باورهای محدود کننده دشمن هدف گذاری

باورهای محدود کننده

[namasha id=”sL6Pu2eo” responsive=”true”] من اگر شانس داشتم وضعم این نبود. اینا همه اش حرفه. من عرضه این کارو ندارم. دیگران در موردم چه خواهند گفت! و …. آیا شما هم فکرهایی شبیه به این موارد داشته اید؟ بدون تردید همه ما گاهی دچار تفکرات این چنینی می شویم ولی مهم اینست که این تفکرات و باورهای محدود کننده را بشناسیم و به آن بال و پر ندهیم. آیا می خواهید به همه هدف ها و خواسته هایتان برسید؟ آیا آماده یک تغییر بزرگ در زندگی هستید؟ موضوع اصلا پیچیده نیست و قصد گفتن هیچ چیز عجیب و غریبی را هم نداریم. خیلی ساده با رها کردن همه باورهای محدود کننده ذهنی می توانید خود را در مسیر موفقیت قرار دهید. اما قبل از هر اقدامی باید بدانید کدام باورهای ذهنی محدودیت ایجاد می کنند.

باور چیست و باورهای محدود کننده کدام است؟

در فرهنگ لغات باور را مترادف با ایمان آورده است. در واقع هر چیزی که آن ایمان داشته باشید همان باور ذهنی است. همه چیز ناشی از طرز تلقی افراد از جهان پیرامون است. وقتی به چیزی بارها و بارها فکر کنید این موضوع تبدیل به یک باور ذهنی می شود. به طور دقیق همه افکار در این جهان هستی دارای ارتعاش هستند و فرکانس هایی را به کائنات می فرستند. بازگشت این ارتعاشات باورهای ذهنی را می سازد.

به بیان ساده باور یعنی پذیرش بودن یا نبودن چیزی، احتمال وقوع و یا محال بودن اتفاق، قبول شدن یا نشدن و …..که در قالب افکار مثبت و منفی در ذهن شکل گرفته است. به این ترتیب باورهای محدود کننده همان اعتقاداتی هستند که بار منفی دارند و مانع حرکت به سوی هدف می شوند.

  • نه امکان ندارد
  • من نمی توانم
  • از من گذشته
  • من ضعیفم
  • من نباید

باورهای محدود کننده از ابتدا تکلیف شان مشخص است. این افکار نمی گذارند کاری را شروع کنید و مدام گوشزد می کنند که شکست قریب الوقوع است. این افکار آمده اند تا مزاحمت ایجاد کنند تا یک سد محکم در برابر پیشرفت تان باشند ولی شاید حتی ندانید از کجا آمده اند.

باورهای محدود کننده کدامند؟

همه باورهای محدود کننده یکسان نیستند و از نسلی به نسل بعدی به ارث نمی رسند. نقش ژنتیک در این قضیه کاملا صفر است. اما محیط خانواده، دوستان، مدرسه، اجتماع و ….. همگی در طول زندگی روی نگرش ها و باورهای ذهنی تاثیر می گذارند. انواع باورها در دو گروه قرار می گیرند:

  • الف- باورهای نیروبخش
  • ب- باورهای محدود کننده

الف- باورهای نیروبخش

اینها همان اعتقادات انرژی دهنده و مثبت هستند که باعث می شوند انگیزه بیشتری برای انجام کارها پیدا کنید. باورهای ذهنی مثبت موتور محرکه انسان ها به سوی کسب موفقیت هستند و هر چه این باورها قوی تر باشد، انرژی زیادتری برای رسیدن به خواسته ها در فرد دیده می شود. این افکار دارای نیروی زیادی هستند و همیشه با خود شادی، انرژی، رضایت درونی و خوبی را به همراه می آورند. اگر باور داشته باشید که می توانید کاری را انجام دهید بدون تردید مهارت لازم برای آن کار را نیز به دست می آورید.

ب- باورهای محدود کننده

اینها همان باورهای منفی هستند که درست در مقابل باورهای نیروبخش قرار می گیرند. حیرت انگیز تر اینکه این باورهای مخرب حتی توانمندترین انسان ها را نیز از پا در می آورند و اجازه انجام کار را به فرد نمی دهند. یکی از مخرب ترین باورهای محدود کننده در تمام جوامع، ترس است.

ترس چیست؟

یکی از بزرگترین موانع هدف گذاری ترس است. اساسا ترس های بشری محدود کننده و بازدارنده هستند. ترس نتیجه افکار منفی و بازتابی از احساسات ناخوشایند است که می تواند منشا همه شکست ها و نومیدی های بشر باشد. مثل همه افکار و باورهای ذهنی، ترس هم ریشه در کودکی دارد و بخشی از وجود افراد است. در اغلب موارد بزرگترها ترس های بی دلیل را به صورت ناآگاهانه در ذهن کودکان ایجاد می کنند. ریشه همه تردیدها، دیدگاه های منفی، شکست ها و فکرهای سیاه همان ترس های دوران کودکی هستند.

ترس ها باورهای محدود کننده ای هستند که اعتماد به نفس را نابود کنند و احساس عدم لیاقت را به فرد القا می کنند. همین امروز تصمیم بگیرید که آینده تان را متحول کنید در این راه تنها نیستید مجموعه کتاب های افزایش اعتماد به نفس و فرار از ترس را برای تان تدارک دیده ایم تا شروعی برای آغاز یک حرکت بزرگ در زندگی باشد. با مطالعه این کتاب ریشه اصلی شکست شناسایی شده و راه هایی برای غلبه بر آن پیشنهاد می شود. آیا می خواهید از دام شکست های پی در پی رهایی یابید؟ لازم است تا حداقل یکبار این کتاب را تا انتها بخوانید.

در پایان این مقاله پیشنهاد میکنم این فایل صوتی در زمینه هدف گذاری را از دست ندید :

اقدامک:

بر روی یک برگه کاغذ علت شکست های تان را در زندگی بنویسید.

حداقل ۳ هدف در گذشته را مشخص کنید و برای هر کدام ۳ دلیل اصلی شکست را بنویسید.

در ادامه این مطلب از انواع ترس و باورهای محدود کننده ذهنی گفته و راه های کاربردی برای خلاص شدن از ترس ها ارائه می شود.

این مطلب ادامه دارد……..

امتیاز 5 از 1 رای

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *