انواع اعتماد به نفس، شناخت و پرورش آنها – قسمت چهارم (اعتماد به نفس روحی)

اعتماد به نفس روحی چیست

در مطالب قبل تا حدودی با انواع اعتماد به نفس آشنا شدیم و سپس اعتماد به نفس رفتاری و اعتماد به نفس عاطفی را برایتان شرح دادیم. در این مطلب قصد داریم در ارتباط با اعتماد به نفس روحی ، نشانه های کمبود این نوع از اعتماد به نفس و چگونگی افزایش آن صحبت کنیم.

فایل صوتی افزایش اعتماد به نفس در ۲۱ روز

 

اعتماد به نفس روحی ، علائم کمبود و نحوه افزایش آن

اعتماد به نفس روحی چیست

شاید نام اعتماد به نفس روحی برای شما ناآشنا بوده و تاکنون آن را نشنیده باشید ولی جالب است بدانید اعتماد به نفس روحی یا معنوی مهمترین نوع اعتماد به نفس است، چون این نوع اعتماد به نفس در بر دارنده چگونگی رابطه شما با جهان هستی است.

کسانی که از اعتماد به نفس روحی برخوردارند ایمان دارند که جهان هستی و موجودات آن پدیده های شگفت انگیزی هستند که پیوسته به سوی کمال پیش می روند.

به هر سو که نگاه کنید متوجه می شوید تمامی موجودات به گونه ای طراحی شده اند که به سوی تکامل پیش روند. یک نوزاد یا بذر فرقی نمی کند، هر یک درون خود از نوعی هوش ذاتی برخوردارند که آنها را به سوی کمال هدایت می کند.

اعتماد به نفس روحی یعنی باور به این که تمام موجودات جهان بصورت هدفمند به وجود آمده و وظیفه ای در توازن جهان هستی ایفا می کنند، حال ممکن است گاهی این هدفمندی ملموس باشد و گاه از نظرها مخفی.

ایمان داشتن به نظم برتر جهان هستی یکی دیگر از نشانه های برخورداری از اعتماد به نفس روحی است. این نوع اعتماد به نفس زمانی به وجود می آید که شما قادر باشید فعالیت منظم جهان هستی را با چشم دل ببینید. باید ایمان داشته باشید بنا بر اصل نظم جهان هستی، حتی سختی ها و دشواری هایی که در زندگیتان اتفاق می افتد نیز هدفمند بوده و حکمتی دارند و فقط باید صبر کنید تا حکمت آنها برایتان قابل رویت گردد.

شما در جهان هستی یک معجزه به شمار می آیید. هیچ گاه به این موضوع اندیشیده اید که چقدر لطف خداوند شامل حالتان گردیده که به شکل انسان متولد شده و قادر هستید یاد بگیرید و عشق بورزید و دنیای خود را زیباتر کنید؟ اینکه باور داشته باشید موجودی منحصر به فرد و توانا هستید می تواند اعتماد به نفس روحی شما را افزایش دهد. اعتماد به نفس روحی این امکان را برای شما ایجاد می کند که باور کنید همان جایی که هستید جایی است که باید باشید، نیازی نیست برای دستیابی به موفقیت موقعیت خاص را دارا باشید، در همین موقعیتی که دارید هم می توانید بهترین باشید.

این ویدیو بخش مقدمه محصول فرار از زندان ترس است برای تهیه کتاب کامل لطفا بر عکس زیر کلیک کنید.

فرار از زندان ترس

نشانه های کمبود اعتماد به نفس روحی یا معنوی

  • به جهان هستی و نظمی که در آن وجود دارد اعتماد ندارید و هرگز هیچ ریسکی را نمی پذیرید و در زندگیتان هیچ گونه شور و هیجان و انگیزه ای وجود ندارد.
  • از لحاظ روحی در شرایط نا به سامانی به سر می برید و همیشه نا آرام هستید. هیچ چیز نمی تواند عمیقاً موجب خوشحالی شما گردد.
  • درون خود احساس خلاء می کنید و هیچ چیز نمی تواند خلاء های درونی شما را برطرف کند.
  • به این موضوع که وجود شما در جهان هستی یک معجزه است بی توجه هستید.

چگونه اعتماد به نفس روحی را در خود افزایش دهیم؟

۱ – نظم جهان هستی را دریابید. اگر تا به امروز به علائم نشان دهنده قانونمندی و نظم کائنات بی توجه بودید، از امروز سعی کنید در گوشه گوشه دنیا به دنبال این نظم باشید. اگر کمی در زندگی خود دقیق شوید متوجه می شوید بارها برایتان پیش آمده که موقعیت هایی دشوار و طاقت فرسا برایتان تبدیل به نعمت های بزرگی شده اند. حکمتی که از آن نام می بردیم همین است. زمانی که همه درها را به روی خود بسته می بینید، ناگهان اتفاقی (که ناشی از نظم جهان هستی است) رخ می دهد و شما را از ناامیدی نجات می دهد و یا برعکس در اوج خوشی، اتفاقی رخ می دهد که شما را تا حد زیادی ناراحت و افسرده می سازد ولی با گذشت زمان متوجه می شوید همان اتفاق تلخ چقدر در زندگی شما تاثیر مثبتی داشته است و سلسله اتفاقی در پی داشته که به موفقیت شما منجر شده است.

۲ – به دنبال معجزه های زندگی باشید. بی تفاوت از کنار هیچ چیز عبور نکنید. اگر با دقت به پیرامون خود نگاه کنید متوجه می شوید در اوج ناامیدی خداوند معجزات و نشانه هایی را سر راهتان قرار می دهد تا به شما بفهماند دوستتان دارد. فقط کافی ست این نشانه ها را پیدا کنید. آیا طلوع خورشید در هر روز صبح یک معجزه نیست که نوید سپری شدن اتفاقات تلخ و آغاز شدن روزهای خوش را به همراه دارد؟

و در آخر

شما موجودی خاص، منحصر بفرد و توانا هستید که همه چیزهایی که برای دستیابی به اهداف خود نیاز دارید درونتان قرار داده شده. باور کنید احساس ضعف یا عدم اعتماد به نفسی که درونتان ریشه دوانده تنها یک خیال واهی است، چرا که شما قدرتمندتر از آن چیزی هستید که فکرش را می کنید. خودتان را دوست داشته از نعمت های زندگی نهایت استفاده را ببرید و تا جایی که امکان دارد از فرصتی که در اختیارتان قرار داده شده استفاده کنید و به سوی کمال در حرکت باشید.

تلگرام گروه تحقیقاتی سیف

امتیاز 0 از 0 رای

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *