نحوه عملکرد سیستم نظام باورها

عملکرد سیستم نظام باورها

اصولاً انسان چیزی را که می بیند باور میکند. اما چیزهایی هستند که برای باور کردن نیازی به دیدنشان نیست. بعنوان مثال ما خدا را نمی بینیم اما به وجودش باور داریم. و در شادی او را شاکریم و در غم و بیچارگی از اون کمک می طلبیم. اما چگونه انسان به یک باور دست پیدا میکند؟ و عملکرد سیستم نظام باورها چگونه است؟ جواب این سوالات را در ادامه همین مطلب شرح خواهیم داد.

 نحوه عملکرد سیستم نظام باورها

هر نطفه ای که مبدل به نوزادی می شود و به دنیا می آید همچون یک لوح نانوشته است. البته این لوح از قبل دارای تعاریفی نیز هست مانند ظاهر، عادات، بیماریها، احساسات و… که از طریق ژن بصورت وراثتی در بدن کودک موجود است. حال آنچه که در طول عمر کسب می شود بر روی این لوح خام نوشته می شود. این نوشته ها همان باورها هستند که در طول زندگی به سراغ ما می آیند و در تصمیم گیری و سرنوشت تأثیرگذارند.

بعنوان مثال: کودکی را تصور کنید که با آمدن پدر به خانه به سوی او می دود تا او را در آغوش بگیرد. اما پدر از روی بی حوصلگی او را پس میزند یا بی توجهی می کند. کودک پس از اینکه بارها با این صحنه مواجه می شود، با اینکه درک درستی از مسأله ندارد اما به این باور می رسد که اگر باز هم به پیشباز پدر برود او وی را پس خواهد زد. لذا در این اینجا ذهن شروطی را برای کودک تعیین می کند و آن را در لیست عملکرد سیستم نظام باورها باز نویسی می کند. شرطها از این قرارند: اگر به پیشواز پدر بروم مرا پس خواهد زد. اگر نروم شاید او به سراغم بیاید. پس نمیروم.

عملکرد سیستم نظام باورها به گونه ای است که پس از مدتی، بصورت خودکار تصمیم میگیرد و دیگر سوال و جوابی مطرح نمی شود. کودک اگر آمدن پدر را حس کند فقط یک چیز را میداند و آن اینکه به پیشواز پدر نخواهد رفت. زیرا او به این باور رسیده است که با کم محلی وی مواجه خواهد شد. حتی اگر پدر با خوشرویی وارد شود.

اجزای عملکرد سیستم نظام باورها چیست؟

سیستم عملکرد نظام باورها بطور کلی به شکل زیر است:

می بیند یا می شنود ، به حافظه سپرده میشود، تکرار می شود، از حافظه به ضمیر ناخودآگاه منتقل میشود، بدون اراده شخص مورد استفاده قرار میگیرد.

اجازه بدهید مثال دیگری بزنیم تا بهتر متوجه نحوه عملکرد سیستم نظام باورها بشوید.

اگر دقت کرده باشید شما پس از مدتی رانندگی دیگر به این نکته که جای پدال گاز و ترمز و کلاچ کجاست و دنده در چه وضعیتی قرار دارد توجه نمیکنید، زیرا آنرا ابتدا به خاطر سپردید، سپس تکرار آن باعث شد که از حافظه به ضمیر ناخودآگاه شما منتقل گردد. لذا دیگر تصمیم گیرنده نیستید و بصورت اتوماتیک فرامین از سمت ضمیر ناخودآگاه شما اراده تان را به دست گرفته و اجرا می شوند.

فردی که باور کرده بدبخت است، فردی که باور کرده اگر بیرون برود سنگ از آسمان بر رویش سقوط می کند، این باورها ارتعاشی را ایجاد می کنند که اطرافش را تحت الشعاع قرار داده و باعث ایجاد زنجیره ای از اتفاقات می شوند. و در نتیجه همان اتفاقی که به آن باور داشته برایش رخ خواهد داد.

عملکرد سیستم نظام باورها تنها به بدن و روان فرد محدود نمی شود و چیزی فراتر از درک و فهم انسان است. این سیستم آنقدر قدرت دارد که اگر در مسیر استفاده درست از آن قرار بگیرید چنان قدرتمند خواهید شد که غلبه بر هر مسأله یا مشکلی بدون آنکه شکی در آن داشته باشید برایتان به آسانی آب خوردن خواهد بود.

خداوند متعال می فرماید، زمانی مرا خواهی یافت که بودنم در کنارت را باور داشته باشی. ولی همچنان سر را بالا گرفتن و دنبال خدا گشتن دردی را دوا نخواهد کرد چرا که خداوند همینجا در کنار ماست و وجود ما بخشی از وجود خداوند و کائنات است. این است که میگویند اگر به دنبال خدا هستی آن را در درون خود جستجو کن.

امتیاز 0 از 0 رای

3 دیدگاه برای “نحوه عملکرد سیستم نظام باورها

 1. فرزانه قهرماني گفت:

  خداوند متعال می فرماید، زمانی مرا خواهی یافت که بودنم در کنارت را باور داشته باشی. ولی همچنان سر را بالا گرفتن و دنبال خدا گشتن دردی را دوا نخواهد کرد چرا که خداوند همینجا در کنار ماست و وجود ما بخشی از وجود خداوند و کائنات است. این است که میگویند اگر به دنبال خدا هستی آن را در درون خود جستجو کن.
  بسیار از این جمله بالا لذت بردم دقیقا همینطور است . خدا بخشی از ماست وقتی خدا را در وجود خود می یابیم احساس قدرت همه وجود ما را فرا می گیرد .

  • seif گفت:

   با سلام خدمت استاد عزیز و گرامی سرکار خانم قهرمانی
   ممنون از اینکه از سایت گروه تحقیقاتی سیف بازدید نمودید ، خیلی خوشحال میشیم ما رو از نظرات خود بهره مند سازید و خداوند مهربان را بسیار شاکرم که با ارائه مقالات کاربردی به بهبود مستمر عزیزانم کمک می نمایم
   شاد ، سلامت و ثروتمند باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *