ترس از شکست بزرگترین مانع در موفقیت

به نظر شما شکست یعنی چه؟ چه وقتی خود را شکست خورده می دانید؟ آیا اینکه هرگز کاری را شروع نکنید و در منطقه امن خود قرار داشته باشید، می تواند از شکست در زندگی جلوگیری کند؟ آیا از شکست می ترسید؟ خیلی از آدم های به ظاهر شجاع هم نمی توانند در مقابل ترس از شکست عادی رفتار کنند. در واقع بسیاری از افراد دور و برمان هرگز هیچکاری را شروع نمی کنند و هدف مشخصی در زندگی ندارند زیرا می ترسند که  هرگز به هدف نرسند و به اصطلاح ” شکست| بخورند. این شکست چیست که تا این حد در مسیر موفقیت مانع ایجاد می کند و نمی گذارد آدم ها تجارب تازه ای را امتحان کنند؟

تعریف شکست به لحاظ روانشناسی

مغز انسان در برابر هر تهدیدی واکنش نشان می دهد و سعی در محافظت فرد دارد. این تهدید می تواند به لحاظ فیزیکی و کاملا قابل رویت باشد و یا اینکه در ذهن فرد و ضمیر ناخودآگاه وی جا خوش کرده باشد. ترس از شکست هم یکی از همین واکنش های دفاعی مغزی است که می خواهد ما را ار تهدیدها دور نگه دارد. بر خلاف تهدیدهای واقعی و فیزیکی، ترس از شکست کاملا ذهنی و زاییده ضمیر ناخوداگاه است. ادراکات انسانی در طول زندگی در مقابل وقایع یکسان نیست. برخی از افراد اینطور درک کرده اند که شکست نابود کننده است و نباید خود را در چالشی درگیر کنند که شاید موجب شکست شود.

“ترس از شکست زاییده ذهن انسان است”

در واقع وقتی در جریانات خطرناک عینی و یا ذهنی وارد می شویم ذهن پیام هشدار را صادر می کند. هر عمل مخاطره آمیزی می تواند منجر به ترس شود. ترس از موجودات ناشناخته یکی دیگر از ترس هایی است که زاییده ذهن انسان است. ترس از شکست نیز نوعی ترس از چیزهایی است که برای فرد غریب و ناآشناست. در واقع او نمی داند نتیجه چه می شود و این ناآگاهی ترس را بیشتر می کند.

راه های مقابله با ترس از شکست

این شکست ها نیستند که محدودیت ایجاد می کنند بلکه طرز تلقی شما از شکست و تعریفی که از شکست دارید، این ترس را در ذهن تان به وجود می آورد. شکست وقتی ترسناک است که هیچ درسی از آن گرفته نشود! مادامیکه از شکست ها برای موفقیت پل بسازید، هرگز شکست نخورده اید بلکه پیروز واقعی هستید.

آیا از درجا زدن های پی در پی خسته شده اید؟

آیا قبل از شروع همیشه خود را بازنده می دانید؟

آیا تصور می کنید آدم های موفق هرگز شکست نخورده اند؟

ترس از شکست در ذهن
ترس از شکست

زندگی بدون تغییر مرگ تدریجی است. بزرگترین شکست ها وقتی اتفاق می افتد که باورهای محدود کننده را پرورش می دهید و حاضر به تغییر و پذیرفتن مشکل نیستید. همه آدم هایی که این روزها در لیست افراد موفق جایگاه محکمی دارند، بارها با جواب ” نه” روبرو شده اند. تفاوت این افراد با دیگران در اینست که این ” نه” هرگز موجب دلسردی و شکست آنان نشد. افراد موفق در طول تاریخ توانسته اند از شکست ها عبور کرده و مسیر موفقیت را تا انتها طی کنند.

” شکست واقعی راکد ماندن و درجا زدن است”

برای غلبه بر ترس از شکست ابتدا مشخص کنید از چه چیزی می ترسید. در واقع شکست برای تان چه مفهومی دارد و از روبرو شدن با چه موقعیتی می ترسید. برای مثال کمال گرایی یک مانع بزرگ در موفقیت است و فرد از ترس اینکه هدف به نحو مطلوب انجام نشود، هراس دارد. ابتدا ریشه این ترس را شناسایی کنید.

آیا در صورت شکست خوردن کار خود را از دست می دهید؟

آیا ممکن است خانواده تان با شکست خوردن از هم بپاشد؟

روی اعتماد به نفس تان کار کنید

شاید شنیده باشید که بدترین اتفاقات در واقعیت هرگز رخ نمی دهند! ذهن انسان به گونه ای عمل می کند که تا انتهای بد را می بیند. تخیلات منفی و تصورات ذهنی وحشتناکی ذهن این افراد را احاطه کرده و در رویاها به بدترین شکل ممکن پیامدهای ناشی از شکست را تصور می کنند. برای رهایی از این مشکل روی اعتماد به نفس تان کار کنید. همیشه قرار نیست اتفاقات بدی گریبان تان را بگیرد. اتفاقات خوب زیادی منتظر هستند تا زمینه برای حضورشان مهیا شود. با افراد مثبت اندیش و کسانی که باورهای مثبت ذهنی دارند مشورت کنید تا افق های تازه ای به روی تان باز شود.

عجله کارها را خراب می کند

ترس از شکست از کودکی ریشه دوانیده و شاید در نوجوانی و جوانی تقویت شده باشد. بدون تردید رها شدن از یک باور ذهنی محدود کننده چندان ساده نیست و نمی توانید یک شبه خود را از چنگال این اهریمن خلاص کنید. گام به گام پیش بروید و برای شروع کارهای تازه ای را با خارج شدن از محدوده امن خویش، تجربه کنید. هدف ها را از نو و با دید بازتری انتخاب کنید. از تکنیک های هدف گذاری برای کسب موفقیت و کم کردن ریسک شکست کمک بگیرید.

اقدامک:

برای غلبه بر ترس از شکست خود را به چالش بکشید. بر روی یک برگه کاغذ ۳ مورد از کارهایی که از انجام دادنش پرهیز می کردید را بنویسید. کمی فکر کنید و یک مورد را انتخاب کرده و انجام دهید. برای مثال در یک دو همگانی شرکت کنید. از قبل بدترین پیامدهای احتمالی را برای این هدف بنویسید.

فرار از زندان ترس
امتیاز 4 از 8 رای

3 دیدگاه برای “ترس از شکست بزرگترین مانع در موفقیت

  1. منصوری گفت:

    خب مختصر و مفید و کامل بود.کلیات گفته شده و به نظرم کاربردی و قابل تامل هم بیان شده.به امید اینکه یه روزی اونقدر همه به قابلیتهای خودشون ایمان داشته باشن که دیگه کسی نترسه

  2. اشتراک ها: خود کم بینی چیست و چگونه در مسیر هدف گذاری مانع ایجاد می کند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *