عدم پذیرش مسئولیت هدف و شکست در هدف گذاری

عدم پذیرش مسئولیت

هر تصمیمی که می گیرید و یا هر رفتاری که خواسته یا ناخواسته انجام می دهید، پیامدهایی دارد. این پیامدها همیشه خوشایند نیستند و عواقبی دارند. آیا عواقب کارهای خود را می پذیرید یا به دنبال مقصر هستید؟ اگر نمی توانید مسئولیت و عواقب تصمیمات خود را بپذیرید هرگز به هدف نمی رسید. افراد مسئولیت پذیر حاضرند روی تصمیمات خود پافشاری کنند و حتی در صورت شکست هم دردسرهای این تصمیم گیری غلط را بپذیرند. عدم پذیرش مسئولیت هدف یکی از بزرگترین موانع هدف گذاری است که خیلی ها با آن دست به گریبان هستند.

مسئولیت پذیری چیست؟

مسئولیت به مفهوم تعهد و دین است همه انسان ها در قبال کسی یا چیزی تعهد دارند. برای مثال وقتی فرزندی به دنیا می آید، پدر و مادر مسئول نگهداری و تربیت او هستند. در واقع والدین پذیرفته اند که مسئولیت فرزند را تا رسیدن به استقلال بر عهده بگیرند. این مسئولیت مکتوب نیست ولی وظیفه انسانی اینطور حکم می کند. در این مورد عدم پذیریش مسئولیت می تواند عواقب ناخوشایندی را در پی داشته باشد.

هر وقت متعهد به انجام کاری یا وظیفه ای می شوید در قبال آن مسئول هستید. این مسئولیت می تواند یک وظیفه کوچک و یا یک تعهد بسیار بزرگتر باشد. هر چه هست وقتی می پذیرید کاری را انجام دهید باید همه تلاش تان را برای آن انجام دهید. افرادی که مسئولیت پذیر نیستند هرگز هیچ تعهدی را قبول نمی کنند.

“انسان های بزرگ مسئولیت کارهای خود را می پذیرند”

عدم پذیرش مسئولیت چه عواقبی دارد؟

زندگی در جوامع بشری یک سری مسئولیت هایی را به افراد تحمیل می کند به طور کلی همه آدم ها در قبال خود و خالق خود، خانواده، اجتماع، محیط زیست و …. مسئولیت هایی دارند. اگر مسئولیت پذیر نباشید چگونه می خواهید هدفی را دنبال کنید؟ مسیر رسیدن به موفقیت پر از چالش های بزرگ و کوچک است. گاه شکست هایی را تجربه می کنید و گاه ناملایمات پر رنگ تر می شوند.

عدم پذیرش مسئولیت هدف

عدم پذیرش مسئولیت یک هدف موجب می شود تا فرد با اولین شکست و کوچکترین مشکلات، شروع به بهانه گیری می کند. ایراد گرفتن از شرایط موجود، بهانه گیری از زمین و زمان همگی نشانه اینست که نمی خواهید عواقب مسئولیت را بپذیرید.

عدم پذیرش مسئولیت موجب می شود تا فرد یک سرزنشگر دائمی باشد. شاید در وهله اول از خود شروع کنید ولی خیلی زود نوک پیکان را به سمت دیگران می گیرید. سرزنش خود و اطرافیان دردی را دوا نمی کند اما نشان می دهد که از زیر بار مسئولیت و پیامدهای آن فرار می کنید. وقتی به طور دائم به دنبال کسی می گردید که مسئولیت کارها را به گردنش بیندازید پس کی می خواهید مستقل شوید؟

آیا قصد ازدواج دارید؟ از مسئولیت های زندگی می ترسید؟ فکر می کنید نتوانید از پس هزینه ها بر بیایید؟ در این صورت حالا حالاها به سراغ ازدواج نخواهید رفت زیرا مسئولیت پذیر نیستید!

آیا قصد راه اندازی کسب و کاری را دارید و می خواهید شغلی مستقل داشته باشید؟ پس چرا به دنبال مقصر می گردید آیا بانک مقصر است که وام کافی در اختیارتان قرار نداده؟ آیا پدر و مادر وظیفه داشتند پولی را برای راه اندازی کسب و کارتان اهدا کنند؟ اگر مدام به دنبال این هستید که کسی دیگر را مقصر عقب افتادگی ها بدانید، هرگز قدمی به سوی جلو بر نخواهید داشت.

چرا باید مسئولیت پذیر باشیم؟

عدم پذیرش مسئولیت حد وسط ندارد به مرور بهانه گیرتر می شوید و همیشه به دنبال مقصر هستید. در حد افراطی و نهایت به مرز درماندگی می رسید و احساس بی کفایتی می کنید. کسانی که نمی خواهند مسئولیت هدف را بپذیرند و همیشه دیگران را مسئول ناکامی های خود می دانند احساس می کنند توان انجام هیچ کاری را ندارند و خود را همیشه قربانی می دانند. در واقع این افراد از همین ابتدا خود را شکست خورده می دانند و باور دارند که هر کاری هم که انجام دهند باز هم دیگران موجب آزارشان می شوند.

“اگر نمی خواهید با فکر پدر بزرگتان زندگی کنید حداقل کمی مسئولیت پذیر باشید”

در واقع عدم پذیرش مسئولیت به معنای گرفتن حق انتخاب از خودتان است. در این صورت خود را فردی بی اختیار و منفعل می دانید که دیگران برایتان تصمیم می گیرند و شما را به سمتی که می خواهند هدایت می کنند.

 • اگر می خواهید از زندگی لذت ببرید
 • اگر می خواهید هدف تان را خودتان انتخاب کنید
 • اگر می خواهید استقلال فکری و مالی را تجربه کنید
 • اگر نمی خواهید دیگران برایتان تصمیم بگیرند
 • اگر هدفی در زندگی دارید

باید مسئولیت پذیر باشید و پیامدهای کارهای خود را قبول کنید. عدم پذیرش مسئولیت به معنای تمام شدن آرزوها و زندگی بی هدف است. انسان های بی هدف همواره در حال درجا زدن هستند. کانال ما را برای دستیابی به سری مباحث کامل هدف گذاری دنبال کنید.

اقدامک

کمی فکر کنید در شش ماه گذشته چه کارهایی انجام داده اید. اگر مسئولیت کاری به عهده تان بوده به تفکیک مشخص کنید برای انجام آن کار چه اقداماتی داشته اید؟ روی یک برگه کاغذ سه مورد از پیامدهای مثبت یا منفی آن مسئولیت را بنویسید.
این مطلب ادامه دارد…..

امتیاز 5 از 3 رای

5 دیدگاه برای “عدم پذیرش مسئولیت هدف و شکست در هدف گذاری

 1. بهنام گفت:

  سلام استاد واقعا به نقاط ضعف و قوت افراد اشاره می کنید ممنون

 2. محمد گفت:

  سلام استاد سیف حرف ندارین استاد مرسی که هستین و به ما کمک میکنید

  •  علیرضا سیف گفت:

   سلام خدمت شما
   ممنون از شما محمد جان ، شما یکی از افراد پرتلاش خانواده گروه تحقیقاتی سیف هستید و با تمام قدرت در مسیر اهداف و رویاهای خودت گام برمیداری و مدام در حال رشد مدار زمدگی تان هستید ، قطعاً در طول این مسیر آدم های موفقی سر راه شما قرار میگیرن که به شما کمک کنند تا در مسیر رشد قرار گیرید .
   این یکی از راز و رمزهای قانون آفرینش هست .
   همیشه شاد، سلامت و ثروتمند باشید

 3. مژگان گفت:

  سلام استادسیف عزیز،نفستون گرررم،مثل همیشه مقالاتتون بینظیره ،خیلی کاربردی ومفیدبود،بهترینهارو براتون ارزومندم ،برای من ک دسترسی ب کتاب ندارم واقعا مفیدن ،سپاسگزارم ازسایت خوبتون

 4. مژگان گفت:

  سلام استادسیف عزیز،نفستون گرررم،مثل همیشه مقالاتتون بینظیره ،خیلی کاربردی ومفیدبود،بهترینهارو براتون ارزومندم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *