ارتقاء سطح توقعات در نظام باورها

افزایش سطح توقعات در نظام باورها

همین الان در همین لحظه خیلی سریع کاغذی بردارید و مبلغی را که فکر می کنید آینده تان را تأمین خواهد کرد روی آن بنویسید. اگر فکر نکنید و بلافاصله اولین عددی را که به ذهنتان می رسد روی کاغذ بیاورید در واقع همان سطح توقع تان از ثروت را که در نظام باورهایتان نقش بسته است را نوشته اید. شاید حتی خودتان هم اطلاع نداشته باشید که دقیقا چه زمانی به این سطح توقع از ثروت رسیده اید. حال اگر احساس می کنید مبلغی که نوشته اید بسیار کم است پس وقت آن رسیده است که سطح توقعات در نظام باورها را بالاتر ببرید یا به عبارتی آن را بروز نمایید.

اجازه بدهید قبل از پرداختن به موضوع ارتقاء سطح توقعات در نظام باورها ، داستانی کوتاه را برای شما بازگو نمایم که ارتباط کاملی با موضوع بحث ما دارد. روزی یکی از دوستان که در روستا زندگی می کردند، از پدر خود پرسید اگر همین الان ۱ میلیارد تومان به شما بدهند، با آن چکار می کنی؟ پدر ایشان در ابتدا عذر و بهانه هایی آوردند که چه کسی از راه می رسد و یک میلیارد می دهد؟ (عدم داشتن هیچ گونه رویاپردازی) در ادامه دوست ما به ایشان گفتند که شما فکر کن مثلا زمین هایت را ۱ میلیارد تومان بخرند، با این پول چه می کنید؟ و در نهایت پدر ایشان پاسخ دادن که یک ماشین باری خواهم خرید و با آن تا آخر عمر کاسبی درست و حسابی راه خواهم انداخت!!! (گیر کردن در یک سطح توقع مربوط به ۳۰ سال قبلتر)

اگر به ماجرای بالا دقت کرده باشید به وضوح دیده می شود که این شخص در زمانی آرزوی داشتن یک ماشین باری را داشته که با کمک آن به دیگر آرزوهایش برسد. اما بدلیل اینکه بعد از سال ها به آن نرسیده هنوز هم در فکر بدست آوردن آن است و کمترین کاری در قبال ارتقاء سطح توقعات در نظام باورها انجام نداده است. در حالی که او می تواند با ۱ میلیارد تومان کارهای بسیار شیک تر، و البته با درآمد بالاتر انجام دهد.

توقعات شما در طول عمر خواسته یا ناخواسته شکل می گیرد و در نظام باورهایتان نهادینه می شود. از آنجایی که دنیا در حال پیشرفت است شما نمی توانید خواسته های مربوط به سالها پیش را با خود به یدک بکشید. زیرا ممکن است در دوره ای که در آن زندگی می کنید دیگر به کارتان نیاید. و یا بدلیل منقضی شدن آن غیر قابل دستیابی باشد. لذا  می بینید که هر از گاهی توقعات و نظام باورها نیز نیاز به خانه تکانی دارند.

روش ارتقاء سطح توقعات در نظام باورها

نظام باورها مجموعه ای از عادات، رفتارها، خواسته ها، شناخت ها و بسیاری احساسات و موارد دیگر است که در این قسمت در بخش خواسته ها تمرکز می کنیم.

همان گونه که در ابتدای مطلب عرض کردیم قلم و کاغذی بردارید و مبلغی را که فکر می کنید آینده تان را متحول خواهد کرد بنویسید. حال فرض کنید این مبلغ را در اختیار دارید، خوشبختانه امروزه در اینترنت قیمت تمام اجناس و خدمات و ملک و املاک یافت می شود. هر آنچه را که تمایل دارید با این پول خرید کنید لیست کرده و قیمت ها را بنویسید و در آخر ببینید آیا مبلغی که در باورهایتان گنجانده بودید کافیست یا خیر؟ اگر بود که هیچ، اگر نبود آنرا به مبلغ بالاتری ارتقا دهید و سعی کنید ار امروز بر مبنای بدست آوردن همین مبلغ تلاش کنید و گام بردارید.

ممکن است سال های قبل شنیده باشید که اگر مدرک دیپلم تان را بگیرید می توانید در بهترین جا استخدام شوید. ولی پس از گرفتن دیپلم همچنان در باور قدیمی خود گیر کرده اید و بدنیال کار می گردید. اما کاری پیدا نمی شود. زمان آن رسیده است که باور قدیمی خود را رها کنید، به دور و برتان نگاه کنید، ببینید که بسیاری از اگهی های استخدامی همگی نیاز به فارغ التحصیلان مقاطع کارشناسی و ارشد یا بالاتر دارند. پس چه نشسته اید که از قافله عقبید، شما هم باید به ادامه تحصیل فکر کنید و خودتان را با دانش روز وفق دهید. مهم نیست سن تان چقدر است، مهم این است که دست از تلاش نکشید.

نکته ای بسیار مهم که نباید از یاد ببرید این است که باورهای غلط و منفی همیشه بازدارنده هستند و ممکن است باعث نابودی شما شوند، اما یک باور مثبت و اندیشه محور شما را به پیش خواهد برد و مسیر را نشانتان خواهد داد. بنابراین مراقب آنچه که می بنید و می شنوید و باور می کنید باشید. چنانچه نظری در این مورد دارید لطفاً ما و دیگر کاربران را از آن آگاه کنید.

امتیاز 0 از 0 رای

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *