چطور به کمال گرایی غلبه کنیم؟ راه های ساده غلبه بر کمال گرایی

غلبه بر کمال گرایی

بسیاری از افراد توانمند هرگز نمی توانند لذت موفقیت را کسب کنند! مشکل اصلی این افراد، کمال گرایی افراطی و داشتن حد نصاب های بسیار بالا در زندگی است. کمال گرا بودن تا حدی خوب است و می تواند تلنگری برای انجام بهتر امور محوله باشد اما وقتی کنترل از دست تان خارج شود دیگر نمی توانید این پروسه کمال گرایانه را متوقف کنید. در این صورت بهترین هدف گذاری ها هم نمی تواند هدف را دست یافتنی کند. غلبه بر کمال گرایی کار ساده ای نیست ولی قطعا با کمی تمرین امکان پذیر است.

متخصصین علوم رفتاری کمال گرایی را در سه گروه تقسیم بندی کرده اند:

  • کمال گرایی خود مدار
  • کمال گرایی دیگرمدار
  • کمال گرایی القا شده از اجتماع

گروه اول خود منشا فشار روانی روی خودشان هستند و اصولا توقعات بسیار بالایی از خود دارند.

گروه دوم معیارهای بالایی روی عملکرد دیگران دارند و خیلی ایراد گیر هستند.

گروه سوم فشار جامعه و اطرافیان روی فرد است. در واقع دیگران توقعات بسیار بالایی از فرد دارند.

آیا توقعات بالای اطرافیان و محیط زندگی موجب شده تا معیارهای سخت گیرانه ای داشته باشید؟ آیا خودتان تمام و کمال هستید و قصد اصلاح دیگران را دارید؟ آیا از خودتان توقع بالاتری دارید؟ پاسخ به این سوالات اولین گام در غلبه بر کمال گرایی است.

داشتن تمایلات کمال‌گرایانه وقتی دردسر ساز است که مانع رسیدن به هدف می شود. گاهی حتی خود فرد هم نمی داند مشکل از کجاست. قبل از هر چیزی باید کمال گرایی را تشخیص داد.

تشخیص کمال گرایی

کمال گرایی بر روی کاغذ و در ذهن یک معنا دارد ولی در عمل به صورتی متفاوت دیده می شود. بسیاری از افراد برای داشتن استانداردهای بالا در زمینه های مورد علاقه شان تلاش می کنند و دوست دارنمد بهترین ها را داشته باشند. این خیلی هم خوب است و ارتباطی با کمال گرایی به مفهوم منفی ندارد. اما اگر برای رسیدن به استانداردهای ذهنی دچار مشکل می شوید حتما روی تکنیک های غلبه بر کمال گرایی کار کنید.

  • آیا از شکست خوردن ترس زیادی دارید؟
  • آیا اشتباهات برایتان فاجعه ای بزرگ است؟
  • آیا احساس کموبد اعتماد به نفس دارید؟
  • آیا اطرافیان انتظارات تان را غیر واقعی می دانند؟

اگر با مشکل اعتماد به نفس مواجه هستید حتما کتاب صوتی معجزه اعتماد به نفس را تهیه کنید. خیلی از مشکلات رفتاری در ارتباط با رفتار صحیح را با تکنیک های این کتاب ارزشمند می توانید اصلاح کنید.

راه های غلبه بر کمال گرایی

غلبه بر کمال گرایی با انتقاد پذیر بودن

برای رهایی از دام کمال گرایی و پا گذاشتن در مسیر هدف گذاری و کسب موفقیت باید انتقاد دیگران را با روی باز بپذیرید. انتقاد یک وجه سازنده مهم دارد و آن اینست که می تواند بسیاری از کاستی ها را به فرد گوشزد کند. البته مهم اینست که چه کسی از شما انتقاد می کند و چرا رفتارتان را مورد نقد قرار داده است. همیشه می توانید برای بهبود از این انتقادها بهره ببرید

البته یک کمال گرای افراطی بدون در نظر گرفتن اینکه طرف مقابل کیست و چه انتقادی دارد، عکس العمل نشان می دهند. آیا از انتقاد دیگران احساس بدی پیدا می کنید؟ آیا این نقد را بارها در ذهن مرور می کنید و هر بار حس بدتری دارید؟ مراقب باشید شما یک کمال گرای افراطی هستید که نمی توانید نظر دیگران را بپذیرید. در واقع خود را بی عیب و نقص می دانید و تصور می کنید هیچکس حق ندارد به شما چیزی بگوید.

برای غلبه بر کمال گرایی به جای فرار از انتقاد می توانید از آن به نفع خودتان استفاده کنید. از انتقادها برای ساختن و پیشرفت کمک بگیرید. بسیاری از انتقادها دارای نکاتی ارزشمند هستند که روی زندگی اثر مثبت دارند.

انتخاب اهداف واقع گرایانه

اهداف واقعی دور از دسترس هستند ولی با تلاش می توان به آن اهداف رسید. اهداف غیر واقعی خارج از دسترس و اصلا غیر قابل دسترس هستند. در واقع فرد مورد نظر هر چقدر هم که تلاش کند نمی تواند به آن اهداف دست پیدا کند. برای غلبه بر کمال گرایی اهداف واقع گرایانه انتخاب کنید و برای رسیدن به آن تلاش کنید.
” تلاش برای رسیدن به خواسته ها، رضایتمندی را به همراه دارد.”

اگر با همه تلاشی که می کنید نمی توانید در مسیر هدف قرار بگیرید و هر روز هدف از شما دورتر می شود، حتما اهداف غیر واقع گرایانه را انتخاب کرده اید. به این ترتیب از اینکه نتیجه تلاش ها مثبت نیست عصبانی شده و احساس عدم رضایت از خود را دارید. تلاش ارزشمند است و می تواند پتانسیل های واقعی را مشخص کند.

استانداردهای معقولانه

پایین آوردن استاندارها یک راه هوشمندانه برای غلبه بر کمال گرایی است. هیچکس نمی گوید خیلی سطحی فکر کنید و یا اینکه روی موضوعات دم دستی تمرکز کنید. منظور از پایین آوردن عیار استانداردها اینست که برای خود ملاک ۱۰۰ درصدی در نظر نگیرید باور کنید ۹۰ درصد هم ملاک خوبی است. اگر با تلاش بتوانید به ۹۰ و یا حتی ۸۰ درصد هم برسید، مشکلی به وجود نمی آید و هنوز استاندارید خیلی بالایی دارید.

  • بپذیرید هر کسی اشتباه می کند
  • خودتان را با خودتان مقایسه کنید
  • همیشه حق با شما نیست

perfectionism

امتیاز 5 از 1 رای

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *