آیا می دانستید داشتن احساس گناه موجب کاهش اعتماد به نفس و عزت نفس در وجودتان می گردد؟

احساس گناه و نداشتن اعتماد به نفس

احساس گناه موجب کاهش اعتماد به نفس در وجود ما انسان ها می گردد:

احساس گناه موجب کاهش اعتماد به نفس می گردد. همان‌گونه که هم‌نشینی ثروت با فقر، آرامش با نگرانی، سیاهی با سفیدی و سلامتی با بیماری غیرممکن است و اگر به دنبال تجربه زندگی شاد و موفقی هستید می‌بایست وجودتان خالی از احساس گناه باشد تا بتوانید با آرامش کامل تری اعتماد به نفس خودتان را افزایش دهید و پله های موفقیت را طی نمایید .

راه‌حل بعضی افراد برای از بین بردن احساس گناه، انجام یک عمل مثل خیریه… بخشش و کارهایی ازاین‌دست است. نمی‌توان تأثیر این اعمال را در ایجاد احساس ارزشمندی و از بین رفتن احساس گناه نادیده گرفت. امّا هدف من فراتر از ایجاد  یک‌زمان مقطعی و موقتی برای  بودن در احساس خوب است. خیریه و بخشش جواب می‌دهد اما بسیار موقتی است. چون ریشه مشکل هنوز در  درون شما وجود داشته و این ریشه با انجام یک عمل، خشکیده نخواهد شد.

به نظر من یکی از مهم‌ترین عاملی که می‌تواند انسان را از خودش دور کند و یا می‌تواند احساس لیاقت و ارزشمندی و یا بهتر بگویم عزت نفس و اعتماد به نفس  را از انسان بگیرد داشتن احساس گناه است. همه ما کم‌وبیش این احساس را در وجودمان داریم و دائماً ذهن ما درگیر گناهانی که انجام داده‌ایم است.

مثلاً کسی که مشغول راه‌اندازی کسب‌وکار خودش است شاید این احساس گناه در وجودش شکل بگیرد که با راه‌اندازی این کار، من برای همسر و فرزندانم وقت کم می‌گذارم و همین موضوع موجب کاهش اعتماد به نفس می گردد و در کسب و کار موفق نخواهد شد . شاید برخی از ما درگذشته کارهای زشت و ناپسندی را انجام داده‌ایم مثل آزار و اذیت کردن دیگران، احترام نگذاشتن به پدر و مادر، دزدی، تهمت زدن و الآن به خودمان میگوییم من چقدر انسان پَستی هستم که فلان کار را انجام داده‌ام و همین داشتن احساس گناه باعث کاهش اعتماد به نفس در ما می گردد.

گاهی اوقات احساس گناه و بی‌ارزشی هم باعث می‌شود شما همان گناه را دوباره تکرار بکنید.


شاید یکی از مهم‌ترین عواملی که ما احساس ارزشمندی در وجودمان نمی‌کنیم همین احساس گناه است. داشتن احساس گناه باعث می‌شود شما هیچ‌وقت نتوانید اعتمادبه‌نفس خوبی به دست بیاورید و این حس در وجود ما بسیار پررنگ می‌شود که خدا هیچ‌وقت ما را دوست نداشته و ما را نخواهد بخشید. سعی کنید فکری بابت این احساس بکنید و دید بهتری نسبت به خدا، خود و توانمندی‌های خود داشته باشید.

باید منشأ این عامل مخرب را شناخت و از بین برد. وقتی من تصمیم گرفتم خودم را تغییر دهم، وقتی فهمیدم که بدون عزت‌نفس و اعتمادبه‌نفس موفق شدن غیرممکن است، وقتی فهمیدم تا زمانی که احساس گناه داشته باشم هرگز به عزت‌نفس و اعتماد به نفس عالی  دست نخواهم یافت، وقتی فهمیدم تا به آرامش نرسم، موفقیت به سراغم نخواهد آمد، وقتی فهمیدم تنها راه از بین بردن احساس گناه، شناسایی و تغییر باورهایی است که منشأ این احساس در من است سعی کردم جهاد گونه برای تغییر باورهایم در درون خودم گام‌های اساسی برداشته و الآن سال‌های سال است که ثروت، آرامش، سلامتی و… به دنبال من می‌آیند چون باورهای غلط خودم را اصلاح نموده‌ام.

کاهش اعتماد به نفس به خاطر داشتن احساس گناه

آیا فردی که احساس گناه می‌کند و یک خطای بسیار بزرگی  مثل داشتن یک رابطه نامشروع، خیانت، قتل، ایجاد اختلاف بین دو خانواده و… را انجام داده باشد، شما چه پیشنهادی می‌کنید تا این احساس گناه رو کنار بگذارد تا به آرامش کامل برسد؟

به نظرم پاسخ به این سؤال زیاد است ولی به برخی از آن‌ها اشاره می‌نمایم:
آنچه از روح تعلیمات دینی، روایات پیشوایان بزرگ دینی استفاده می‌شود این است که هیچ گناهی نیست که قابل توبه نباشد، اگرچه توبه پاره‌ای از گناهان، بسیار سخت و شرایط سنگینی دارد، لذا چنانچه شخص توبه حقیقی نماید (توبه حقیقی آن است که به‌طورجدی از گناهان خود پشیمان باشد) و آن را کاملاً ترک کرده و با اعمال نیک آینده و گذشته را جبران کند. در این صورت به‌طور یقین مشمول بخشش الهی واقع خواهد شد.

همان‌طور که در خداوند در سوره مبارک توبه آیه ۱۰۴ می‌فرماید: آیا نمی‌دانستید که فقط خداوند توبه را از بندگانش می‌پذیرد و صدقات را می‌گیرد.
امام صادق (ع) می‌فرماید: خداوند در وحی به داود نبی می‌فرماید: ای داود! به‌راستی بنده مؤمن هرگاه گناهی انجام داد، سپس برگردد و از آن گناه توبه کند و هنگام یاد آن گناه از من حیا کند گناه او را می‌بخشم و کاری می‌کنم که حافظان (نویسندگان) آن را از یاد ببرند و آن گناه را به حسنه تبدیل می‌کنم و از کسی باکی ندارم، درحالی‌که من مهربان‌ترین مهربانانم.(میزان الحکمه ج ۱ ص ۳۴۵)

البته توجه داشته باشید توبه نسبت به گناهان مختلف متفاوت است. توبه هرگاه حقیقى و واقعى باشد و از اعماق جان برخیزد به‌یقین مقبول درگاه خداوند می‌شود و آثار و برکاتش نمایان می‌گردد. شخص توبه‌کار پیوسته در فکر جبران گذشته است و ازآنچه از نافرمانی‌ها و عصیان از او سرزده نادم و پشیمان است.

ما می‌بایست نگاه خود را به خطاهای گذشته تغییر بدهیم تا بتوانیم موفقیت‌های زیادی را در زندگی خود جذب کرده و عزت نفس و اعتماد به نفس خودمان را بهبود ببخشیم. مطمئناً این تغییر دیدگاه در بهبود کاهش اعتمادبه‌نفس تأثیر بسزایی دارد.

خیلی از ما انسان‌ها توقعات زیادی از خودداریم که ما نباید هیچ‌وقت مرتکب خطا بشویم و شاید تابه‌حال خدای مهربان را به‌خوبی نشناختیم و با کوچک‌ترین خطایی محبوبیت خود را نزد خداوند از دست می‌دهیم. گاهی اوقات هم این احساس گناه از وجدان ما نشاءت گرفته و این وجدان هم گاهی از جامعه تأثیرپذیر است که نیاز دارد در مورد آن تأمل بیشتری شود.

پس یکی از ویژگی‌های افرادی که عزت‌نفس خودشان را ازدست‌داده‌اند، این افراد از یکسو مدام احساس گناه و شرمندگی داشته و از سوی دیگر این موضوع موجب کاهش اعتماد به نفس در آنها می گردد.
به نظر من بدترین حس، احساس گناه است، چون باوجوداین احساس ما دیگر نمی‌توانیم سرمان را بالا بگیریم، اگر یادتان باشد وقتی بچه بودیم و خطایی از ما سر می‌زد به ما می‌گفتند خدا دیگِ تو رو دوست ندارِ و یا ندای شیطانی درونی‌مان به ما می‌گفت تو از درگاه خدا رانده شدی.

ما به خاطر اشتباهاتمان همیشه احساس گناه و شرمندگی داریم، شاید خیلی از ما درگذشته گناهانی هم کرده باشیم و شیطنت‌هایی از ما سرزده باشد و مردم‌آزاری داشته باشیم، اما باید قبول کنید که خداوند توبه ما را پذیرفته است و از گناهان ما چشم‌پوشی کرده والان خداوند عاشقمان بوده و بندگانش را دوست دارد. در آیه ۲۲۲ سوره بقره آمده است: ‏ ان الله یحب التوّابین خداوند توبه‌کنندگان را دوست دارد.

اگر از این زاویه به موضوع نگاه بکنیم می‌توان گفت این شیطنت‌ها که درگذشته انجام می‌دادیم باعث شده الآن ما تغییر بکنیم، گاهی اوقات آن اشتباهات باعث می‌شود ما به نقطه عطفی در زندگی خود برسیم و درس‌های زیادی در زندگی به دست بیاوریم و از خواب‌سنگین بیدار بشویم.

حال بعد از بیداری می‌توانیم برویم و از کسانی که به آن‌ها ظلمی را وارد کرده‌ایم معذرت بخواهیم و اگر آن‌ها را پیدا نکردیم می‌توانیم مطابق دستورات دینی عمل نماییم و مثلاً با انجام اعمالی ازجمله استغفار برای آن فرد و هدیه اعمال نیک به صاحب حق می‌تواند راهی برای جبران مافات باشد. بعدازاین اتفاقات شما می‌توانید به انسانی قدرتمند تبدیل بشوید و راحت زندگی کنید و اجازه ندهید که ندای شیطان درونی شما موجب بدبختی و بیچارگی شما بشود.

یک خبر خوب خدمتتان بگویم به‌محض اینکه شما توبه کرده و تلاش می‌کنید که به راه راست هدایت شوید، خداوند توبه شمارا می‌پذیرد (توبه در لغت به معنای دست کشیدن از گناه و بازگشتن به راه حق است و به تعبیر دیگر، بازگشت به پشیمانی از گناه است) و به شما کمک می‌کند تا به راه راست هدایت بشوید.

دوستان خداوند خیلی مهربان است (طبق آیات و روایات مهربان‌تر از پدر و مادر) پس از شما می‌خواهم خداوند را باور داشته باشید و این ندای شیطانی که گاهی مزاحم ما می‌شود و به ما می‌گوید خداوند تو را هیچ‌وقت نخواهد بخشید تا مجدداً ما را گرفتار بدبختی نماید توجه نکنید چون اگر توجه کنیم، گذشته و آینده خود را به نابودی خواهیم برد، حتی اگر خطاهای شما هم خیلی بزرگ باشد شما مطمئن باشید خداوند شمارا می‌بخشد.


درواقع این ندای الهی همیشه در گوش بندگان طنین‌انداز است که:
هر چه که هستی بیا، گر چه که پستی بیا
توبه شکستی بیا، دوست نظر می‌کند
نیمه‌شب خلوت است، مظهر هر رأفت است
عاشق شوریده را دوست نظر می‌کند
ای شده غرق گناه، خواب گران تا به کی
چاره درد تو را دیده‌تر می‌کند.

در اینجا اشاره کوتاهی به کشتن فردی توسط یکی از پیامبران اولوالعزم بنام حضرت موسی (ع) اشاره می‌کنم که این قتل قبل از به نبوت رسیدن وی انجام‌شده و وقتی به درگاه خداوند توبه می‌کند، خداوند توبه آن را می‌پذیرد و بعد از مدتی به مقام پیامبری نائل می‌شود و یا داستان حر ابن ریاحی رو به یاد بیاورید که آب را بر روی سپاه امام حسین (ع) و اهل‌بیتش می‌بندد ولی توبه می‌کند و به سپاه امام حسین (ع) ملحق می‌شود و به شهادت می‌رسد.

دوستان از شما می‌خواهم خودتان رو بپذیرید که ما اشتباه می کنیم، شما چه کسی را می‌توانید پیدا بکنید که بگوید من خطا نکردم و نخواهم کرد ولی باید یاد بگیری که اگر قرارِ موفق بشوید باید خودتان را ببخشید،تا مشکل کاهش اعتماد به نفس پیدا ننمایید .

 احساس گناه بدترین سیگنال را به جهان هستی ارسال می‌کند و هدایت می‌شویم به سمت گناهان بیشتر. شاید یک روزی شما با همسرت، پدر و مادرتان و یا فرزندانتان رفتار زشت و زننده‌ای داشته باشید و حال بنشینی دائم با خود کلنجار رفته و روحیه خودتان را خراب نموده، مطمئن باشید این گفتگوهای ذهنی با خود نه‌تنها به شما کمک نمی‌کند بلکه باعث می‌شود دوباره بدتر از آن را انجام بدهید.

در این مواقع از خدا بخواهید که شمارا ببخشد و هدایتان بنماید و با یک معذرت‌خواهی اساسی کدورت‌ها و اختلافات را برطرف نمایید، باور داشته که خداوند غفور و رحیم است و این هم حرف شیطان است که آب از سرگذشت چه یک وجب چه صد وجب، این اسلحه شیطان است، ولی خداوند در قرآن می‌گوید که شیطان به شما وعده فقر و تهیدستی را می‌دهد الشّیطان یَعدّکم الفَقرَ (بقره -۲۶۸)
اقدامک
پس اگر احساس گناه دارید سریعاً توبه بکنید تا احساس آرامش به شما دست پیدا بکند تا بتوانید با آرامش کامل پله‌های موفقیت را طی کرده و اعتماد به نفس و عزت نفستان ارتقاء یافته و به این شکل خداوند را در قلبتان پیدا کنید. پس مطمئن باشید به کمک خدا تا هر جای تاریکی پیش رفته باشید باز برگردی چون رابطه ما انسان‌ها باخدا دائمی و ابدی است و مطمئن باشید بعد از توبه مشکل کاهش اعتماد به نفس در وجودتان بطور کامل بهبود می یابد.

خواننده محترم شما می توانید با مراجعه به بخش نظرات کاربران در پایین همین صفحه نظر خود را پیرامون  مقاله کاهش اعتماد به نفس به خاطر داشتن احساس گناه  بیان نموده و اگر پیشنهادی دراین زمینه جهت بهبود دارید ارائه کنید.

 

 

امتیاز 5 از 1 رای

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *