چگونه تمرکز بیشتری داشته باشیم؟ راه های افزایش تمرکز ذهنی

راه های افزایش تمرکز ذهنی

این لایو چند روز در پیج اینستاگرامم برگزار شد پیشنهاد میکنم وقت بزارید و مشاهده کنید .
موضوع لایو : تغذیه کرونایی

تمرکز یک عادت ذهنی است که هر کسی می تواند آن را در خود ایجاد کند. به جای اینکه خود را حواس پرت بدانید و باور کنید که تمرکز ندارید، روی مهارت های افزایش تمرکز ذهنی کار کنید. درست مثل وقتی که به باشگاه می روید و عضلات خود را با تمرین ورزیده می کنید، ذهن را هم می تواتید با تمرینات مداوم ورزیده کنید. کسانی که تمرکز خود را در هر شرایطی حفظ می کنند و ذهن فراّری ندارند، یاد گرفته اند که چگونه روی موضوع تمرکز کنند. راه های ساده ای برای افزایش تمرکز ذهنی وجود دارد که همگی نیاز به تمرین مداوم دارند.

ویس جلسه ۱۲ دوره رایگان جذب ثروت (کانال تلگرام)

 

مدیتیشن ذهن

داشتن ذهن آرام به تمرکز کمک می کند. ذهن های مغشوش به سختی می توانند روی موضوع فوکوس کنند. آیا تصور می کنید همه افرادی که تمرکز ذهنی بالایی دارند، هیچ دغدغه ای ندارند و زندگی آرامی را می گذرانند؟ البته که اینطور نیست افراد به اصطلاح حواس جمع که در هر شرایطی روی موضوع تمرکز دارند، یاد گرفته اند که چطور ذهن را آرام نگه دارند.

برای افزایش تمرکز ذهنی یوگا و مدیتیشن یک تکنیک اثرگذار است. برای اینکه ذهن آرام بگیرید لازم است تا ابتدا جسم را آرام کنید. منظور این نیست که چهار زانو بنشینید و انگشت شست و سبابه را حلقه کنید! مدیتیشن و یوگا در افزایش تمرکز ذهنی تاثیر زیادی دارد. می توانید روی صندلی بنشینید یا حتی روز زمین دراز بکشید. چشم ها را ببندید و برای چند دقیقه به هیچ چیز فکر نکنید.

افزایش تمرکز ذهنی با تغییر محل

اگر به هر دلیلی نمی توانید تمرکز داشته باشید و حواس تان مدام به اطراف پرت می شود باید محل را ترک کنید. برای مثال وقتی در حال درس خواندن هستید و صدای خواهر و برادرهای کوچکتر تمرکزتان را به هم می زند، به مکان دیگری بروید. بعضی ها پارک را برای درس خواندن انتخاب می کنند، برخی سرای محله یا کتابخانه های ساکت را بیشتر ترجیح می دهند. در این مورد شاید دور بودن از جمع و مطالعه در مکان خلوت مثل کتابخانه ها عمومی موثرتر باشد. در محیط کار می توانید برای ۵ دقیقه اتاق را ترک کنید و مثلا یک نوشیدنی بنوشید و دوباره به کار برگردید.

به یادداشت ها نگاه کنید

اگر برنامه ریزی منظمی داشته باشید کمتر تمرکز ذهنی را از دست می دهید. یک راه موثر برای افزایش تمرکز ذهنی یادداشت برداری و تنظیم کارهای روزانه است. هر شب قبل از خواب بر روی یک برگه لیست کارهای فردا را بنویسید. هر وقت احساس کردید تمرکز خود را از دست داده اید به برگه راهنما نگاه کنید.

افزایش تمرکز ذهنی

جادوی کلمات در افزایش تمرکز ذهنی

شاید از جمله افرادی هستید که با کوچکترین صدا، حرکت، بو و یا تغییر نور هم تمرکز خود را از دست می دهید. بدون تردید راه زیادی تا دستیابی به مهارت های ذهنی برای افزایش تمرکز در پیش دارید. به عنوان یک پیشنهاد تضمین شده می توانید قبل از شروع به کار یک کلمه جادویی مناسب را انتخاب کنید. منظور یک کلمه مرتبط با نوع کارتان است.

برای مثال روی پروژه سدسازی کار می کنید. همین کلمه سدسازی را به عنوان کلید افزایش تمرکز ذهنی انتخاب کنید. هر وقت احساس کردید تمرکزتان از بین رفته و فکرتان از موضوع منحرف شده این کلمه را تکرار کنید. چند بار با صدای بلند بگویید پروژه سد سازی و همینطور تکرار کنید پس از چند بار ذهن به سمت موضوع بر می گردد. اگر در یک مکان عمومی هستید در ذهن تان کلمه مورد نظر را تکرار کنید. همین بازی ذهنی ساده بسیار موثر است.

حذف مزاحم ها

تا جایی که می شود عوامل مزاحم را کاهش دهید. وقتی روی کاری تمرکز می کنید حتی زنگ گوشی تلفن هم تمرکزتان را از بین می برد. خاموش کردن موبایل، خارج شدن از شبکه های اجتماعی و هر کاری که لازم می دانید را انجام دهید. برای خود برنامه ریزی مشخصی داشته باشید برای مثال زمان ناهارخوردن یا استراحت می توانید ایمیل ها را چک کنید و یا اخبار را مطالعه کنید. اما هر آلارم گوشی یک زنگ خطر است که عدم تمرکز را به همراه دارد.

برخی از افراد با هدفون موسیقی آرامی را با صدای بسیار کوتاه گوش می کنند همین تکنیک ساده باعث افزایش تمرکز ذهنی می شود. در واقع ذهن تنها به موسیقی ملایم توجه می کند و به صداهای مزاحم توجه نشان نمی دهد. یکبار امتحان کنید و نتیجه را در کامنت ها با ما در میان بگذارید.

زندگی سالم و تمرکز ذهنی

سبک زندگی سالم یعنی اینکه از مواد مغذی استفاده کنید و ویتامین ها و املاح لازم را به صورت روزانه دریافت کنید. ورزش و حداقل پیاده روی روزانه به همراه تغذیه سالم رمز افزایش تمرکز ذهنی و داشتن جسم و روح سالم است. استراحت داشته باشید و به اندازه کافی بخواهید. دغدغه های زندگی برای همه هست ولی تنها کسانی که یاد می گیرند چگونه در بدترین شرایط کنترل ذهن را داشته باشند، پیروز می شوند.

امتیاز 3.1 از 7 رای

3 دیدگاه برای “چگونه تمرکز بیشتری داشته باشیم؟ راه های افزایش تمرکز ذهنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *