تأثیر حرفهای دیگران بر نظام باورها

تأثیر حرفهای دیگران بر نظام باورها

از قدیم گفته اند در دروازه را می شود بست اما دهان مردم را نه. اغلب انسان ها ذاتاً علاقه ی عجیبی به نظر دادن یا مداخله در کار دیگران دارند. حتی اگر هدفشان کمک کردن باشد. تا کنون چند بار در طول زندگی به خاطر حرف های دیگران تغییر عقیده داده اید؟ چند بار حرف های دیگران باعث شده تا شما با همسر یا دوستانتان مشاجره کنید؟ آیا از آثار مخرب و مؤثر حرف های دیگران بر باورهایتان اطلاعی دارید؟ با مبحث همراه ما باشید تا تأثیر حرفهای دیگران بر نظام باورها را مورد بررسی قرار دهیم.

دیگران چه می گویند؟

ممکن است قبلا برای هر فردی پیش آمده باشد که لباسی مورد پسندش بوده و پس از کلی کلنجار رفتن با خود بالاخره یک روز تصمیم به خرید آن لباس می گیرد. در بین راه دوستی را میبیند و صحبت خرید لباس به میان می آید، اما دوست ایشان موافق با خرید این لباس به دلایل گوناگون نیست و فرد بلافاصله تحت تأثیر قرار گرفته و از خرید آن دلسرد می شود یا حتی اگر خرید هم انجام دهد مدام دلیل دوستش در مغزش تکرار خواهد شد و از داشتن آن لباس راضی نخواهد بود.

باورها معمولاً به چند روش در ما ایجاد می شوند. حادثه یا اتفاق مهمی رخ دهد، واقعیتی در اطراف ما مدام تکرار شود، با مشاهده ادله و اسناد کافی باوری ایجاد شود و مورد آخر کلام اطرافیان است. در تمام موارد فوق همگی نیاز به تکرار و تفکر و تصمیم گیری دارند اما تأثیر حرفهای دیگران بر نظام باورها ممکن است حتی برای یکبار شنیدن هم کفایت کند. دقیقا مانند دینامیتی که برای متلاشی کردن یک کوه استفاده می شود عمل خواهد کرد.

اغلب همه ما از زمان بچگی تجربه کرده ایم که به محض آنکه می خواستیم کاری را انجام دهیم با شنیدن تو نمی توانی از جانب بزرگترها و اطرافیان مواجه گشتیم. همین تو نمی توانی به راحتی یک لیوان آب خوردن می تواند باوری را در وجود شخص بسازد که از همان دوران طفولیت با وی بزرگ و بزرگتر شود و زندگی وی را دچار شکست های متوالی گرداند. بسیاری از مردم ما امروز درگیر همین مسأله هستند که صرفاً در کودکی با کلمه ی تو نمی توانی بارها مواجه شده و با آن رشد کرده اند.

مثالی دیگر از تأثیر حرفهای دیگران بر نظام باورها

دوستی داشتیم که در نوجوانی به الکترونیک علاقمند بود و حتی در سن بسیار پایین حدود ۱۰ سالگی اقدام به تعمیر تلویزیون نیز میکرد و این در حالی بود که بارها با این تو نمی توانی ها مقابله کرده و با تکیه بر هوش و استعداد خودش و بدون آموزش دیدن ، بصورت تجربی در زمینه تعمیرات صوتی و تصویری خبره گردیده بود. تعریف میکرد روزی مادرش در حضور مشتری به وی گفته بود که “نکن، تلویزیون مردم را خراب می کنی”. تنها با همین جمله و صرفاً به دلیل اینکه لحظه ای غرورش نزد مشتری خدشه دار شده بود روزنه ای به سمت نظام باورهایش باز شد و حرف مادرش باور چندین ساله اش را با خاک یکسان ساخت. از آن روز به بعد همیشه ذهنتش درگیر این بود که آیا واقعاً نمی تواند چیزی را تعمیر کند و دقیقا از همان زمان به بعد به هرچه دست می برد خراب می شد و این تنها به دلیل تغییر نوع نگرش و باور وی نسبت به کارش بود. و به جایی رسید که دیگر برای همیشه الکترونیک را رها نمود.

چگونه از تأثیر حرفهای دیگران بر نظام باورها در امان باشیم

 • در باور خود ثابت قدم و استوار باشید و به راحتی تن به تغییر ندهید مگر آنکه به نفعتان نباشد.
 • در جمع های دوستان و خانواده در مباحثی که موج منفی ایجاد میکند مانند نالیدن از اقتصاد و شغل و شانس… به هیچ وجه شرکت ننمایید.
 • باورهایتان را هر از گاهی بنویسید و آن را با صدای بلند بخوانید و مرور کنید
 • هر دست أوردی که از باورتان دارید را یادداشت نمایید
 • هرگز از افراد شکست خورده و آنان که از سطح شما پایینتر هستند راهنمایی و نصحیت تخواهید
 • هرگز به افرادی که در زمینه کاری شما تخصصی ندارند اجازه نظر دادن ندهید
 • آموخته هایتان را به دیگران نیز بیاموزید تا یک سند زنده از باورهایتان باشند

 

امتیاز 0 از 0 رای

4 دیدگاه برای “تأثیر حرفهای دیگران بر نظام باورها

 1. سارا حمیدی گفت:

  گاهی اوقات هر چه قدر هم تلاش کنی از دست حرف های دیگران راحت نمیشوی. واقعا بهترین راه گوش ندادن به آنها و تکرار باورهای خود است. ممنون از شما و این مقاله کاربردی

  • alireza seif گفت:

   با سلام خدمت دوست عزیز و گرامی
   متاسفانه در جامعه ما بیشتر افراد به حرف مردم توجه میکنند ، دییروز در یکی از مشاوره هایم جوانی با من صحبت میکرد و میگفت به خاطر حرف مردم و مسخره کرده آنها و… میخام دیگه باشگه نرم و….ببینید که حرف مردم و توجه نمودن ما به این حرفها چگونه میتواند باورهای یک فرد را خراب کند بطوریکه تصمیم میگیرد دیگر باشگاه و یا کسب و کار خود را تعطیل کند و یا مثال دیگر اینکه در یکی از مشاوره های کسب و کاری فردی با من صحبت میکرد ومیگفت مدتی است کسب و کار خودش را شروع نموده . با آشنایی با قوانیین جهان هستی ، قانون جذب درآمدی را کسب نموده و دستی به خانه کشیده و ماشینی هم خریده و این را هم بگم ایشان در یک خانواده متوسط زندگی میکند و به خاطر حرف دیگران و فامیل هاش دیگر هیچ فعالیت واقدامی نمیکند چرا؟
   چون برخی از فامیلهایشان به ایشان میگویند داره دزدی و… میکند و به همین دلیل دیگه نمیخاد ادامه بدهد
   اگر هر انسانی بر روی باورهای خودش وقت بگذارد و اصلاحش بکند مطمئناً حرف دیگران هیچ نفوذی در آنها نخواهد داشت و…
   موفق باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *