دوستانی که علاقه‌مندن در باشگاه پرورش عزت نفس بصورت رایگان عضو بشن به این آیدی (@alirezaseyf) پیغام بدهند)

اعتماد به نفس عاطفی ، علائم کمبود و نحوه افزایش آن

کمبود اعتماد به نفس عاطفی

اعتماد به نفس عاطفی

همانطور که قبلاً هم ذکر کردیم اعتماد به نفس عاطفی یعنی قادر باشید دنیای عواطف خود را در اختیار گرفته و با انتخاب های درست و عاقلانه روابط احساسی ماندگاری را رقم بزنید و اگر هم در این روابط عاطفی شکست خوردید قادر باشید خود را به خوبی کنترل کرده و شرایط را مدیریت نمایید.

نشانه های کمبود اعتماد به نفس عاطفی

  • در نشان دادن و بیان احساسات درونی خود با مشکل مواجه هستید.
  • نمی توانید به خوبی احساساتتان را درک کرده و با آنها ارتباط برقرار کنید.
  • گمان می کنید هرگز قادر نیستید ارتباط عاطفی و صمیمانه ای با سایرین ترتیب دهید.
  • باور دارید که هرگز نمی توانید عشق ناب را تجربه کرده و از آن بهره مند گردید.
  • حتی در خلوت با خود هم از بیان احساساتتان جلوگیری کرده و همیشه آنها را سرکوب می نمایید.
  • منزوی و گوشه گیر هستید و در جمع ها حاضر نمی شوید.
  • همیشه در پی گرفتن تایید از دیگران هستید و هر کاری می کنید تا تایید آنها را بدست آورید.
  • به شدت به منفی بافی عادت دارید، به گونه ای که مدام در پی قضاوت سایرین هستید.

چگونه اعتماد به نفس عاطفی را در خود افزایش دهیم؟

اگر هر یک از علائم بالا و یا بدتر اینکه تمام علائم بالا در شما وجود دارد، به منزله این است که زنگ خطری برایتان به صدا درآمده و باید پیش از اینکه فرصت جبران را از دست بدهید اعتماد به نفس عاطفی خود را افزایش دهید. در ادامه چند روش برای بالا بردن اعتماد به نفس عاطفی به شما پیشنهاد می دهیم.

۱ – احساسات خود را بشناسید و در مواقع لزوم آنها را بیان کنید.

زمانی که برای درک احساساتتان با مشکل مواجه شدید، آن را نادیده نگیرید. سعی کنید برای رفع چنین حالتی از دیگران کمک بگیرید و با آنها صحبت کنید. گاهی سایرین بیشتر از خود ما از حالمان آگاهی دارند و زمانی که ما نمی توانید احساسات خود را درک کنیم آنها می توانند کمک زیادی برایمان باشند.

نکته دیگر بیان احساسات است. هیچ گاه احساسات خود را پنهان نکنید، اگر احساسات خود را سرکوب کرده و آنها را درونتان پنهان کنید علاوه بر اینکه موجب کاهش اعتماد به نفس عاطفی می شود، بلکه به تدریج سبب به وجود آمدن عقده ها و کمبودهای درونی نیز خواهند شد. هرگز از احساسات و مسائلی که پیش رو دارید فرار نکنید، سعی کنید با آنها روبرو شده و با روشی درست و منطقی آنها را از میان بردارید، پاک کردن صورت مسئله چاره کار نیست و تنها خودتان را فریب خواهید داد.

۲ – به جای انزوا و گوشه نشینی، بیشتر در جمع حضور داشته باشید.

از مهمترین عواملی که سبب کاهش اعتماد به نفس عاطفی می شود، انزوا و گوشه نشینی است. تا زمانی که شما تنها ماندن را به بودن در جمع ترجیح می دهید، هرگز قادر نخواهید بود بیاموزید که چگونه می توانید نسبت به خودتان یا سایرین احساس خوبی داشته باشید.

سعی کنید در جمع های خانوادگی و دوستانه شرکت کرده و با سایرین در تعامل باشید. اگر دور و برتان دوستان و آشنایان زیادی که بتوانید با آنها در ارتباط باشید ندارید، می توانید با ثبت نام در باشگاه ورزشی یا کلاس های مختلف دوستانی مناسب روحیات خودتان پیدا کنید. هر چقدر بیشتر در جمع شرکت کرده و در حضور دیگران خودتان باشید، اعتماد به نفس عاطفی شما نیز بالاتر خواهد رفت.

دوستان گرامی اعتماد به نفس عاطفی چیزی نیست که بتوانید آن را از بیرون مدیریت کرده و پرورش دهید، بلکه باید این نوع از اعتماد به نفس را درون خود بیافرینید و این امر میسر نمی شود مگر با برقراری ارتباط بیشتر با سایرین و شرکت در جمع ها. به این ترتیب قادر خواهید بود با اعتماد به نفس هر چه تمامتر در مقابل سخت ترین مشکل عاطفی ایستادگی کرده و هیچگاه در مقابل مشکلات سر تسلیم فرود نیاورید.

کاربران گرامی آیا شما از اعتماد به نفس عاطفی مناسبی برخوردارید؟ به نظر شما آیا می توان بدون دستیابی به اعتماد به نفس عاطفی در زندگی به موفقیت رسید؟ نظرتان را با ما در میان بگذارید.

ضمناً اگر علاقه مند به مباحث بیشتر در حوزه اعتماد به نفس هستید بر روی عکس زیر کلیک نمائید .

 

امتیاز 3 از 2 رای

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *