خودباوری در مسیر شغلی

خودباوری در مسیر شغلی

چقدر دنبال کار مناسب گشته اید؟ احتمالا زیاد برایتان پیش آمده که دنبال کاری رفته اید و وقتی از شرایطش آگاه شدید متوجه شدید که توان انجامش را ندارید. این مشکل خیلی از مردم بخصوص فارغ التحصیلانی است که پس از اتمام دانشگاه بدنبال کار هستند. یکی از عمده مسایلی که در این امر دخیل است عدم خودباوری در مسیر شغلی است. اگر شما خودتان را قبول نداشته باشید چگونه انتظار دارید که دیگران شما را به عنوان کارمند قبول کنند؟ در این مطب قصد داریم در خصوص رسیدن به خودباوری در مسیر شغلی صحبت کنیم.

نکات مهم در خودباوری در مسیر شغلی

  • مطالعات مداوم در زمینه تخصص خود
  • شناخت بازار کار
  • قدرت ریسک پذیری
  • مشاوره و پرسش از افراد با تجربه
  • بررسی و سنجش توانایی های خود
  • ارتقاء سطح دانش بصورت روزمره

اگر تصور می کنید با یک جا نشستن و فکر کردن می توانید به خودباوری برسید سخت در اشتباهید. اجازه بدهید با ذکر یک مثال بحث را ادامه دهیم.

فرض کنیم باورها ۱۰۰ عدد الماس هستند و هر کدام از الماس ها به یک باور تعلف دارند، باور پول، باور عشق، باور خدا و الی آخر… طبیعت و کائنات به گونه ای طراحی شده است که همه چیز به همه کس یکجا داده نمی شود. بعبارتی همه ی صد الماس یه یک نفر داده نمی شود. البته به این معنی نیست که کسی نتواند هر صد الماس را به دست آورد. با این مثال قصدم اشاره به این مسأله است که ممکن است باورهایی را بصورت غریزی یا ناخواسته به ارث برده باشید و باورهای دیگری را نیاز به کسب کردن و یاد گرفتن داشته باشید. حال که این موضوع را دانستید بهتر است خودتان را دست کم نگیرید و به این موضوع واقف باشید که همه آدمها یک چیزی کم دارند. و کامل نیستند اما میتوانند کاملتر شوند.

افرادی که انتخاب رشته می کنند و تحصیلاتشان را در آن رشته ادامه می دهند بر دو دسته اند، عده ای بر حسب اجبار رشته ای را برگزیده و آن را به اتمام میرسانند و عده ای بخاطر علاقه به آن موضوع آن را دنبال می کنند. هر دو دسته از این دانش آموختگان چه بخواهند و چه نخواهند مهارت هایی را در طی دوران تحصیل فرا گرفته اند. فرض کنیم شخصی نقشه کشی صنعتی را به اجبار گذرانده و شخص دیگر نقشه کشی ساختمان را با عشق و علاقه انتخاب و به پایان رسانیده است. هر دوی اینها مهارتهایی را در دوران تحصیل کسب کرده اند. اما آنکه با علاقه یاد گرفته باور داشته که در این مسیر موفق می شود ولی آن یکی دیگر خیر. حال این شخص اگر بخواهد به یک خودباوری در مسیر شغلی برسد، بهترین توصیه برای وی انجام چند نمونه کار است تا خود را دریابد. شاید او با دیدن کلمه مهندس طراح قطعات صنعتی خود را ببازد زیرا احساس می کند که چون رشته مورد علاقه ی وی نبوده پس نمی تواند در آن موفق باشد و آن انتظاراتی را که از وی میرود برآورده سازد.

اغلب افراد جامعه به همین درد گرفتارند. و قدر داشته هایشان را نمی دانند. همین جا و همین مطلبی که برای شما می نویسیم، از مطالعه و تجربه کسب شده و به این باور رسیدیم و این جرأت را به خودمان داده ایم که این مطالب را در اختیار دیگران قرار دهیم. اگر نزد خودمان فکر می کردیم که دانشمان بدرد کسی نخواهد خورد، مسلماً اشتباه میکردیم. چرا که شما هم اکنون در حال خواندن آن هستید چون به دانستن این موضوع یعنی خودباوری در مسیر شغلی نیاز داشته اید.

گام اول در رسیدن به خودباوری در مسیر شغلی

تمام تخصص هایتان را بر روی یک کاغذ بنویسید و ببینید در کدامیک از آنها حرفه ای هستید و در کدامیک هنوز نیاز به آموزش دارید. حرفه هایی را که در آن مهارت کافی دارید در یک جدول جداگانه قید کرده و سعی کنید نمونه کاری هم برای آنها تهیه کنید. و آنهایی را که هنوز در آنها مشکل دارید، در ستون دیگر جدول درج کرده و منابع آموزشی آن را یافته و تمرین کنید. روزهایی را که در پی گشتن به دنبال کار از دست می دهید، بهترین فرصت برای یادگیری و پر کردن خلاء های شغلی میباشد. وقتی کامل باشید مسلماً بر روی باورهای خود سرمایه گذاری کرده اید.

گام دوم بازار کار و نیاز به تخصصتان را بشناسید

اگر در جایی که زندگی می کنید، شغلی مناسب رشته یا تخصصتان پیدا نکردید، سعی کنید با کمی مطالعه بر روی شهرهای دیگر تمرکز نمایید. از اینکه مجبور شوید به شهر دیگری مهاجرت کنید اصلاً نترسید. به این فکر کنید که عمر آدمی کوتاه ست و در پی رسیدن به هدف باید کوشید، کمترین چیزی که عایدتان می شود این است که با مردمی جدید آشنا می شوید و حلفه ارتباطات گسترده تری پیدا میکنید. همین امر خود باعث میگردد تا موقعیت های بیشتری نصیب شما گردد. اگر در رشته کشاورزی تحصیل کرده اید و در تهران نمی توانید کاری دست و پا کنید، اجازه ندهید ترس از بیکاری بر شما غلبه کرده و باورهایتان را در هم شکند، کافیست با کمی مطالعه دریابید که در کجای ایران می توانید خودی نشان دهید. حتی اگر مجبور باشید از یک روستای دوردست شروع کنید، توجه داشته باشید، کار کردن فقط پول در آوردن نیست، بلکه دیدن نتیجه مثبت تلاش هاست که شما را به خودباوری در مسیر شغلی می رساند.

با توجه به عناوین فوق دو گام را حضورتان توضیخ دادیم و مثالهایی نیز آوردیم، در مطالب آینده به دیگر عناوین نیز خواهیم پرداخت. لطفاً نطراتتان را درباره این موضوع با ما در میان بگذارید.

امتیاز 0 از 0 رای

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *