عبور از مانع بزرگ هدف گذاری: غلبه بر ناامیدی

غلبه بر ناامیدی

همیشه زندگی بر وفق مراد نیست و گاهی احساس می کنید که خیلی از هدف دور شده اید. انگار اصلا امکان رسیدن به هدف را ندارید و همه راه ها به روی تان بسته شده است. شاید حتی انگیزه ای هم برای تلاش و حرکت نداشته باشید و روز به روز افسرده تر شوید. ناامیدی از رسیدن به خواسته ها یک فرایند طبیعی است که گاه و بیگاه به سراغ فرد می آید ولی برخی از افراد اصولا همیشه ناامید هستند و امیدی به بهبود زندگی در آینده ندارند. این افراد در دام بزرگی گرفتار شده اند و ناچار به شکست هستند. ناامیدی از بزرگترین موانع هدف گذاری است و انگیزه های زندگی و تلاش را از فرد می گیرد. با تکنیک های غلبه بر ناامیدی خود را از عواقب ناخوشایند آن حفظ کنید. رهایی از ناامیدی و تاریکی چندان هم دشوار نیست ولی شرط اول خواستن است.

چرا ناامید می شویم؟

تحمل شکست های پی در پی ساده نیست و قدرتمندترین افراد را به زانو در می آورد. شاید تصور کنید ناامیدی بعد از شکست طبیعی است ولی باور کنید بسیاری از افراد موفق در طول تاریخ توانسته اند از شکست های امروز، یک پل برای پیروزی های آینده بسازند. وقتی کمال گرایی به اوج می رسد، دیگر هیچ خطایی پذیرفته نیست و کوچکترین اشتباه و خطا می تواند یک شکست بزرگ تلقی شود. غلبه بر ناامیدی به معنای عبور از مرحله ای است که می تواند یک شکست را تبدیل به موفقیت کند.

” گاهی شکست و نرسیدن ها بهترین اتفاق در زندگی تان است”

گاهی رویا پردازی ها، عدم تطابق دانش با هدف، هدف گذاری غیر واقعی و تمرکز روی هدف بدون توجه به هدف گذاری، موجب شکست می شوند. خیلی اتفاق ها دست به دست هم می دهند تا از یک فرد پر انرژی و با انگیزه یک انسان بی هدف و ناامید ساخته می شود. ناامیدی یکی از بدترین نمودهای ذهنی و از باورهای محدود کننده و آسیب رسان است. ناامیدی به هر علتی که باشد منجر به از دست دادن انگیزه برای رسیدن به موفقیت می شود. باید از این بحران عبور کرد غلبه بر ناامیدی ساده نیست ولی قطعا امکان پذیر است.

“با ناامیدی روی رویاهای آینده تان سایه نیندازید”

چگونه ناامیدی را از خود دور کنیم؟

غلبه بر ناامیدی

دایناسور نباشید!

دانشمندان علت اصلی انقراض دایناسورها را عدم انطباق این جانوران عظیم الجثه با شرایط محیطی دانسته اند. گونه های قوی تر الزاما پایدارتر نیستند بلکه گونه های انعطاف پذیرتر همیشه ماندگارند. یاد بگیرید که با شرایط خود را وفق دهید. هیچ شکستی برای ابد باقی نمانده و هیچ موفقیتی بدون شکست به ثمر نرسیده است. شکست ها بخش از پروسه موفقیت در زندگی هستند. بسیاری از مولتی میلیاردرها در شروع کار بارها طعم شکست را چشیده اند ولی هرگز ناامید نشده اند. کسانی که بتوانند با شرایط خود را وفق دهند راه ساده ای برای غلبه بر ناامیدی را یافته اند و هرگز اجازه یاس و نمومیدی را به خود نمی دهند. در مسیر هدف گذاری موانع زیادی دیده می شود ولی هیچکدام از اینها نمی توانند یک فرد با انگیزه و دارای اعتماد به نفس بالا را ناامید کنند.

کودک باشید!

کودکان بارها زمین می خورند و بر می خیزند. هیچ کودکی تسلیم زمین خوردن نمی شود. زخم و دردها نمی توانند کودکان را وادار به نشستن و عدم تحرک کنند. کودکان اصلا نمی دانند ناامیدی چیست و مدام در حال تلاش و پویایی هستند. کودکان از شنیدن” نه” مایوس نمی شوند و بارها تقاضای خود را تکرار می کنند. غلبه بر ناامیدی با تبعیت از رفتار دوران کودکی، یکی از تکنیک های موثر در دستیابی به موفقیت است. نباید اجازه دهید جملات منفی، بازتاب های نگران کننده، شکست های کوچک، موانع موجود و …. ناامیدتان کند. اساسا چیزی برای ناامیدی در واقعیت وجود ندارد. این احساس یک باور ذهنی محدود کننده است که طی سال ها ریشه دوانده و نبدیل به یک اصل در زندگی شده است.

غلبه بر ناامیدی و کسب موفقیت

عدم اعتماد به نفس ریشه همه ترس ها در زندگی است. ترس از قضاوت دیگران، ترس از شکست ، ترس از نرسیدن و نتوانستن ….. انگیزه را می کشند و قدرت حرکت را از فرد می گیرند. افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند با کوچکترین مشکلات تسلیم نمی شوند و در مقابل هز مانعی امید خود را از دست نمی دهند. افزایش اعتماد به نفس ساده ترین راه برای غلبه بر ناامیدی و ایجاد انگیزه برای تلاش های مضاعف است.

کتاب صوتی معجزه اعتماد به نفس” شاه کلید طلایی غلبه بر ناامیدی و رهایی از زندان ترس و تاریکی است. با این کتاب ارزشمند درهای موفقیت به روی تان باز شده و با یک باور محدود کننده قوی آشنا می شوید که همه بدبختی های بشری از آن ریشه می گیرد. این کتاب هم اکنون از طریق فروشگاه عرضه شده و در دسترس علاقه مندان قرار دارد.

اقدامک

بر روی یک کاغذ ۳ مورد از شکست ها، مشکلات و گرفتاری های خود را که در گذشته روی داده، نام ببرید. در کنار هر یک از این موارد با چند جمله توضیح دهید که چگونه خود را از این وضعیت نجات دادید. برای مثال:
۱- در امتحانات ترم اول دانشگاه مشروط شدم و توانستم با ………

این مبحث ادامه دارد……

امتیاز 4.3 از 3 رای

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *