استرس چیست و چه مضراتی دارد؟

استرس :

استرس چیست و چه مضراتی دارد؟ قبل از اینکه به مقاله اول در مورد استرس بپردازم یک ویدیو جهت آشنایی ارائه دادم . امیدوارم با دقت به این ویدیو نگاه کرده باشید .حالا با همدیگر وارد مبحث استرس می شویم .
عموماً ما زمانی از کلمه استرس استفاده می کنیم که بیش از حد تحت فشار قرار بگیریم و ندانیم با فشارهای وارده باید چکار کنیم. هر چیزی که برای رفاه حال ما چالش یا تهدید به شمار آید یک استرس است. برخی از استرس ها موجب سرعت بخشیدن به رفتار شما می شوند و می توان گفت این نوع استرس برایتان مفید است. خیلی ها عقیده دارند زندگی بدون هیچ گونه استرسی خسته کننده و بی معنی می شود. با این‌حال زمانی که استرس سلامت جسمی و روانی ما را هدف قرار داده و آنرا تضعیف کند خطرناک است. در این مطلب می خواهیم بر روی اینکه استرس چه مضراتی برای شما دارد تمرکز کنیم.

استرس چگونه بوجود می آید؟

عوامل استرس زا شامل چه چیزهایی است

برای هر احساس استرسی که تجربه می کنید یک عامل استرس زا یا محرک وجود دارد که این احساس را در شما بوجود می آورد. استرس آن احساسی است که ما در زمان فشار های عصبی از آن رنج می بریم در حالیکه عامل استرس زا چیزی است که در محیط پیرامون ما قرار دارد و ما به آن پاسخ می دهیم. مثال هایی از عوامل استرسزا شامل سر و صدا، افراد منفور و ناخوشایند، اتومبیل های پر سرعت و یا حتی بیرون رفتن به قصد اولین قرار دوستانه و کاری می باشد.بطور کلی (اما نه همیشه) هر چه عوامل استرس زای پیرامون ما بیشتر باشد، استرس بیشتری را تجربه خواهیم کرد.
با توجه به اینکه استرس زیاد باعث تاثیر گذاری بر روی اعتماد به نفس و عزت نفس ما می شود در کانال تلگرام گروه تحقیقاتی سیف (@seifabadi) شروع به دوره آموزشی برای افزایش اعتماد به نفس کردیم ،چون همواره معتقدیم که اگر شما روی اعتماد به نفس خودتان کار نکرده باشید نمی توانید نتایج بزرگی را در زندگی تان رقم بزنید .یکی از فایل های نمونه آموزشی رو اینجا ارائه میدهم و اگر علاقه مند به این مباحث بودید حتماً به کانال ما بپیوندید .

استرس – پاسخ جنگ یا گریز

پاسخ جنگ یا گریز که بدن به شرایط استرس زا می دهد چیست

راهی که شما برای پاسخ به یک چالش انتخاب می کنید نیز ممکن است به نوعی استرس باشد. بخشی از پاسخ شما به یک چالش، فیزیولوژیکی است و وضعیت جسمانی شما را تحت تاثیر قرار می دهد. زمانی که با یک چالش یا تهدید روبرو می شوید، بدن شما منابعی را برای محافظت از شما فعال می کند که بنا بر شرایط می توانید به سرعت از مهلکه بگریزید یا بمانید و با عامل محرک بجنگید.

اگر شما در طبقه بالای منزل باشید و زلزله آغاز شود، هر چه سریعتر بتوانید خود و خانواده تان را از منزل خارج کنید، احتمال زنده ماندنتان بیشتر خواهد بود پس در اینجا لازم است منبع سرعت در وجودتان فعال شود و نیز اگر لازم است در زمان زلزله جان کسی را با آوار برداری از روی او نجات دهید، لازم است برای برداشتن اجسام سنگین، منبع قدرت را در بدنتان فعال کنید.

پاسخ جنگ یا گریز واکنش سمپاتیک سیستم عصبی بدن ما به رویدادهای پراسترس است.(این سیستم هشدار دهنده اتوماتیک مثل یک زنگ خطر عمل می کند). بدن ما در این شرایط مقادیر بیشتری از کورتیزول، آدرنالین و نورآدرنالین تولید می کند که موجب افزایش میزان ضربان قلب شده و آمادگی عضلانی را افزایش می دهند و همچنین سبب عرق کردن و هوشیاری بیشتر ما می شوند. تمام این عوامل به ما کمک می کند تا از خود در شرایط چالش برانگیز یا خطرناک محافظت کنیم.

زمانیکه ما در حالت پاسخ جنگ یا گریز هستیم، فعالیت های غیر ضروری بدن مانند فعالیت های دستگاه گوارش و سیستم ایمنی بدن آرام تر از زمان معمول کار می کنند. در این هنگام تمامی منابع ممکن است بر روی تنفس سریع، جریان خون، هوشیاری و استفاده از عضلات متمرکز شود.

هنگامی که استرس داریم فعالیت های زیر برای بدن رخ می دهند :

مضرات استرس برای بدن

 1. فشار خون افزایش می یابد.
 2. تنفس سریعتر می شود.
 3. فعالیت دستگاه گوارش به کندی صورت می گیرد.
 4. ضربان قلب افزایش می یابد.
 5. فعالیت سیستم ایمنی بدن کند می شود.
 6. توان ماهیچه ها افزایش می یابد.
 7. به دلیل افزایش میزان هوشیاری بدن، فرد نمی تواند بخوابد.

بسیاری از ما در شرایط و مشکلات مختلف برداشت های متفاوتی از استرس داریم. برخی از ما روی نتیجه ی آنچه که ممکن است برایمان رخ دهد (مانند شکستن استخوان یا دریافت ارتقای شغلی) تمرکز می کنیم، در حالیکه برخی دیگر ممکن است بیشتر به خود آن اتفاق فکر می کنند. آنچه که واقعاً اهمیت دارد افکار ما درباره شرایطی است که خودمان را در آن پیدا می کنیم.

ما به طور مستمر در زندگی با موقعیت های گوناگونی روبرو می شویم و در ابتدا آن شرایط را بخوبی بررسی می کنیم که آیا این یک تهدید است یا خیر و اینکه چگونه می توانیم بر این شرایط غلبه کنیم و در این راه باید از چه منابعی استفاده کنیم. اگر نتیجه بگیریم که منابع مورد نیاز برای غلبه بر این شرایط از دسترس ما خارج است، یعنی این شرایط برای ما شرایطی استرس زاست و پاسخ ما به این شرایط، دچار استرس شدن است. از سوی دیگر اگر نتیجه بگیریم که توانایی ها و منابع مورد نیاز برای غلبه بر این شرایط را دارا هستیم، قادر خواهیم بود بدون هیچ گونه استرسی از سد این مشکل عبور کنیم.
در پایان این ویدیوی یک دقیقه ای را مشاهده کنید .ضمناً از شما دوستان خواهشمندم به این مقاله امتیاز بدهید (ستاره)و منتظر نظرات ارزشمند شما در بخش نظرات همین مقاله هستم .

امتیاز 3 از 3 رای

3 دیدگاه برای “استرس چیست و چه مضراتی دارد؟

  •  علیرضا سیف گفت:

   سلام خدمت شما جناب آقای زمانی عزیز
   در پاسخ به سوال شما ، درصورت نیاز و دستور پزشک بله نیاز هست .
   ولی ؛ بیشتر بیماری ها از افکار ما ناشی می شوند ، اگر بتوانید نوع باورهای خودتان را نسبت به سلامتی تغییر بدهید قطعاً نیازی به مصرف دارو نمی باشد و همواره معتقدم مصرف قرص و… سطح فرکانسی ما انسان ها را تغییر منفی می دهد ولی اگر بیمار تحت نظر پزشک باشد قطعاً در این شرایط دستور پزشک را رعایت نمائید ولی با کمک تغییر باورها می توانید به روند بهبود سرعت مضاعفی ببخشید .

 1. اشتراک ها: مضرات استرس و تاثیر استرس بر بدن و نشانه های استرس منفی و زیان بار

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *