مدیریت زمان، هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی

مدیریت زمان چیست؟

زمان برای همه آدم ها یک اندازه است ولی انگار بعضی ها از ۲۴ ساعت به اندازه ۴۸ ساعت استفاده می کنند. حتما شنیده اید که می گویند وقت طلاست. به راستی هم که چیزی با ارزش تر از وقت وجود ندارد. قبل از اینکه دیر شود باید کارهایی را که می خواهید انجام دهید. شاید برخی از کارها را بتوان چند سالی به عقب انداخت ولی قطعا بدون مدیریت زمان بسیاری از موقعیت های خوب را از دست می دهید. عدم برنامه ریزی زمانی به دو طریق اهداف را از شما دور می کند

اول اینکه اصلا فرصت ها را نمی بینید و نمی توانید از موقعیت های پیش رو استفاده کنید. در این صورت از کائنات شاکی هستید که چرا فرصت موفقیت را از شما دریغ می کند.

دوم اینکه برای بهره برداری از فرصت ها خود را آماده نکرده اید. در این صورت حتی در صورتی که بخواهید هم نمی توانید از موقعیت ها در راستای هدف گذاری استفاده کنید.

مدیریت زمان چیست؟

هدف گذاری منظم و تقسیم زمان تقسیم بندی زمانی برای رسیدن به هدف را مدیریت زمان گویند. کسانی که برنامه ریزی زمانی را رعایت می کنند همیشه آماده استقبال از فرصت ها هستند و می دانند چگونه مسیر هدف گذاری را با موفقیت و در زمان مناسب طی کنند. اگر زمان به خوبی مدیریت نشود بسیاری از فرصت ها از دست می رود و نگرانی و استرس روح تان را آزار می دهد.

  • آیا همیشه کار می کنید ولی نتیجه نمی گیرید؟
  • آیا همیشه وقت کم می آورید؟
  • آیا به اندازه وقت برای خوابیدن ندارید؟

مدیریت زمان یعنی اینکه هوشمندانه تر کار کنید و از فرصت ها را به نفع خود استفاده کنید. این با کار کردن شبانه روزی برای رسیدن به هدف تفاوت دارد. لزومی ندارد برای رسیدن به هدف خود از خواب و خوراک تان بزنید، با یک برنامه ریزی منظم در مسیر هدف گذاری همیشه وقت کافی خواهید داشت.

” مشغول بودن مساوی با موثر بودن نیست”

برای اینکه وظایف روزانه و برنامه ریزی های دراز مدت با موفقیت انجام شود نیازی به کار طااقت فرسا نیست. باید زمان را تحت کنترل در آورد و از کوتاه ترین ثانیه ها هم به نحو مناسب استفاده کرد. این راز مدیریت زمان موفق است.

مدیریت زمان

چگونه زمان را تحت تسلط داشته باشیم؟

تفاوت آدم های موفق با افراد عادی در استفاده هوشمندانه از زمان است. حتی کوتاه ترین لحظات را هم نباید نادیده گرفت. تکنیک های مدیریت زمان چندان هم پیچیده نیست. برای اینکه برنامه ریزی زمانی خوبی داشته باشید باید محدوده زمانی خاص هر نوع فعالیتی را مشخص کنید. دقیقا در همین محدوده می توانید کارها را به موقع انجام دهید نه فردا و نه روزهای دیگر. شاید این ترفندها جرقه ای برای مدیریت زمان موثر باشد.

  • کارهای غیر ضروری را حذف کنید

هر کاری که موجب خارج شدن از مسیر هدف گذاری باشد، غیر ضروری و بیهوده است. در تکنیک های مدیریت زمان این موارد همیشه حذف می شوند. طبیعتا اگر هدف مشخصی نداشته باشید ساعت ها بیهوده صرف می کنید و روی چیزی متمرکز نیستید. تمرکز روی کارها اصل مهم برنامه ریزی زمانی است.
برای مثال: بین ساعت ۷٫۵ تا ۸ صبح ایمیل های کاری را چک می کنید. این ۳۰ دقیقه برای بررسی ایمیل ها و پاسخگویی اختصاص دارد و نباید صرف خرید از یک فروشگاه آنلاین بشود. اگر در لا به لای باز کردن ایمیل ها، از محصولات فروشگاه هم دیدن می کنید همیشه وقت کم می آورید.

  • اولویت بندی کنید

یکی از ترفندهای مدیریت زمان تقسیم بندی وظایف و اولویت بندی بر اساس اهمیت دارد. به جای سرگردان بودن زمان را تحت کنترل داشته باشید. قبل از خواب زمان کوتاهی را به بررسی کارهای فردا اختصاص دهید. برخی کارها بسیار حیاتی تر هستند و باید در زمان مشخصی انجام شوند. معیار مشخصی برای انجام کارها داشته باشید و کارهای مهم تر را در ساعات اولیه انجام دهید. به این ترتیب هرگز وقت برای کارهای ضروری و با اهمیت را از دست نمی دهید.

  • اوقات بیکاری را مدیریت کنید

اگر همیشه وقت کم می آورید کارهایی که تخصصی نیستند و نیاز به دقت بالایی ندارند را به طور هم زمان با هم انجام دهید. این کار را خیلی ها انجام می دهند ولی برای همه پیشنهاد نمی شود. راهکار ساده تری هم برای مدیریت زمان وجود دارد. خیلی از کارهای غیر ضروری و یا کم اهمیت تر را می توان در اوقات فراغت انجام داد. زمان های مرده یا اوقاتی که در صف تلف می شود می تواند به بهترین شکلی بهره برداری شود.

برای مثال با گوش دادن به پادکست های صوتی در زمان برگشت به خانه و یا در ترافیک می توانید این زمان را سودمند کنید.

اقدامک

برای تمرین مدیریت زمان وقت را از دست ندهید. همین حالا یک ورق کاغذ بردارید و روی آن به تفکیک یادداشت کنید که برای فردا صبح چه کارهایی را می خواهید انجام دهید. کمی فکر کنید و کارهای ضروری و غیر ضروری را از هم جدا کنید. به نظرتان امکان حذف کدام کار غیر ضروری وجود دارد؟

امتیاز 5 از 3 رای

  1. اشتراک ها: افزایش تمرکز ذهنی کلید گذر از موانع هدف گذاری| گروه تحقیقاتی سیف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *