تاثیر منفی عدم تمرکز در هدف گذاری

عدم تمرکز ذهنی

وقتی تمرکز نداشته باشید نمی توانید مسیر موفقیت را تا انتها طی کنید. وقتی دائم حواس پرت چیزهای متفرقه می شود، تمرکز روی موضوع اصلی هم از بین می رود. عدم تمرکز یکی از موانع هدف گذاری است که کمتر به آن توجه شده. به هم خوردن تمرکز می تواند امری عادی باشد که برای همه ما زخ می دهد. اما افرادی که قادر به تمرکز روی هیچ موضوعی نیستند و همیشه با مشکل به هم خوردن تمرکز روبرو هستند، هرگز نمی توانند یک هدف گذاری قدرتمند را دنبال کنند.

عدم تمرکز چیست؟

نداشتن تمرکز یعنی ذهن قادر به توجه روی موضوع مشخص در زمان خاص نیست. گاهی حواس پرتی و نداشتن تمرکز را یکی می دانند. در واقع وقتی به صورت فرضی در یک محیط قرار می گیرید همه هوش و حواس تان اینجا نیست. دوران مدرسه را به یاد بیاورید.

وقتی معلم شروع به توضیح می کرد کم کم فقط جسم بچه ها در کلاس بود ولی ذهن ها در جای دیگری سیر می کرد! شاید تعجب کنید ولی همین موضوع ساده عامل اصلی در عدم موفقیت بسیاری از افراد است. عوامل متنوع و فریبنده ای در محیط اطراف وجود دارد که گاهی موجب حواس پرتی و به هم ریختن تمرکز می شود. ناتوانی در تمرکز روی موضوع یکی از عوامل شکست در هدف گذاری است.

  • اگر با همه تلاشی که می کنید نمی توانید ذهن خود را روی هدف متمرکز کنید.
  • اگر به قول قدیمی ها دائم از این شاخه به آن شاخه می پرید
  • اگر پروژه های نیمه کاره زیادی دارید
  • اگر …..

بدون تردید عدم تمرکز نابود کننده تلاش ها و زمان است. شاید به نظر روی موضوع متمرکز باشید ولی وقتی ذهن در جای دیگری پرواز می کند، حضور موثری نخواهید داشت. به این ترتیب این زمان را به زمان از دست رفته و تلف شده اضافه کنید.

“ذهن متمرکز کلید موفقیت است”

عدم تمرکز چیست؟

عدم تمرکز چه مشکلاتی را ایجاد می کند؟

بسیاری از افراد مبتلا به ناتوانی در تمرکز روی یک موضوع هستند. کارهای نیمه تمامی که هرگز به انتها نمی رسند. ایده های خلاقانه ای که نصفه نیمه رها شده اند و …… همگی حاکی از یک مشکل جدی است. عدم تمرکز علت اصلی عدم موفقیت در رشته تحصیلی، پیشرفت شغلی و گاهی حتی مشکلات خانوادگی است. اگر نمی توانید هیچ کاری را تا آخر انجام دهید چگونه می خواهید به اهداف بزرگ خود برسید؟

  • کارهای نیمه تمام

یکی از رایج ترین مشکلات در عدم تمرکز اینست که به لحاظ ذهنی فرد آماده رها کردن پروژه در دست اجراست. بدون تردید هر کاری سختی های خود را دارد. کسانی که پله های ترقی را طی کرده اند توانسته اند از روی سختی ها عبور کنند و موانع را پشت سر بگذارند.

کسی که دچار ناتوانی ذهنی در تمرکز است به دنبال دستاویزی برای رها کردن است. آیا با اولین چالش هر چه در دست دارید را زمین گذاشته، به سراغ برنامه بعدی می روید؟

رها کردن کارهایی که به کمی مشکل خورده اند و رفتن سراغ کار بعدی خیلی راحت است اما فایده ای برای تان ندارد. برای مثال تصمیم گرفته اید ادامه تحصیل بدهید. با اولین ترممشروطی، درس را رها می کنید و به سراغ بازار کار می روید. ورد حرفه ای به بازار کار نیاز به تجربه دارد. به محض اینکه اولین ” نه” را شنیدید کار را رها کرده و کار دیگری را شروع می کنید. یکبار پشت میز نشین هستید، یک بار شغل آزاد، دفعه بعد ورزشکار و …. این بازی ذهنی همچنان ادامه دارد.

  • تلف شدن زمان

عدم تمرکز یک بازی ذهنی مرموز است. ذهن به هر دستاویزی برای انجام ندادن کار، چنگ می اندازد. هر صدا، بو، نور و یا هر چیزی که می بینید می تواند ذهن را به سوی خود بکشد. کسی که توان فوکوس روی پروژه در دست را ندارد زمان حال را از دست می دهد. هر گز اجازه ندهید مشکلات موجب به هم زدن تمرکزتان شود. تا زمانی که کار را تمام نکرده اید کار را رها نکنید.

چگونه متمرکز شویم؟

عدم تمرکز می تواند ناشی از مشکلات ذهنی یا پزشکی باشد که با بررسی تخصصی قابل مشاوره و درمان است. اما در اغلب موارد افراد کاملا سالم به لحاظ جسمی و روحی، ناتوانی در تمرکز را تجربه می کنند. به نظر می رسد ریشه عدم تمرکز خیلی گسترده تر و مربوط به سالیان خیلی دور در گذشته باشد.

خوشبختانه راه حل این مشکل چندان دشوار نیست. با تمرین مداوم می توانید ذهن را متمرکزتر کنید. هر وقت که متوجه حواس پرتی و عدم تمرکز شدید فوری به موضوع بر گردید و سعی کنید روی کار فوکوس کنید.

  • گوش دادن به موسیقی آرامش بخش تا حدود زیادی به تمرکز ذهنی کمک می کند.
  • در اقدام بعدی وقتی کاری را انجام می دهید، گوشی را خاموش کرده و از شبکه های اجتماعی خارج شوید.

اقدامک:

اگر با مشکل عدم تمرکز روبرو هستید این تمرین را انجام دهید. یک کتاب کاغذی را برداشته و با صدای بلند ۱۰ صفحه از کتاب را بخوانید.

این مطلب ادامه دارد………………….

امتیاز 5 از 3 رای

  1. اشتراک ها: افزایش تمرکز ذهنی کلید گذر از موانع هدف گذاری| گروه تحقیقاتی سیف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *