چگونه مسئولیت پذیر باشیم ؟

مسئولیت پذیری چیست؟

عدم مسئولیت پذیری هدف یعنی اینکه اصلا مسئولیت کارهایی را که به عهده تان هست را قبول نمی کنید. همیشه این دیگران هستند که کارها را خراب می کنند یا جلوی موفقیت تان را گرفته اند. انگار همه تقصیرها با دیگران است و قصد دارید خود را بی گناه جلوه دهید! واقعیت اینجاست که شما بی گناه نیستید بلکه احساس مسئولیت نمی کنید. مسئولیت پذیری همان پازل گمشده ای است که افراد موفق را از افراد عادی جدا می کند. پذیرفتن مسئولیت صد در صد کارهایی که هر فرد انجام می دهد با خودش است. شاید مسئولیت پذیری یکی از بزرگترین تفاوت ها بین انسان و سایر جانداران باشد.

[namasha id=”Jd6sIVku” responsive=”true”]

مسئولیت پذیری به روش هوشمندانه

حتما خودتان هم می دانید ضعف کار در کجاست اما شاید این مطلب تلنگری باشد. پس لطفا کمی مسئولیت پذیر باشید و این مطلب را تا انتها بخوانید. راهکارهای عجیب و غریبی در این مطلب بیان نشده و قرار نیست یک معجون جادویی معرفی شود که کمی احساس مسئولیت را در وجودتان بیشتر کنید. اگر تا امروز فرد مسئولیت پذیری نبودید لازم است تا همه باورهای ذهنی را تغییر دهید. این کارها را برای شروع امتحان کنید

  • ایراد گرفتن ممنوع

اگر بپذیرید که مسئول کاری هستید دیگر ایراد گرفتن از زمین و زمان مفهومی ندارد. هر چیزی که هست و نیست را خودتان انجام داده اید. ایراد گرفتن نوعی بهانه تراشی برای انجام ندادن کارهای محوله است. بهانه تراشی ساده ترین دستاویزی است که می توان در مواقع دشواری به آن متوسل شد. حتما چیزی برای بهانه گرفتن وجود دارد و این در تضاد با مسئولیت پذیری است.

  • تنبلی ممنوع

پشت گوش انداختن کارها نشان می دهد که انسان مسئولیت پذیری نیستید. آدم های بی مسئولیت همیشه یک راهی برای فرار از کارها پیدا می کنند. انسان های موفق برنامه روزی روزانه مشخصی دارند و می دانند چه کاری را باید در چه زمانی انجام دهند. اگر به هر دلیلی در بازه زمانی مورد نظر کار تمام نشد، بدون هیچ بهانه ای حتی اگر شده از زمان استراحت یا خواب خود کم کنید باید کارها را به پایان برسانید.

” مسئولیت پذیری یعنی هیچ بهانه ای واقعی نیست ”

آدم های تنبل، پشتکار لازم را برای تمام کردن امور محوله ندارند. شاید در ابتدا با انرژی کار را شروع کنند ولی هیمشه در نیمه های راه مسئولیت خود را رها می کنند. کار دشواری است که یک شبه از فردی تنبل، انسانی مسئولیت پذیر بسازیم ولی حتما با تمرین و خواست قلبی این کار امکان پذیر است.

” تنبلی موجب از دست رفتن فرصت ها در زندگی می شود “

مسئولیت پذیریمسئولیت پذیری
  • مقصر دانستن دیگران ممنوع

یک بار برای همیشه قبول کنید که خودتان مسئول همه اتفاقات در زندگی تان هستید. مشکلات در زندگی وجود دارد و برخی از موارد کنترل امور از دست خارج می شود ولی در نهایت همه تقصیرها گردن خودتان است. در واقع اگر کسی مقصر ناکامی ها، شکست ها، بی پولی ها، تنهایی ها و …. در زندگی تان باشد، بدون شک این خود شمایید.

اگر پدر پول داری داشتم الان من هم کلی سرمایه داشتم.

اگر استاد نمره می داد این ترم مشروط نمی شدم.

اگر رئیس کارهای کمتری به من داده بودم می توانستم سر وقت کار را تمام کنم.

اگر مجرد بودم الان دور اروپا را می گشتم.

و هزاران اما و اگر دیگر که موجب می شود مسئولیت کارها را نپذیرید. مسئولیت پذیری یک خصیصه ذاتی است که می توانید با تغییر باورها در خود به وجود آورید.واقعا تصور می کنید همه این افرادی که ارتقا شغلی، تحصیلی یا مالی داشته اند، کسی کارها را برای شان روبراه کرده است. کمی واقع بین باشید مسئولیت صد در صد زندگی تان با خودتان است. مسئولیت پذیری چیز ما فوق تصوری نیست که فقط ابر قهرمان ها قادر به انجامش باشند.

ثابت کنید که مسئولیت پذیر هستید

مسئولیت پذیری هم از عاداتی است که ریشه در کودکی انسان دارد. والدین می توانند این خصلت را با زیرکی به کودکان آموزش دهند. در مدرسه، اجتماع و محیط های کاری بخش مهمی از شخصیت انسان شکل می گیرد. این به مفهوم ثابت بودن همه خصوصیات اخلاقی تا پایان عمر نیست.

اگر تا امروز مسئولیت پذیر نبودید و همیشه به دنبال یک راه برای خلاصی از بار وظایف محوله بودید، همین حالا زمانی است که می توانید خود را تغییر دهید. یک انسان هدفمند که برنامه ریزی و هدف گذاری اختصاصی خود را دارد، بدون در نظر گرفتن گذشته و دوران کودکی می تواند آینده خود را بسازد.

اگر تا کنون ایراد گیر، بهانه جو و شاکی بودید می توانید با تغییر در باورهای ذهنی خود را به انسان دیگری تبدیل کنید. غر زدن های مداوم موجب سهولت مسیر نمی شود و هیچ موفقیتی را با خود به همراه ندارد.

اقدامک:

در یک برگه کاغذ بنویسید از صبح چه کارهایی کرده اید. سپس مواردی را که با بهانه تراشی، غر غر و …. انجام نداده اید را مشخص کنید.

امتیاز 3.5 از 2 رای

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *