بررسی تأثیر رسانه ها بر نظام باورها

تأثیر رسانه ها بر نظام باورها

دیروز، امروز و آینده ما حاصل باورهای ماست. بسیارند مردمی که هنوز علف فقر خود را نمی دانند، بسیارند مردمی که هنوز علت کج خلق بودن خود را نمی دانند… کافیست بصورت تصادفی جلوی یک نفر را در خیابان بگیرید و از او بپرسید نظرش درباره فلان شخصیت سیاسی چیست؟ و چگونه و کی به این باور رسیده است. مطمئن باشید ۹۹ درصد افراد از این سوال شوکه شده و نمی دانند که چه زمانی به این باور رسیده اند و از چه طریق… رسانه ها جمعی صوتی و تصویری مانند تلویزیون یکی از مهمترین ابزارهای تاریخ برای تعیین باورهای مردم است بدون اینکه حتی متوجه شوند چگونه یک باور به ذهنشان تزریق می شود. با بررسی تأثیر رسانه ها بر نظام باورها با ما همراه باشید.

بررسی تأثیر رسانه ها بر نظام باورها

بیشترین اثرگذاری غیر مستقیم را فیلم ها و سریال های ایرانی و خارجی بر روی باورهای ما دارند. در بسیاری از این فیلم ها و سریال ها ما می بینیم که طبقه فقیر جامعه غالباً انسان های با خدا و مومنی هستند و مظلوم واقع شده اند. در عوض پولدارها اخلاقیات و دین و ایمانشان را کنار گذاشته اند و با دزدی و قاچاق و پایمال کردن حق دیگران به ثروت رسیده اند.

افراد فقیر به گونه ای در فیلم ها نشان داده می شوند که زندگی سالم تری نسبت به پولدارها داشته و علیرغم داشتن مشکلات مالی بسیار، با یکدیگر صمیمی بوده و خیلی خاکی هستند. و معتقدند هر مشکلی که داشته باشند بالاخره خداوند به آن ها کمک خواهد نمود. همین که لقمه نانی بر سر سفره باشد و شکمشان سیر شود کفایت می کند…

افراد پولدار دارای یک زندگی از هم پاشیده و فرزندان خلاف کار و افسار گسیخته دارند و دچار بیماری های نادر و اغلب پدر یا مادر خانواده صعب العلاجی هستند… که البته این موارد یاد شده بیشتر در فیلم های ایرانی اتفاق می افتد.

همه ی این تصاویر و دیالوگ ها باعث می گردند که ما از بچگی باورهای غلط و مسمومی نسبت به پول و ثروت پیدا کنیم و بدون اینکه خودمان بخواهیم این باورها را پذیرفته ایم. و چه بسا در بزرگسالی با همین باورها دیگران را نیز نصحیت می کنیم که دنیا دو روز است، ثروت به درد نمی خورد، آخر سر مال دنیا همین جا می ماند و از این دست مثال ها…

دقیقاً با همین دیدگاه بسیاری از افراد به خاطر تأثیر رسانه ها بر نظام باورها بدبخت می شوند و فقیرانه زندگی می کنند و بدون آن که خودشان خواسته باشند باوری بد از ثروت دارند که هر زمان به آن فکر می کنند دچار یک حس بدی می شوند و همین حس بد همه ی کارهایشان را خراب می کند. نظام باورهای این گونه افراد به شدت نیازمند ویرایش می باشد.

حال اگر به داخل زندگی این افراد سرک بکشید پس از گذشتن سالها و علیرغم داشتن یک زندگی نکبت بار و فقیرانه هنوز هم هیچ فیلم و سریالی را رد نمی دهند و دقیق و سرساعت آن ها را دنبال می کنند. در حالیکه اگر به زندگی یک فرد پولدار سری بزنید، وی تنها چیزی که نگاه نمی کند فیلم و سریال است. و نهایت تلویزیون نگاه کردنشان دیدن اخبار یا مستند حیوانات است. زیرا باورهایشان به گونه ایست که معتقدند افراد فقیر خودشان این بلا را سر خودشان آورده اند.

در واقعیت ما بسیاری از افراد پولدار را می بینیم که انسان هایی خیر و باخدا هستند و میزان ایمان آنها به مراتب بیشتر از افراد فقیر و ندار است. افراد فقیر جامعه در واقعیت به خاطر فشار های مالی اغلب از خداوند رویگردان شده و تعداد زیادی از آن ها به اعتیاد و دزدی روی می آورند و این حقیقتی ست که در جامعه ی امروز می بینیم.

و جمله آخر: وقتی فرد فقیر در حال تماشای فیلم است، فرد پولدار در حال انجام یک معامله ی پولساز است!! زمانتان را هدر ندهید.

امتیاز 0 از 0 رای

3 دیدگاه برای “بررسی تأثیر رسانه ها بر نظام باورها

  • alireza seif گفت:

   با سلام خدمت دوست عزیز و گرامی
   ممنون از شما و ارائه نظر در سایت گروه تحقیقاتی سیف
   موفق باشید
   سیف

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *