عوامل موثر بر اعتماد به نفس کدامند؟

عوامل موثر بر اعتماد به نفس

دوره صوتی افزایش اعتماد به نفس و نابودی ترس
(دوستانی که علاقه‌مندن در باشگاه پرورش عزت نفس بصورت رایگان عضو بشن توی اینستاگرام در دایرکت به من پیغام بدهند)

 

همانطور که قبلاً نیز بارها عنوان کردیم اعتماد به نفس حقیقی یعنی باور داشتن بی قید و شرط به خود و اینکه باور داشته باشید توانایی دستیابی به اهدافتان را دارا هستد. داشتن اعتماد به نفس به افراد این قدرت را می دهد که به دنبال اهدافشان بروند در صورتی که فقدان اعتماد به نفس سبب می شود نتوانند از نقطه امن خود خارج شده و خواهان به وجود آمدن هیچ گونه تغییری در زندگی خود نباشند. برای بالا بردن اعتماد به نفس ابتدا لازم است عوامل موثر بر اعتماد به نفس را شناخته و بتوانید فاکتورهایی که موجب به وجود آمدن اعتماد به نفس در شما می شوند را در خود تقویت کرده و عوامل و عاداتی که موجب از بین رفتن اعتماد به نفس شما می شوند را ترک نمایید. در این مطلب قصد داریم عوامل موثر بر اعتماد به نفس را به شما معرفی کنیم، لطفاً تا انتها ما را همراهی نمایید.

عوامل موثر بر اعتماد به نفس

عوامل موثر بر اعتماد به نفس

اعتماد به نفس ما تحت تاثیر عوامل متفاوتی به وجود آمده یا تخریب می گردد، از مهمترین این عوامل می توان به :

 • شخصیت فرد اشاره کرد. میزان اعتماد به نفس ارتباطی مستقیم با این دارد که شما شخصیتی برونگرا دارید یا درونگرا. معمولاً افراد درونگرا از عدم اعتماد به نفس رنج می برند.
 • سلامت جسمی و روحی از دیگر عوامل موثر بر اعتماد به نفس در افراد است. مشکلات جسمانی و روانی موجب می شود فرد باور توانمندی خود را از دست داده و از شرکت در جمع ها گریزان باشد و به تدریج در لاک تنهایی خود فرو رود، به این ترتیب اعتماد به نفس خود را از دست می دهد.
 • مثبت اندیشی و خوشبین بودن به آینده یکی دیگر از عوامل موثر بر اعتماد به نفس است. افراد مثبت اندیش حتی شکست را نیز راهی به سوی پیروزی می دانند در صورتی که منفی نگری نتیجه ای معکوس دارد و علاوه بر آسیب هایی که برای اعتماد به نفس فرد به همراه دارد، او را از دستیابی به موفقیت متوقف می کند.
 • پدر و مادر و طرز تربیت خانوادگی نیز در وضعیت اعتماد به نفس فرد بسیار تاثیرگذار است. به عنوان مثال کودکی را در نظر بگیرید که پدر و مادرش مدام او را سرکوب کرده و حتی زمانی که کودک کار درستی نیز انجام می دهد هیچگاه او را مورد تشویق و تحسین قرار نمی دهند. این رفتارها در آینده کودک تاثیرگذار خواهد بود و زمانی که او بزرگ شود از اعتماد به نفس کافی برخوردار نخواهد بود.
 • خاطرات دوران مدرسه یکی دیگر از عوامل موثر بر اعتماد به نفس افراد است. چناچه فردی در دوران مدرسه با بازخوردهای منفی مدیر، ناظم و آموزگار قرار گیرد و یا به دلیل زورگویی سایر بچه ها توان مقابله با آنها را نداشته باشد اعتماد به نفس خود را از دست خواهد داد.
 • شکست های عشقی و عاطفی نیز می تواند روی میزان اعتماد به نفس تاثیرگذار باشد. مخصوصاً زمانی تاثیر منفی این عامل بیشتر خواهد بود که شما خواهان ادامه رابطه باشید ولی شریک عشقی تان شما را ترک کرده باشد.
 • مرگ نزدیکان و عزاداری های طولانی مدت روی جسم و ذهن فرد تاثیرات منفی بر جای می گذارد و سبب کاهش اعتماد به نفس خواهد شد.
 • نارضایتی از وضعیت ظاهری و اندام خود سبب می شود هر زمان که تصویر خود را در آینه می بینید از خود بیزار شوید و اعتماد به نفس و عزت نفس خود را از دست دهید.
 • نداشتن شغل و منبع درآمد نیز از عوامل مهم تاثیرگذار بر اعتماد به نفس افراد است. زمانی که فردی بیکار است یعنی منبع درآمدی نیز ندارد و این به معنی عدم اطمینان فرد از یک لحظه بعد خود است. در نتیجه فرد اعتماد به نفس خود را از دست داده و حتی در رابطه با قابلیت ها و توانایی هایش نیز دچار تردید می شود.
 • بدرفتاری همکاران و روسا در محل کار سبب می شود شما خود را یک قربانی تلقی کنید. به این طریق شما از محل کار خود متنفر می شوید و از عملکرد مثبتتان کاسته می شود و در نتیجه عدم اعتماد به نفس وجودتان را پر خواهد کرد.
 • نگهداری تمام وقت از فرزندان و اختصاص دادن تمام زمان خود به آنان سبب می شود فرد به تدریج احساس ضعف و پوچی کند. همچین فردی چون دیگر نمی تواند در فعالیت های اجتماعی شرکت کند و مجبور است تمام وقتش را صرف نگهداری از فرزندانش نماید دچار کمبود اعتماد به نفس خواهد شد. این احساس زمانی بیشتر خود را نشان می دهد که فرزندان دچار بیش فعالی هم باشند.

 

کاربران گرامی به نظر شما دیگر چه عواملی می توانند روی سطح اعتماد به نفس افراد تاثیرگذار باشند؟ در زیر همین مطلب نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

امتیاز 5 از 1 رای

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *