ترس از طرد شدن مانع موفقیت

برای اینکه اعضای خانواده، همکاران، دوستان و اطرافیان دوست تان داشته باشند، چه کارهایی انجام می دهید؟ برای محبوب بودن حاضرید آینده خود را فدا کنید؟ گاهی وقت ها بدون اینکه بدانید، یک ترس و دلهره عجیب نمی گذارد دست به هیچ کاری بزنید. ترس از طرد شدن یکی از بزرگترین موانع در زندگی و عامل بسیاری از شکست ها در افراد بزرگسال است. طرد شدگی نوعی حس تنها ماندن، رانده شدن، پس زدن و غربت را القا می کند که اصلا خوشایند نیست.

ترس از طرد شدن تا جایی پیش می رود که مدام در حال تایید دیگرانید. اگر نتوانید بر این ترس غلبه کنید خود را درگیر اشتباهی بزرگ کرده اید و در دام تار عنکبوتی پیچیده ای گرفتار کرده اید. اساسا تعریف هر کس از زندگی فرق دارد. آمال و آرزوهای هر فرد با فرد دیگر متفاوت است. رویای ما رویای پدر و مادرمان نیست و راهی که هر کدام از ما انتخاب می کنیم بستگی به خواسته های خودمان دارد. اگر دائما بخواهید بقیه را راضی نگه دارید باید طبق خواسته دیگران زندگی کنید.

” آرامش خود را در تایید دیگران نبینید، شما یک وجود واحد هستید و مستقل از دیگران تصمیم می گیرید”

ترس از طرد شدن موجب تداخل در عملکرد و احساسات می شود. به این ترتیب همواره دوست دارید کاری را انجام دهید که مورد تایید دیگران باشد. این ترس کشنده است و روح و روان را درگیر می کند. کمترین نمود آن اضطراب و نگرانی دائمی از ” مورد پذیرش واقع نشدن” است. اگر طبق دلخواه دیگران رفتار نکنید، دوستی و علاقه شان را دریغ می کنند و باز هم باید طبق سناریوی شخص دیگری زندگی کنید.

” نویسنده سناریوی زندگی خویش باشید و از طرد شدن نترسید”

ترس از طرد شدن اجتماعی
نرس از طرد شدن و تنهایی

چرا ترس از طرد شدن مخرب است؟

عمر محدود است و هر کس سهمی در این جهان هستی دارد. برای گرفتن سهم خود از کائنات باید زندگی خود را داشته باشید. سهم شما در سبد دوست، همکار یا عشق زندگی تان نیست! ترس از طرد شدن در همه ابعاد زندگی گسترده می شود و شخص را وارد یک بازی نابرابر می کند. برای مثال تصور کنید فردی ترس از طرد شدن در روابط عاطفی دارد. چنین فردی حاضر است هر کاری برای جلب محبت عشق خود انجام دهد. عشق ورزیدن، مورد محبت واقع شدن، دوست داشتن و … خیلی هم خوب است اما اگر همواره نگران از دست دادن و رفتن طرف مقابل باشید، این احساس از اثاث اشتباه است.

افرادی که ترس از طرد شدن دارند همیشه مورد سوء استفاده بقیه قرار می گیرند. دیگران می توانند با قهرها، بی توجهی ها، تنها گذاشتن ها، کم محلی های عامدانه، عذاب تان بدهند. آنها می دانند که شما فردی حساس، زود رنج و حتی خجالتی هستید و اعتماد به نفس کافی برای نه گفتن را ندارید.

ترس از طرد شدن نگران کننده است و این نگرانی، اضطراب را زیاد می کند. اضطراب همیشگی ” تردید” ایجاد می کند. وقتی کاری را شروع می کنید نگران نگاه دیگران و تکذیب دیگران هستید. هدف گذاری را با اضطراب و واهمه انجام می دهید و در همان ابتدای کار مردد می شوید. در واقع این ترس جانگاه، اعتماد به نفس و شهامت را از فرد می گیرد.

دو مزیت شگفت انگیز” ترس از طرد شدن “!

بدون تردید این ترس سراسر نکات منفی و بار مخرب دارد و نمی تواند به هیچوجه خصیصه ای مورد قبول باشد. اگر خود را دوست داشته باشید برای آنچه که در ذهن دارید ارزش قائل هستید و نمی خواهید برای خوشنودی دیگران از خواسته خود بگذرید. افراد موفق توانسته اند بر ترس ها غلبه کنند و پیروزی را از دل مشکلات به دست بیاورند. اگر خوشبین باشید می توانید خیلی درس ها از این طرد شدگی زجر آور بگیرید که هر کدام پله هایی برای موفقیت و رسیدن به هدف هستند.

۱-تقویت اراده

طرد شدن نهایت ناکامی ذهنی و حتی فیزیکی است. انگار تنهای تنها هستید و هیچکس همراهی تان نمی کند. خب الان فرصت خوبی برای تقویت اراده و ساختن خود است. عزم خود را جزم کنید تا به موفقیت برسید. بدون اینکه از حمایت عاطفی و یا مالی دیگران بهره مند باشید به تنهایی آینده خود را بسازید. بدون تردید با هر قدم که به هدف نزدیک می شوید، صدها برابر به لحاظ روانی قوی تر و مصمم تر می شوید. الان موقعیت های بهتری دارید و می توانید بدون اضطراب روی هدف متمرکز شوید.
|مورد پذیرش واقع شدن چندان مهم نیست بلکه هدف واقعی مهم تر است”

۲-رقابت پذیری

ترس از طرد شدن یک مزیت بزرگ دارد و آن هم به چالش کشیدن خود است. در واقع نیازی نیست خود را با دیگران مقایسه کنید و برای رضایت دیگران به طور دائم خود را در آزمون های ناعادلانه قرار دهید. اکنون این خود واقعی تان است که سعی دارد با خودتان رقابت کند. از منطقه امن خود خارج شوید و از محدودیت ها عبور کنید تا توانایی های بالقوه امکان شکوفایی داشته باشد. طرد شدن نشان دهنده ناتوانی تان نیست بلکه نشانه ای از شجاعت و کمال است.

اقدامک:

تصور کنید قصد راه اندازی کسب و کاری را دارید. بر روی یک کاغذ بنویسید که بدترین پیامدهای این تصمیم چیست. ۳ مورد از پیامدهای ناخوشایند را انتخاب کنید. تصور کنید این موضوع اتفاق افتاده است. در سطرهای بعدی بنویسید که چگونه می توانید مشکل را حل کنید.

این مطلب ادامه دارد………….

امتیاز 5 از 1 رای

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *