نقش اعتقادات مذهبی بر نظام باورها

نقش اعتقادات مذهبی بر نظام باورها

هنوز قدمت حضور انسان در زمین به درستی مشخص نیست و روایات و افسانه های زیادی درباره تاریخ و نحوه ی اولین انسان امروزی ارائه شده است. اما چیزی که ما می دانیم همیشه پیشوایانی برای هر دوره برای هدایت انسان ها بر می خاستند و مذاهب مختلفی از این طریق به وجود آمد. در اینجا ما به تنوع این مذاهب کاری نداریم بلکه می خواهیم نقش اعتقادات مذهبی بر نظام باورها را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهیم.

در تمام ادیان جهان همیشه یک واقعیت مشترک بوده و آن هم اینکه خالقی دست به خلقت انسان زده و تمام عالم از آن اوست. و اگر انسان به او تکیه کند هرگز شکست را تجربه نخواهد کرد. این مسائل و نصایح پیشوایان دینی و مذهبی آنقدر تکرار و تکرار شد تا انسان که به این اعتقاد دست یابد که خدایی هست و هر چه هست و نیست همه از او نشأت می گیرد. گروهی با این اعتقاد به یقین رسیدند که امروز ما آن را باور نام نهاده ایم. و عده ای با شک و تردید به کفر گویی و انکار رو آوردند و در ظلمت فرو رفتند.

نقش اعتقادات مذهبی بر نظام باورها

نقش اعتقادات مذهبی بر نظام باورها

خداوند بزرگ با زبان خاص خودش با انسان سخن می گوید و این سخنان به گونه ای بوده است که برای تمام دوران ها و تمام اقوام کاربرد داشته است. لذا ما نصایح و آیاتی را که در قرآن مجید و دیگر کتاب های پیامبران می خوانیم سرشار از امید و رهنمود هایی ست که مستقیماً اعتقادات و باورهای ما را هدف قرار می دهند. به کرّات در این آیات اشاره شده است که به خداوند ایمان بیاورید و یقین پیدا کنید، پس از آن همه چیز در دنیا از آن شما خواهد بود.

با کمی تفکر و تأمل به راحتی می توان دریافت که هر اشاره ای در آیات کجا به کار می آید. و چگونه انسان را به سمت نور پیش میبرد. وقتی انسان به یقین می رسد و باورش ثبات پیدا می کند چنان قدرتی در بینش و تفکرش پدید می آید که محال است قصد و نیتی داشته باشد و به آن نرسد.

نقطه قوت نقش اعتقادات مذهبی بر نظام باورها انگشت گذاشتن بر روی نقطه ی احساسات انسان است. اگر دقت کرده باشید، گاهی که دچار غم و غصه می شوید، یا دردی را تجربه می کنید، یا گره ای در کارتان پیدا می شود ناخودآگاه به خداوند پناه می برید و از او کمک می خواهید. این تکیه کردن به خداوند در اوج بیچارگی و نیاز، اگر با یقین و باور قوی همراه باشد کاری می کند تا ذهن شما که به نور یگانگی عالم منتهی می شود راه را به شما نشان خواهد داد و یا کائنات را در راه رسیدن به هدفتان هم سو خواهد نمود. هنوز درک درستی از این مسأله نمی توانیم داشته باشیم جز اینکه بر اعتقاد و باور خود استوار باشیم و باور کنیم که خداوند جواب این اعتقاد را خواهد داد.

علم در این باره چه می گوید

علم از راه های گوناگونی اثبات کرده است که هرچه را که به آن یقین و اعتقاد و باور داشته باشیم به آن میرسیم. مسأله بسیار ساده است. فرد یقین دارد که به خواسته اش می رسد. بنا بر همین یقین بر می خیزد و موانع سر راهش را به هر نحوی شده کنار می زند چون به خود اعتماد دارد. یقین و باورش او را پیش می راند. این مسأله مانند آن است که شما اطمینان داشته باشید اگر درب یخچال را به قصد خوردن آب خنک باز کنید حتماً آب وجود خواهد داشت و بدون هیچ تفکری پیش می روید و آب خنک را می نوشید.

نقش اعتقادات مذهبی بر نظام باورها باید چیزی مشابه همین خوردن آب خنک باشد. البته هر کسی نمی تواند به این نوع اعتقاد دست یابد زیرا اغلب افراد عمری را در کلنجار رفتن با این موضوع هستند که آیا می شود یا نمی شود… در حالیکه کافیست برای رسیدن به جواب به آنهایی بنگرند که تنها و تنها با همین اعتقادات پیش رفته اند.

اگر ما کلام خداوند را پیشه کنیم و با تفکری عمیق آن را دریابیم، خواهیم تنوانست هر سد نشدنی را در هم شکسته و پیش رویم.

امتیاز 2 از 2 رای

3 دیدگاه برای “نقش اعتقادات مذهبی بر نظام باورها

  1. احمد رضا فاضلی گفت:

    با سلام و احترام
    نقش اعتقادات مذهبی در موضوعات انسانی و اجتماعی و اعتمد به نف عزت به نفس، بسیار مهم و ضروری است و یک حلقه گمشده در جامعه ما می باشد!
    با تشکر از مقاله خوبتان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *