باورهای منفی اما صحیح در نظام باورها

باورهای منفی در نظام باورها

در بسیاری از مقالات و کتاب ها و سمینارهایی که برای تقویت نظام باورها و تغییر باورهای منفی و مثبت برای داشتن یک نظام باورهای زیبا توصیه های مختلفی می شود به ندرت به این مبحث پرداخته می شود که آیا همه ی باورهای منفی بد هستند؟ با کمی دقت در خواهیم یافت که نه، هر باور منفی عمدتاً نمی تواند بد هم باشد. در این مطلب قصد داریم به باورهای منفی اما درست بپردازیم.

باورهای منفی چگونه شکل می گیرد

شاید لابلای مطالب قبلی بارها به این سوال به طرق مختلفی جواب داده باشیم. اما به صورت کلی باورهای منفی از دوران طفولیت و در طول زندگی روزمره، از مشاهده نتایج بد هر عملی حاصل می گردد و به مرور در ذهن شخص نقش می بندد. این نتایج بد و منفی ممکن است در هر فردی انعکاس متفاوتی داشته باشد. با ذکر یک مثال مسأله را روشن تر می کنیم.همچنین خاطر نشان می شود، به این نوع باورهای منفی، باورهای بازدارنده یا محدودکننده هم گفته می شود. یا بقول خودمان، منفی از نوع خوب.

عمل دزدی را تصور کنید. وقتی شخصی سالم بشنود که شخصی را در نتیجه ی یک دزدی دستگیر کرده و مجازات کرده اند، ضمن آنکه از این نتیجه نتیجه را یک نتیجه بد می داند، باعث می گردد تا به این باور برسد که دزدی کردن عملی ناشایست و بد است و اگر این باور در اون سیستم نظام باورهایش نهادینه شده باشد مسلماً اگر به وی پیشنهاد دزدی بدهند بلافاصله آن را رد خواهد نمود. حال اگر شخصی ناسالم همچین خبری را بشنود اولین برداشت وی از این نتیجه بد این خواهد بود که دزد فردی ناشی بوده و کارش را بلد نبوده است. زیرا او اصل دزدی کردن را عملی درست می داند و باور او این است که دزدی کار خوبیست به شرطی که به درستی انجام شود!!

مشاهده می کنید که یک عمل منفی توسط افراد مختلف برداشت های مختلفی نیز می شود و باورهای مختلفی را ایجاد می کند.

حال ما در بسیاری از سمینارها تأکید می کنیم که به ثروت فکر کنید، به پول فکر کنید، به موفقیت بیاندیشید، اجازه دهید ثروت به سمت شما سرازیر شود، باورهای منفی تان را دور بریزید و….. اما هرگز منظور ما این نیست که حتی با دزدی هم شده فردی ثروت کسب کند!!! دزدی را عملی بدی دانستن یک باور منفی از نوع خوب است و نیازی نیست این باور منفی را دور بریزید زیرا اگر اینگونه باشد تمام مردم مال و ثروت یکدیگر را به تاراج خواهند برد.

به عبارتی ساده تر، باید در باورهایتان جایگاهی برای امر به معروف و نهی از منکر خویشتن اختصاص دهید و همه ی تفکراتتان را از فیلتر آن رد نمایید.

باورهای نفی کننده ای که باید حفظ شوند

نخوردن مال دیگران

هیچکس برای رسیدن به ثروت نیازی نیست مال دیگران را بالا بکشد تا خود پولدار شود. این عمل به هیچ عنوان اخلاقی نیست و همیشه بخشندگی ست که باعث ثروت فراوان می شود.

بالا نرفتن از دیوار مردم

مصداق همان مثال دزدی که عرض کردیم، ما معتقدیم اگر مال و پولی از راه دزدی و بدون زحمت به دست آید به همان ترتیب هم از دست می رود. زیرا کسی قدر پولی را که به زحمت به دست نیامده نخواهد دانست.

له نکردن دیگران

شما برای پیشرفت و رسیدن به قله های موفقیت نیازی ندارید که دیگران را له کنید. به کشورهای پیشرفته نگاه کنید، مثل ژاپن، بجای له کردن همدیگر، دست یکدیگر را می گیرند و با هم فکری و همکاری و انجام امور به صورت تیمی اهداف خود و دیگران را پیش می برند و مانند یک دیوار مستحکم پشت همدیگر می ایستند تا همه موفق شوند.

دروغ نگفتن و دور نزدن

اگر می خواهید فروشتان را افزایش دهید و بدنبال تکنیکها و ترفند های فروش هستید، نباید با دروغ به مشتری خود جنسی را بفروشید، زیرا در صورت آشکار شدن آن دروغ، همان مشتری برای شما تبلیغ منفی خواهد نمود و کسب و کارتان را در خطر خواهد انداخت. ولی اگر راست گویی و صداقت پیشه کنید، همان مشتری برای شما مشتریان بیشتری به همراه خواهد داشت.

بسیار زیادند از این دست جملات نفی کننده که در نظام باورهایمان وجود دارند. فقط گاهی باید آنها را از قفسه خود بیرون کشید و نگاهی به آن انداخت تا یادمان نرود که در انجام اعمالمان باید اخلاقیات را نیز رعایت کنیم.

 

امتیاز 0 از 0 رای

4 دیدگاه برای “باورهای منفی اما صحیح در نظام باورها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *